hesabın var mı? giriş yap

 • bir süredir kahvemi kendim kavuruyorum. üç farklı yöntem denedim.

  1) air popper; mısır patlatmak için üretilmiş, mısırı sıcak hava ile patlatan cihaz.

  normalde bu cihazların sadece mısır patlatmak için kullanılması gerekiyor. zaten cihaz üreticileri de bunu özellikle vurguluyor. ancak air popper ile kahve kavurmak en az mısır patlatmak kadar güvenli. cihazın başında durmak ve kavrulma işlemine arada müdahale etmek gerekiyor.

  kahve kavurmak için kullanılacak air popper'ın dip noktasında sıcak havayı kahve çekirdeklerine iletecek deliklerin açılı tasarlanmış olması çok önemli, ki ısıya maruz kalan çekirdekler hareket etsin, aynı noktada sabit kalmasın. böylelikle denk kavrulmuş kahve edersiniz. 20-30 saniyede bir tahta kaşıkla çekirdekler karıştırılırsa süper olur.

  günümüzde üretilen air popper'lar düşük watt'la çalıştıklarından kahve çekirdeklerinin gereken ısıya ulaşamadığını, bu sebeple çekirdeklerdeki şekerin tam olarak karamelleşemediğini, dolayısıyla 1200 watt'tan az güçle çalışan cihazlarda yüksek verim alınamadığını söyleyebiliriz.

  bu yöntemle tek seferde 100 gram kahve çekirdeğini cihazın gücüne ve ürettiği ısıya bağlı olarak yaklaşık 7 dakikada kavurabilirsiniz.

  https://streamable.com/u8up

  2) tavada kavurmak.

  yeşil kahve çekirdekleri tavaya konur ve tahta kaşıkla karıştırılır. bu yöntemle kahve kavurmak yaklaşık 20 dakika kadar sürebilmekte.

  kahve çekirdekleri yaklaşık 200c ısıya ulaştığında mısır patlamasını andıran sesler duymaya başlarsınız. first crack (1c) denilen bu aşamada çekirdekteki şeker karamelleşir. kısa bir süre sonra first crack sona erer, bir kaç dakika sonra da second crack (2c) başlar. kahve çekirdeğinin cinsine göre 1c ile 2c arasında süre olmayabilir ya da bu süre çok kısa olabilir. 1c sırasında kavurma işlemini bitirirseniz light, 1c bittikten sonra medium, 2c sırasında ise dark roast elde edersiniz vs.

  kahve çekirdeklerini tavada kavurduğunuzda kavurma işleminin hangi aşamada olduğunu görsel ve işitsel olarak kolayca tespit edebilirsiniz. air popper'da ise cihazın çıkardığı gürültü ve kısıtlı görüş ile kavurma işleminin hangi noktada olduğunu tam olarak saptayamayabilirsiniz.

  vakit ve emek isteyen bu yöntemle air popper'a kıyasla daha fazla kahve çekirdeğini tek seferde kavurabilirsiniz.

  https://streamable.com/6omn

  3) kavurma makinesi.

  bu makinelerin ev için olanları air popper gibi sıcak havayla kahveyi kavuran freshroaster sr500 benzeri cihazlar, ya da behmor 1600 plus gibi drum mekanizmasını kullanan cihazlardan oluşuyor.

  drum mekanizması, kahve çekirdeklerini metal silindir içerisine yerleştirip silindiri kavurma sırasında döndürerek çekirdeklerin olabildiğince denk kavrulmasına olanak sağlıyor. bildiğim kadarıyla ticari kahve kavurma makinaları bu yöntemi kullanıyor.

  behmor 1600+ gibi ev için üretilen ve fırına benzeyen bu cihazlarla 1c ve 2c'yi tespit edebilir, çekirdeklerdeki renk değişimlerini gözlemleyebilir ve tek seferde yarım kilo kadar kahveyi kavurabilirsiniz.

  air popper ve tava yönteminin aksine, bu tip cihazlar kullanıcıya farklı ısı profilleri sunar. böylelikle her kavurma işlemini aynı sürede, aynı ısıyla gerçekleştirerek tutarlı kahve elde edebilirsiniz. örneğin, hawaii, sumatra gibi ada kahvelerini düşük ısı profiliyle, yüksek rakımlı bölgelerde üretilen sert çekirdekli kahveleri ise yüksek ısı profiliyle kavurabilirsiniz.

  https://streamable.com/tqri

  ***

  - çoğu kahve çekirdeği için, içtiğimiz kahveye lezzet katan tatları en çok orta kavrulmuşta (medium roast) hissederiz.
  - dark roast otomatik olarak sert kahve demek değildir sanılanın aksine.
  - kavrulmamış yeşil kahve çok kuru bir ortamda tutulmuyorsa 1 yıl tazeliğini (içerisindeki nemi) koruyabilir.
  - taze kavrulmuş kahve 48 saat dinlendirilmelidir. bu sürede çekirdekler yüksek oranda karbondioksit gazı salacakları için, tek yönlü çalışan (havayı sadece içeriden dışarıya veren) kaplarda tutulmalıdır.
  - kahve kavrulduktan 1 ay sonra tazeliğini kaybetmeye başlar. lezzet kaybeder, bayatlar.
  - içmek istediğimiz kahveyi nasıl demleyeceksek ona göre çekirdekleri öğütmek gerekir. örneğin bir etiyopya kahvesini french press yöntemiyle demleyip içmek istiyorsak coarse/kaba, pour over yöntemiyle içmek istiyorsak medium/orta, aeropress istiyorsak ince ögütmeliyiz.
  - herkesin damak zevki farklı. şu sıralar favorim olan kenya'nın nyeri bölgesinden çıkmış kahvelerin lezzetini en çok pour over yöntemiyle demlediğimde alıyorum. bu yöntemi diğerlerinden ayıran, demlenen kahveyi ince ve tahta bir çubukla karıştırarak (ben chop stick kullanıyorum), daha çok lezzetin çözünüp (bkz: extraction) sıcak suyla karışmasını sağlayabilmeniz.

