hesabın var mı? giriş yap

 • bildiğim en etkili yol ailesi ile yaşıyorsa "eve geliyorum!" mesajıdır. anında arar.

  - sen nasıl bir manyaksın yaa... sakın bak öyle bir şey yapayım deme!

  o hengamede bağladın bağladın.

 • biz istanbul, izmir, antalya düşmana teslim olmuşken fransızlara karşı halk ayaklanması başlatıp kazanmış memleketiz, atatürk bile kütüğünü selanik türkiye topraklarının dışında kalınca gaziantep'e yazdırmıştır. gaziantep kurtuluş savaşının temel motivasyonlarından biridir. onlar istediği kadar antep'i kurdistan sınırı içinde göstersinler, biz oğuz türküyüz, memleketimizi üç beş ite puşta haine yedirecek değiliz, bizde şahinbeyler bitmez, şerefsiz pkklılar düşünsün.

  debe editi: şahinbeyin ve vatanın her köşesinde bağımsızlık ve namus için toprağa düşenlerin ruhu şad olsun. vatana onların gözünden bakanlara selam olsun.

  http://www.youtube.com/watch?v=znwsvwq_i4o

 • “sen hiç monako prensesi fantazisi olan erkek gördün mü? göremezsin. hepsi hizmetçi, sekreter, konsomatris vs. ister.”

  zerrin iffet (yalan dünya)

  jhshsjahaha

  konsedit: akademide olsam makale niteliği taşıyacak onca yazım var fakat içinde kons geçen girimle debedeyim* teşekkürler arkadaşlar, zerrin’in iddiası bir kere daha ispatlandı.

 • geçen yıl aralık ayında bir arkadaşım bana, acil kan aranıyor ilanlarından birini attı. hani hepimizin şu bir yerlerde denk geldiği ve çok da önemsemediği ilanlardan birini. iletişim numarası ve hasta adıyla beraber, çok acil yazısı göze çarpıyor. arıyorum, durumu öğreniyorum. sürekli kana ihtiyaçları varmış. kan bağışı için geleceğimi söylüyorum.

  ertesi gün dersten çıkıp gidiyorum. bu arada protokol numarasını, hasta adını tam olarak öğrenmek ve geldiğimi haber vermek için tekrar arıyorum. babası, bilgileri mesaj atıyor. ama şu an hastanede olmadığını söylüyor. isterseniz bekleyin ben gelince yardımcı olayım diyor. gelmesine gerek olmadığını, bir sorun olursa arayacağımı söylüyorum.

  daha önce kan bağışında bulundum fakat ilk kez belli bir kişiye bağışçı oluyorum. formu doldurup muayeneye giriyorum. kan bağışına engel bir durumum olmadığını öğrenip çıkıyorum. kapının önünde 30'lu yaşlarda biri bekliyor. alperen'in babasıymış. beklerken alperen'in durumunu daha yakından öğreniyorum. 3 yaşında henüz diyor. sürekli kana ihtiyacı var ama bulmakta zorlanıyoruz. sabahtan beri o kadar insanla görüştüm ama kan vermeye gelen sadece siz oldunuz diyor. ne diyeceğimi şaşırıyorum. o esnada sıra bana geliyor, kan vermek için içeri giriyorum. 15-20 dakikadan sonra kan verme işlemi bitiyor. çıkıyorum, babası hala kapıda bekliyor. öyle teşekkür ediyor ki, ne söylesem eksik kalır.

  yurda kadar bırakmayı teklif ediyor, kendim gidebileceğimi söylüyorum. tekrar geçmiş olsun deyip ayrılıyorum hastaneden. ondan sonra tanıdığım tanımadığım kim varsa, sınıftan, fakülteden, arkadaşlarımdan o acil kan aranıyor ilanını gösteriyorum. kan bağışında bulunmaları için konuşuyorum, ikna ediyorum. iki hafta sonunda çabalarım sonuç veriyor ve iki haftada sadece alperen için 10 kişi bağışçı oluyor. birçoğuyla hastaneye ben de gidiyorum. bu arada alperen'in annesiyle ve alperen ile de tanışıyorum. o iki hafta boyunca ne hissettiğimi nasıl tarif edeyim bilmiyorum.

