hesabın var mı? giriş yap

 • çin malı şampiyonlar ligi karşılaşması.

  - formalar, stadyum, futbol kötü
  -saati cl maç saati değil
  -rakip orta asya takımı
  -golü atan bilal kısa

  bu kadar kalitesizlik en son hangi cl maçında bir araya gelmişti hatırlamıyorum.

 • bilim adamlari, birgün bir magarada yaşı 1.582.903 olan bir insan fosili bulur, bu fosili istihbarat teskilatlarini sinamak ve onlara deneyim kazandirmak amaciyla kullanma karari alirlar.

  once japon istihbarati magaraya girer ve 15 dk sonra disari cikip derler ki;

  - bufosilin yasi 1.400.000 ila 1.600.000 arasinda...

  daha sonra cia girer ve 12saat sonra baya bi havali sekilde cikarlar.

  -bu fosilin yasi 1.500.000 ila1.600.000 arasinda derler...

  hemen ardindan kgb girer ve sirf amerikalilara inat içerde 2 gun kalirlar.49. saatte cikar derler ki;

  -bu fosilin yasi yaklasik olarak 1.550.000 ila 1.600.000 arasinda...

  en son olarak bizim mit girer.aradan bir hafta gecer magaradan ses yok, 1 ay olur ses yok, 1.5 ay olur ses yok.magaranin disinda beklesen gazeteciler daha fazla bekleyemeyip iceri girerken bizimkilerden biri cikar disariya.yaka paca dagilmis, gomlegin yarisidisarida... sigarasi icin bir ates ister, sigarasini yakar, o sirada gazeteciler heyecanla sorar;

  -iceride calismalar nasil efendim? fosilin yasini bulabildiniz mi?

  bizimki sigaradan bir firt ceker ve;

  -fosilin yasi tam olarak 1.582.903 der.

  bunu duyan gazeteciler saskinlikla sorarlar

  -nasil basardiniz bunu, fosilin yasini tam olarak nasil tahmin ettiniz?

  bizimki sigaradan derin bir nefes çeker ve;

  -zor oldu ama "konusturduk pezevengi"

 • ılık ile serin arası bir bodrum akşamı. "haydi sünger pizza'ya gidelim" diyoruz arkadaşlarla. terasa çıkıyoruz, masamıza geçmek üzereyken köşe masadaki gruba gözümüz takılıyor. "özhan canaydın değil mi o ya" diyorum, "haydi yanına gidelim." arkadaşlarım "ya hu ayıp olur" falan diyor, "yok be" diyorum, "gidip bir merhaba deriz, bir de fotoğraf; o kadar."

  yanına geldiğimizi gören özhan canaydın, büyük bir nezaketle ve insanın tüylerini diken diken eden bir beyefendilikle ayağa kalkıyor, "bir saniye çocuklar" diyor ve ekliyor "müsaadenizle ceketimi giyeyim." ben arkadaşlarıma bakıyorum, onlar bana. kaldı mı gerçekten böyle insanlar diye birbirimize boş bakışlarla soruyor ve dumurdan dumura koşuyoruz.

  "ee çocuklar nasılsınız, neler yapıyorsunuz?" diyor başkan bize. ve bunu o kadar içten yapıyor ki sanırsınız karşımızda koca galatasaray başkanı değil de kankamız var. "sağolun başkanım" diyoruz; "siz de iyisinizdir inşallah." "sağolun" diyor ve gözü o zaman kız arkadaşım şimdi ise eşim olan canıma takılıyor. "siz nasılsınız küçük hanım" diye soruyor; ya hitaba, klasa bakar mısınız. kız arkadaşıma o kadar içten ve sıcak bakıyor ki gören torununa baktığını sanır.

  biraz sohbet ettikten sonra bana dönüp "aman kaçırma bu güzel kızımızı" diyor, "yok efendim kaçırmam" diyorum. efendim hitabını yaparken önce kendime sonra bu saygın bilge adama şaşıyorum. kendime şaşıyorum çünkü o güne değin kullandığım bir hitap şekli değil; özhan bey'e şaşıyorum çünkü bir insanın böylesine bir zarafet içinde olabilmesini aklım almıyor.