 • gazeteci yazar fatih altaylı, dış politikada türkiye'ye kurulan tuzağı detaylı bir biçimde anlatmış. avrupa ve abd'de radikal islamcı grupların türkiye tarafından destek görüp, finanse edildiğine yönelik bir algı yaratıldığını söyleyen altaylı, böyle giderse ve bu şeytani plana dur denilmezse türkiye'nin iran benzeri bir hale dönüştürülüp, ambargo yiyerek izole edileceğini ima etmiş.

  avrupa ülkeleri bu grupları sınırdışı ederken ve arap ülkeleri bile oturum vermezken, türkiye'den oturum ve vatandaşlık alabiliyorlarmış.

  yani nato'dan kovulmak, ambargo yemek, haydut devlet muamelesi görmek. galiba başımızdakilerin istediği de bu. vahdettin'in yapamadığını yapıp, anadolu islam cumhuriyeti benzeri bir ucubeyi hayata geçirmek.

  --- spoiler ---

  türkiye’nin şu an dünyada mücadele etmesi gereken çok ciddi bir algı var.

  bu algı adım adım, ağ gibi örülüyor ve türkiye de bu algının oluşmasına bilerek veya bilmeyerek destek oluyor.

  “terörü destekleyen ülke” algısı.

  farklı islamcı grupların türkiye’de kendine güvenli bir ortam bulması, avrupa’dan çıkartılmak istenen bazı radikal isimlerin türkiye’den oturma izni talep etmesi ve türkiye’nin bunlara yeşil ışık yakan ülke gibi görünmesi türkiye’nin dünyadaki algısını bozuyor.

  bunları yaptıkça istediğimiz kadar avrupa’daki terör saldırılarını kınayalım, istediğimiz kadar terör ile islam bir araya gelemez diyelim, istediğimiz kadar terörün her türlüsünü lanetleyelim sonuç değişmez.

  türkiye’nin, türk halkının yüzde 99’unun bu işlerle uzak yakın ilişkisi olmayacağını, bunları desteklemeyeceğini ben bilirim, siz bilirsiniz ama bunu kimseye anlatamayız!

  bunun sonucunda önce siyasi ilişkiler yara alır, sonrasında ticari ilişkiler ve türkiye’ye yönelik yatırımlar durur...

  sonrasını ise düşünmek bile istemem.

  bu yüzden türkiye, bu grupların türkiye’deki faaliyetlerini bir an önce durdurmalı, bunları ülkeden dışarı çıkarmalı ve yenilerinin ülkeye gelmesini engellemeli.

  başta göç idaresi başkanlığı olmak üzere tüm kurumlar bunlardan uzak durmalı.

  “bunlar din kardeşlerimiz” falan diye de kimse bana maval okumasın.

  din kardeşi dediklerinizden neler çektiğimizi unutmayalım.

  hem içerde, hem dışarda.

  şunu da hatırlatayım.

  yukarıdaki yazıdaki fikir bu konuda da geçerli.

  yani zamanında yapmak lazım ne yapılacaksa.

  geç kalınırsa, geçmiş olsun!

  --- spoiler ---

  link

 • - nasıl baba, iyi mi oyun, test drive adı...
  - hahaha... dur konuşturma beni...
  - ebürreh... baba bu kadar kaptırma, kaza falan yaparsan yeniden başlarsın...
  - önemli olan böyle oynamak, sizinki gibi zibidilik değil...

 • "gidip şahin alacak halimiz yok ya. ben gidip 1 buçuk milyona sıfır audi marka araç da alabilirdim.”

  demiş.
  haklı.
  devlet size bu kadar pervasız, ahlaksız, yüzsüz ve hadsiz konuşmayı sağlıyor, alırdın elbet.

  nüfusu amfitiyatro kapasitesi kadar ilçeye kontenjandan başkan seçilmiş, "1,5milyonluk araba hakkımdı, az bile harcadım" diyecek kadar utanmaz..senin yüzüne tükürmeyen gakkoşlar düşünsün artık makam aracının faturasını..

 • kucuk goguslu bir kadin olduguna dair ipucudur. zira buyuk goguslu bir hatun sutyenini unutmaz .unutamaz

 • bi ara biri hamileler dışarı çıkmasın demişti de ne kızmıştınız. şimdi bana onu hatırlattı bu muhabbet.
  çıksınlar canım, sadece bizim istediğimiz gibi giyinsinler ama. göbeklerini "ifşa" etmesinler, dar giyinmesinler, esprili tişört giymesinler vs. vs. vs.
  kendinizi işte o adamdan farklı sanıyorsunuz ya, değilsiniz.

  bakın önümüz de yaz, ben 6 aylık hamileyim şu an. bikinimle denize havuza falan gircem daha. bi de dar giyinmeyin falan diyorlar ya lan. ahahahah.

 • her insanin hayatinda en az bir kere aklina gelen eylem.

  yazin üstsüz bicimde, altta bir sortla sokaklarda gezmek.

  nasil oluyor gencler, efil efil?

 • yazıldı mı bilmem ama;
  detaya gel detayaaa.... behzat ç. akşam sızar. sabah telefon sesiyle uyanır. sürünerek kalkar, telefonla konuşur, kapatır. işte detay: ayağa kalkınca, akşamdan açık kalan lambaları kapatır!!! breh breh breh... behzat ç. böyle bir dizidir.