  o günden bu zamana kadar sürekli iletişim halindeyiz. dün itibariyle alperen'in tedavisinde sona gelinmiş. alperen iyileşmiş. artık hastaneye sadece kontrol amaçlı gidecekmiş. babası arayıp haber verdi. nasıl sevindim anlatamam.

  ardından bir video attı. alperen; yüzünde maskesi, gözlerinin içi gülüyor ve gogeziplamakistiyorum ablamı çok seviyorum, özledim diyor. dün geceden beri o videoyu kaç kere izledim bilmiyorum. ne denilir ki, umarım yolun bundan sonra hep iyilik ve güzelliklerle kesişir alperen.

  alperen ile tanışma hikayemiz böyle. biraz uzun oldu ama bir kişinin bile okuyup kan bağışında bulunmasına katkı sağlarsa çok mutlu olurum.

  kan bağışı, organ bağışı, kök hücre bağışı bütün bunlar sizin de bir insanın hayatına dokunmanıza vesile olabilir. bir kişiden ne olur demeyin. lütfen bağışçı olun.

  bunu da aylar önce kan bağışında bulunduğumda yazmışım.
  (bkz: #99311532)

  debe editi: her şey insanları sevmekle başlıyor. içimizdeki iyilik böylece kendine yol buluyor. çok iyi tanıdığınız ya da hiç tanımadığınız biri için bir şeyler yapma, onu mutlu etme isteği böylece baş gösteriyor.

  sevdiği kişiye hediye vermek ve sevdasını haykırmak isteyen seycik'in ricası üzerine paylaşıyorum.

  " seycik'ten muhteşem'e "

 • 2. dünya savaşı yıllarında aşk yaşanılacak kadın. savaştan dönen ya da savaşa giden askerlerin tren garında öptükleri kadınlara da benzemiyor değil. bayılırım 2. dünya savaşı yıllarının koyu kırmızı rujlu, şapkalı asil kadınlarına. kalmadı artık böyle kadınlar.

 • covid-19 üçüncü karantina döneminde italya cephesinden dün gelen covid-19 kararı. karara göre;

  - “yeşil pasaport” uygulamasına geçiliyor. covid-19 riski taşımayanlar bu hakka sahip olacak.
  - sosyal hayat aşılanma üzerine kuruluyor.
  - tüm kapalı alanlarda düzenlenecek aktiviteler ve organizasyonlar için aşı zorunluluğu getiriliyor.
  - kapalı alanlara sahip tüm kafe ve restoranların kapalı alanlarında bulunma hakkı için aşı zorunluluğu getiriliyor.
  - tüm konserler, festivaller vb. organizasyonlara katılım için aşılanma şartı konuyor.
  - tüm stadyumlar vb. alanlarda düzenlenecek spor müsabakaları için aşılanma şartı getiriliyor.
  - tüm spor salonları, fitness salonları ve yüzme havuzları gibi spor ile alakalı tüm alanlarda bulunabilmek için aşılanma şartı getiriliyor.
  - tüm müzeler, tiyatro ve sinema salonları vb. kültür-sanat etkinliklerine katılabilmek için aşılanma şartı getiriliyor.
  - tren, uçak veya otobüs ile seyahatte aşılanma şartı getiriliyor.
  - yukarıdaki tüm maddeleri aşılanmadığı için sağlayamayanlar son 48 saat içerisinde aldığı negatif test sonucunu bildirmek zorunda.
  - yakın zamanda covid-19 geçirenler otomatik olarak “yeşil pasaport” sahibi oluyor.

  fransa'dan sonra italya da benzer kararla karşımıza çıkmış oldu.

  başlangıçta bu tarz şeyleri desteklemiyor, hümanist yaklaşmaya çalışıyordum ama aşı karşıtı dangalakların sesi çok fazla çıkmaya başladığından beri son derece katı düşünmeye başladım.