  "kusura bakmayın çocuklar, yerimiz olmadığı için sizi masaya buyur edemedim, bir içecek ısmarlayamadım" diyor, bunu derken neredeyse kırılacak kibarlıktan. o bunları söylerken biz adeta şoktan şoka giriyoruz. "estağfurullah başkanım, ne önemi var, sizin elinizi sıkıp gideceğiz zaten" diyoruz.

  biraz daha sohbet ettikten sonra "aman derslerinizden, işinizden geri kalmayın" nasihatlerini de dinliyoruz başkandan. o an aklıma sürekli benim iyiliğimi isteyen ve her konuda bana yol gösteren babaannem geliyor, istemsizce gözlerim doluyor ılık bir bodrum akşamında.

  elini öpüp yerimize geçiyoruz. arkadaşlarla muhabbete dalıyor ve saatlerin nasıl geçtiğinin dahi farkına varamıyoruz. derken bir ses duyuluyor: "haydi iyi geceler çocuklar, iyi eğlenceler." bir anda okulun en disiplinli ama en sevilen hocası sınıflarına dalmış haylaz öğrenciler gibi ayağa fırlıyoruz ve "sağolun başkanım" diyerek teşekkür ediyoruz.

  aradan yarım saat daha geçiyor, masanın en büyüğü olarak garsona "hesap lütfen" diyorum. garson masamıza geliyor ve kulağıma fısıldıyor: "hesabınız kapandı efendim, özhan bey halletti." biz bir kez daha şoke oluyoruz, gözlerimiz doluyor adeta. "ne adam be" diyoruz. ama ödediği hesap için değil, bize davranışlarından ötürü elbet.

  sonra aradan seneler geçiyor, o güzel adam çok ama çok uzaklara gidiyor ve uğruna gece gündüz çalıştığı stadın açılışında şu an galatasaray'ın başkanlık koltuğunu açıkça işgal eden adnan polat tarafından adı dahi anılmıyor. sonrasında konuşan erdoğan bayraktar adlı basit bir müteahhit tarafından "karşımda naif ve güçsüz duruyordu" denerek sözde küçültülmeye çalışılıyor.

  benimse aklımda o rüya gibi gece; şimdi yukarılardan bir yerden bizleri izleyen bu güzel adamı anıyor ve soruyorum: ulan siz kim, sizin adınızın böyle bir adamla aynı cümlede dahi geçebilmesi kim? adnan polat, erdoğan bayraktar kim, özhan canaydın kim?

  elimizde takımlar üstü olan bir tek süleyman seba kaldı; bari onu kırmayalım ve iyi bakalım.
  adettendir editi: beşiktaş'lıyım.

 • beni üç dört günlük ziyaretinde, her sabah kuşluk vakti işe gitmeme dayanamadığından, bu sabah uykuyla uyanıklık arası "bir gün ben gitsem senin yerine de sen bi güzelce uyusan" demiştir.

 • "yeni bir diş macunu almam lazım, bu bitmek üzere" dediğimde, 2008'e yaklaşık 7 ay vardı. "bugün son herhalde" diye diye, iki sene kullandım o macunu. büyülü gibiydi, colgate keşke aynı formülle bira üretse diye içimden geçirdiğim de yalan değil ama bugün sanırım kesin olarak bitti. üzerinden asfalt silindiri geçirsem yine çıkardı muhtemelen ama kol kuvvetiyle bu kadardı. resmen canını çıkarmıştım sıka sıka.

  yağız atlarının üzerinde batıya süren hunlar şahidim olsun ki, her sabah "diş macunu almalıyım" dedim ve her akşam unuttum. sonsuz bir lanet gibiydi, her türlü şeytanlık aklıma geliyordu ama bir türlü diş macunu gelmiyordu. elime yazıyordum elime bakmıyordum, telefonun ekranına cd kalemiyle yazıyordum yine olmuyordu. daha görünür bir yere yazmam gerekiyordu. öndeki kel adamın kafasına yazmaktan başka bir şey gelmiyordu aklıma. bugün yöntemi buldum:

  işten çıkarken kendi alnıma yazacağım. markete mutlaka giriyorum zaten, bira dolabının camından yansımamı göreceğime eminim, o olmazsa kasiyer söyler. kasiyer söylemezse, markette poşetleri dolduran çocuk der "abi alnında bir şey yazıyor" diye. bir şekilde olur bugün. eğer yine olmazsa çektiririm bu dişleri kökten kurtulurum. kütahya porselenden yeni damak taktırırım. prille yıkarım ağzımı. bıktım diş macunu unutmaktan. zaten zor günler geçiriyorum.