hesabın var mı? giriş yap

 • -eee yetti be dokuz ay dokuz ay kafama kakıp durma gel bakiim buraya
  -indir beni yere derhal
  -olmaz dokuz ay taşıyacam başka türlü susmayacaksın sen

 • teknolojik çözümlerle zararlarının minimuma indirilmesi amaçlanan felaketler. bilim adamları, nükleer sızıntılardan sonra radyoaktif maddelerin en çok hangi bölgelere dağılacağını tahmin edecek ve bu sayede etkili tahliye planlarının oluşturulmasına ve sızıntılara karşı insanların minimum zararla etkilenmesine zemin sağlayacak bir araç geliştirdiler. aşağıda bununla ilgili ayrıntılar mevcut.

  bir nükleer santral kazası meydana geldiğinde ve radyoaktif madde açığa çıktığında, çevredeki insanları mümkün olduğunca çabuk tahliye etmek hayati önem taşır. bununla birlikte, yayılan radyoaktif materyalin nereye yerleşeceğini hemen tahmin etmek zor olabilir ve bu da çok sayıda insanın rakyoaktiviteye maruz kalmasına neden olur.

  tokyo üniversitesinden bir araştırma ekibi tarafından yayınlanan yeni bir çalışmada bilim adamları bu zorluğun üstesinden gelmek için etkili yöntem ortaya koydular.

  ekip, yayılan radyoaktif materyalin 30 saat öncesinden nereye iniş yapacağını doğru bir şekilde tahmin edebilecek bir bilgisayar programı oluşturdu. bunun için rüzgar modellerine dayanan hava durumu tahminlerini kullandılar.

  bu araç, 2011 yılında fukushima daiichi nükleer santrali'nde gerçekleşene benzer bir başka nükleer kazanın meydana gelmesi durumunda tahliye planları ve diğer sağlık koruyucu önlemlerin kolayca uygulanmasını sağlayabilir. araştırma ekibi, radyoaktif emisyonların yol alacağı muhtemel rotayı tahmin etmek için önceki hava durumu modellerine ilişkin verileri işleyip kullanabilen, "machine learning" adı verilen yapay zeka formuna dayalı bir sistem oluşturdu.

  makalenin baş yazarı takao yoshikane'nin ağızından: "yeni araç ilk olarak belirli bir noktadan serbest bırakıldığında radyoaktivitenin nerede dağılacağını tahmin etmek için hava durumuyla ilgili çok sayıda verinin kullanılmasıyla eğitildi.". "daha sonraki testlerde, araç, saçılmanın yönünü en az % 85 doğrulukla tahmin edebildi. diğer yandan daha tahmin edilebilir ve kesin hava durumu modellerinin olduğu kış aylarında bu oran %95'e kadar yükseldi."

  bu yaklaşımın doğruluğunun 30 saati aşkın süre zarfında düşmemesi, afet senaryoları için son derece önemli. çünkü bu durum yetkililere en çok etkilenen bölgelerdeki tahliye planlarını düzenlemeye ve belirli alanlardainsanların taze ürün yemekten kaçınmak ve potasyum iyodür (radyoaktif sızıntılarda havadaki radyoaktif iyoda karşı korunmak için kullanılır) almak konusunda rehberlik etmek için zaman kazandırıyor ve bu da vücut tarafından alınan radyoaktif izotopların emilimini önemli ölçüde azaltıyor.

  ilgili bazı görseller:
  https://www.nature.com/…41598-018-27955-4/figures/1
  https://www.nature.com/…41598-018-27955-4/figures/2
  https://www.nature.com/…41598-018-27955-4/figures/3

  kaynaklar: https://www.nature.com/articles/s41598-018-27955-4
  https://www.sciencedaily.com/

 • öküz senin babandır it oğlu it. sen öküz oğlu öküz oğlu eşşek oğlusun. oraya gelirsem ağzının orta yerine sıçarım. ibne. pezevenk...

  (bkz: pardon)*

 • - dönem başından beri girilen dersi almadığını finellerden sonra öğrenmek
  - okulun en ağır profesörünün mail adresinin hüsambaba@... olduğunu öğrenmek

 • dostlugundan başlanır.
  önce ben demediği cumlelerinden. sizi sıkıştırdığı zaman dilimlerinde değil, size ayırdığı zamanlardan başlanır.
  ne olduğunuzu bildiği için seven adamı, ne olduğunu bildiğiniz için kolayca seversiniz.
  kendinizi onda bulmanızı, onu kendinizde bulmanizdan.
  sevmeyi lutfetmeyisinden. paylaşmak için cirpinmasindan.
  çabasından başlanır.

 • dünyanın en başarılı insanı. böyle bir insanı bir daha nesiller boyu görmek mümkün olmayacaktır.

  - 1970-1975 ve 1980 yıllarında, 7 kez dünyanın en iyi vücut geliştirmecisi seçiliyor. (altısı üst üste olmak üzere) halen bir çok otorite tarafından bodybuilding'in en önemli figürü kabul ediliyor. adına "arnold classic", "arnold sports festival" isimli son derce saygın spor turnuvaları düzenleniyor.
  - bununla kalmıyor aktörlüğe atılıyor ve muhtemelen dünyanın en meşhur aktörlerinden birisi oluyor. aynı zamanda dünyanın en çok kazanan aktörlerinden de birisi oluyor.
  - amerikan başkanı john f. kennedy'nin yeğeniyle evleniyor.
  - bununla da kalmıyor politikaya atılıyor ve iki kez kaliforniya valisi seçiliyor. (dünyanın en büyük 8. ekonomisine sahip eyalet)

  tüm bunları, avusturya'dan göçmen olarak geldiği abd'de, saçma sapan telaffuzu zor bir soyadıyla ve herkesin garibine giden, hatta dalga geçilen, aksanlı bir ingilizceye sahipken yapıyor.