hesabın var mı? giriş yap

 • tarihe not düşülsün; türkiye cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanı, anayasayı değiştirmek için anayasaya aykırı hareket ediyor. milyonlarca biatçı yavşak da buna göz yumuyor. bu ülkenin kanunları 94 yıllık cumhuriyet tarihinde bu kadar ayaklar altına alınmamıştır.

 • köpeklerin yeri sokaklardır insansız sokaklar istiyoruz diyen ruh hastalarının eseridir. buyrun işte. insansız sokaklar ve köpekli sokaklar. hani köpeğin yeri sokak ya.

 • kireçli musluk suyu ile yapıldığında daha lezzetli olan içecektir.

  eth zürih'teki araştırmacılara göre, musluk suyundaki kimyasal kirlilikler, çayın yüzeyinde ince bir film oluşmasına neden olmaktadır. bu film, çayın saf su ile yapılan çaydan daha lezzetli olmasını sağlar. görsel

  bir bardak çay hazırlayıp biraz soğuması için bıraktığımızda çayın yüzeyince dokununca dağılan ince bir film tabakası görürüz. araştırmacılar, bu filmin oluşumunu etkileyen birçok faktör olduğunu, ancak birincil etmenin sudaki kalsiyum karbonatolduğunu belirtiyor. musluk suyu kalsiyum karbonat gibi yüksek miktarda mineral içerdiğinden sert su olarak adlandırılır.

  makalenin yazarlarından caroline giacomin, birçok bölgede musluk suyunun, suyun tadını daha sert yapan zararsız bir bileşik olan kalsiyum karbonatın bulunduğu kireçtaşı akiferlerinden geldiğini ve abd midwest'teki birçok evde, bunu önleyecek su yumuşatıcı sistemlerin olduğunu belirtmiştir.

  bu filmin oluşumunu etkileyen diğer faktörler arasında çaya eklenen süt, şeker veya limon, demleme sıcaklığı ve çayın konsantrasyonu yer alır.

  ekip, çayın yüzeyine metal bir cihaz yerleştirip döndürerek oluşan film tabakasının gücünün su sertliği bağlantısını incelemiş ve suda ne kadar fazla kalsiyum karbonat olursa, filmin de o kadar güçlü olduğu sonucuna ulaşmışlardır.

  araştırmaya göre saf su ile çay yaparsanız çay üzerinde hiç bir film oluşmaz ancak çayın tadı da oldukça acı olur.

  çay demlerken evinizdeki arıtma musluğundan aldığınız su yerine direkt olarak kullanma suyu musluğundan çay yapmak size daha lezzetli bir çay deneyimi sunacaktır.

  tabii bulunduğunuz şehirdeki suyun değerlerini, evinizin tesisatının durumunu (eski demir borular zararlı olabilir) göz ardı etmeyin.

  kaynak

 • yıl 1978 niğde'nin bor ilçesinde lise öğrencisiyim o yıllar. yaz tatilinde kendi dükkanımıza gitmeden önce bir kırtasiyeci kasetçi abimiz vardı. onun gazeteleri motosikletiyle dağıtması için ben onun dükkanını 1-2 saat kadar beklerdim. bir gün benden yaşça büyük bir abimiz dükkana geldi tommiks, teksas, kaptan swing gibi resimli romanlardan üçer tane aldı. bende bu kitapların kim için aldığını sorduğumda " benim çocuklara " alıyorum dedi. bende "bu kitapların çocuklara bir yararı yok şiddete yönlendirir bence sen red kit almalısın hem red kit amerikan toplumuyla kapitalizmle dalga geçer eğlendiricidir " gibisinden bir sürü lüzumsuz laf ettim. adam sinirlendi " sana ne kardeşim, ne kadar bunların parası" dedi aldıklarnın parasını verdi gitti. ertesi gün gene kırtasiyeciye yardım için gittiğimde " aman gelme dün ülkü derneği başkanı dernekte milliyetçi mücadele öğrensinler diye kitap almak istemiş sen dalga geçmişsin red kit önermişsin sana çok kızmışlar aman evine git ortalarda gözükme seni dövecekler" dedi. yirmi gün kadar korku ile evde geçirdim. sonra okullar açılınca bu olayı unuttum bir gün okula giderken ensemden bir yumruk yedim. arkasından karnımdan yediğim yumrukla yere düştüm. bir anda etrafımda neredeyse 20 kişi vardı. tekme tokat öyle bir dayak yedimki gözümü bor devlet hastanesinde açtım. tedavi sırasında sigara içmeye koridoro çıktığımda doktor ve hemşireler başımdan geçeni öğrenmiş elimde sigara gördükleri için adımı red kit koymuşlardı. bu olayda fecaat olan ülkü derneklerinin milliyetçi mücadelenin nasıl olacağını öğretmek için resimli roman kullanmalarıydı.

 • - benim ilaçlarım var, yazılcak.
  - nedir teyzecim?
  - biri ümürhan, öteki piridlon.
  - neyy?
  - ümürhan!
  - imuran mı?
  - hee.
  - öteki?
  - piridlon.
  - haa, prednol mü?
  - hee.
  - ne için kullanıyosun teyze bunları? böbrek nakli mi oldun?
  - yok, pemfigus vulgaris var bende.
  - ?!? (pemfigus vulgarisi dosdoğru söyledi.)

 • ingiliz parlamentosunun tarihsel süreç içerisinde kendiliğinden lüzumsuz hale gelmiş olan üst kanadıdır. yaklaşık 1.200 üyesi bulunana lordlar kamarası’nın üyeleri ruhani lordlar ve dünyevi lordlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. ruhani lordlar, york ve canterbury piskoposlarının oluşturduğu 26 kişiden meydana gelmektedir. dünyevi lordlar 3 ayrı kaynaktan bir araya gelmektedirler. dük, marki, kon, vikont, baron gibi ünvanlara sahip olan ve lordluğu soydan soya geçen sayıları 800 civarındaki kalıtsal lordlar; toplumda faydası görülmüş kişilere, sanatçılara ve sporculara verilmiş kalıtsal olmayan lord ünvanı sonucu bu makama gelmiş olan yaklaşık 600 kişi ve görevleri ömür boyu süren 16 kişiden oluşan hukukçu lordlar. lordlar kamarası 1911 ve 1949 yasalarının ardından yasama işlevlerini önemli ölçüde yitirmişlerdir. prosedür olarak avam kamarası’nda yapılan yasaları geri çevirme yetkileri bulunmasına rağmen bu yetkilerini kullanmamaktadırlar.

 • dikkate değer olay.

  adam cıvıklık yapacak olsa bile parayı basıyor tesisatını yaptırıyor. mark gibi vileda kovasını alıp kafaya dikmemiş, takdir ettim.