  pandemiyi yenip normal hayata dönebilmemizin tek yolu aşılanma. aşı karşıtı bilimsiz, cahil ve nadan kitlenin önüne geçebilmenin yolu da yok. bunları aramızdan ayırmamız gerekiyor ki normal hayatımıza dönebilelim. aşı olmuyorsan da cebinden ödediğin parayla testini olur arama katılabilirsin. o iğrenç bilimsiz sesinize daha fazla tahammül etmek istemiyorum. tahammül de bir yere kadar. eski hayatımı geri istiyorum ve bunu engelleyen size benim yeni hayatımda yer yok!

  https://www.independent.co.uk/…urants-b1889194.html
  https://www.nytimes.com/…-proof-activities.amp.html
  https://www.theguardian.com/…cinations-restrictions

  (bkz: covid-19 üçüncü karantina dönemi)

  edit: şöyle bir acil durum var iletmem gereken:

  “ankara tıp fakültesi cebeci'de lösemi tedavisi gören abim için acil ab rh+ aferez trombosit kana ihtiyaç vardır.
  irtibat: belgin tiryaki
  05054785349”

 • yalan dolan kehanetlerden birisi daha.

  sert açı nedir? kaç derecedir? yani 29 mu 35 mi ne bileyim 143 mü 314 mü? olumsuz açı ne ki?
  mesela sen aslında 20 derecesin ama satürn sana 25 derece mi geliyor.
  pantalon mu bu satürn ki apış arası açısı uymuyor?

  zararlı yararlı gezegen ne demek, neye göre zararlı neye göre yararlı? bir gezegen taaa oraradan neyi nasıl yıkar. arkandan mı konuşuyor uranüs, kuyunu mu kazıyor mars, nanik mi yapıyor?

  ölüm, ayrılık, savaş ve mücadele açısı kaçtır? tek midir, çift midir?
  sonra üçü içinde bir sayı mıdır? neden ki?

  uranüs geriliyordu", "plüton o sırada ilerliyordu" demek, yapma be.
  uranüs geriliyordu??? ters mi dönmeye başlamış. bak bu doğruysa ayvayı yedik.
  iki gezegende ilerliyor olacak ne demek, duruyorlar mı ki normalde?
  sonra uranüs yine mi durdu? saat mi bu, kurma kolu nerede olum kurun bari?

  plüton-uranüs savaşı derken? naaptılar, itiş kakış mı yoksa bunların ordusu felan mı var?
  plüton suriye, uranüs ışid mı yoksa?

  sert açının zirve yapması ne demek? kaç derece bu zirve bari onu söyleyin.

  toplu ölümler, terörist saldırılar ve doğal afetler beklemeliymişiz. kehanete bak amk. ulan olmadığı gün bulmak kehanettir. yukarıda bir arkadaşın dediği gibi kanada dünyada değil mi, onlara niye dokunmuyor bu açı.

  arkadaş, siz yapın dallama astrolojik yorumlarınızı da iki şeyi böyle gerzek şeylere bağlamayın:

  1. soma'da ölen 301 işçi, açı maçı uranüs yüzünden değil, devlet-patron işbirliği ile katledildi.
  2. gezi olayları plüton-uranüsün değil, senin gibi gerzek olmayan insanların başkaldırışıdır.

 • bihter: behlül
  behlül: bither
  adnan: bither
  bihter: adnan !?
  behlül: amca
  nihal: behlül <3
  beşir: nihal :,)
  cemile: beşir :'(
  firdevs: sen bihter ziyagil'sin 0/
  bihter: ölüyooooğm anlasana :'''''(
  beşir: nihal'i harcayacaklar matmazel !!¡
  matmazel: :•(
  bihter: beni beni bihterini :, )
  adnan: sen benim oğlumdun
  silah: djdjfidosjdifotkdjs!!!!!
  nihal: aahhaaaaaaaa :,,,,,(
  beşir: ben öldüm :(
  behlül ve sakalları: behlül kaçar.

  ------------------s-o-n-----------------