hesabın var mı? giriş yap

 • razi'nin alkolü tıbbî amaçla kullanan ilk kişi olduğu doğru değildir; ama simyanın kimyaya dönüşerek yeni bir pozitif bilimin ortaya çıkmasında rolü büyüktür. razî, simyanın mistik yönlerini reddetmiş fakat simya için yapılan deneyler ve o deneylerin sonuçlarıyla ilgilenmiştir. ilk defa olmasa da afyon ve esrarı anestezi amacıyla kullanmıştır. kimyasal yollarla elde ettiği ilaçları insanlar üzerinde uygulamadan önce hayvanlar üzerinde denemiştir.
  döneminde kullanılan bir çok kimyasal metodu açıklamış damıtma ve kalsinasyon gibi konuları da detaylı bir şekilde açıklamıştır.
  simya/kimya alanındaki eserleri
  * kitab el-esrar (sırlar kitabı)
  * kitab el-esrar v'el sırr el-esrar (sırların ve sırların sırlarının kitabı)
  * harry potter ve sırlar odası (pardon yanlış oldu felsefe taşı, simya derken kendimi tutamadım)

  tıp alanına gelince; teşhis ve tedavi üzerine yazılmış hâvi adlı eseri dönemin en geniş medikal ansiklopedisidir ve 17. yüzyıla kadar bu alanda en önemli başvuru kaynağı olmuştur.
  çiçek hastalığı ve kızamık üzerine derlemeleri ve bu iki hastalığın ayırıcı tanıdaki farklarını liber de pestilentia adlı kitabında toplamıştır.

  hayatının son dönemlerinde parkinson hastalığına yakalanmış ve katarakt yüzünden görme yetisini kaybetmiştir. öğrencileri katarakt için göz ameliyatını teklif ettiğinde ise "artık çok geç, zaten dünyayı yeterince gördüm!" diyerek reddetmiştir.
  islami bir coğrafyada (bkz: iran) deist olması ve bir çok dâhi gibi otoriteye ve düzene uyum sağlayamaması nedeniyle döneminde hak ettiği değeri bulamamıştır.
  bir çoğu ölümünden sonra olmak üzere eserlerinin neredeyse hepsi latinceye çevrilmiştir.
  bilime olan aşkını otobiyografi niteliğinde yazdığı siret'ül felsefiyye'de (filozofça yaşama) “beni tanıyanlar bilir ki, ilme karşı olan sevgim, tutkum ve bu uğurdaki çalışmalarım gençliğimden bugüne kadar aralıksız devam etmektedir. hatta okumadığım bir kitap, karşılaşmadığı m bir ilim adamı bulunursa -büyük bir zarara uğramam söz konusu olsa dahi her şeyi bir kenara bırakıp o kitabı okumadan ve o âlimi tanımadan edemem." cümleleriyle anlatmıştır.

  felsefi görüşü dönemin aksine alışılmışın dışındadır. siyasi ve sosyal eşitliği savunmuş, insanların doğuştan gelen ünvan, sınıf ve yeteneklere göre sınıflandırılmasına karşı çıkmıştır.
  işlerini yürütebilmek için dinî liderler tarafından zorla kabul ettirilen bir düzene ihtiyaç duymadığını söylemiştir.
  bilimin karşısında da tıpkı dinde olduğu gibi otoriteye karşı tutumu aynıdır. bilimin zaten gelişimini tamamladığı, yeni bir şey bulunamayacağı görüşü o dönemde de yaygındı. bu yüzden eleştiriye hazırlıklı bir şekilde bilimin sürekli bir devinim içinde olduğunu savundu. otorite kaynağı kim olursa olsun eski otoritelere bağlı kalmadı. hatta bir eserini "galen hakkında şüpheler" olarak adlandırdı.

  son olarak zamanının ne kadar ötesinde olduğunu vurgulamak amacıyla, razi'nin zaman hakkındaki görüşü;
  aristoteles'nun hareketin ölçüsü saydığı zaman ile platon'un sonsuz/ezelî bir kavram olarak zaman düşüncesini bir arada yorumlamıştır. el-razi mutlak ve izafi olarak iki ayrı zamandan söz eder; izafi zaman ölçülebilir ve sınırlıdır, mutlak zaman ise ölçülemez ve sınırsızdır.

  not: daha önceki entry'lerde bahsedildiği için hekimlik kısmına çok değinmedim. doğum günü olarak kayıtlarda olan 27 ağustos iran'da tıp bayramı olarak kutlanıyormuş.

  edit: imlâ

 • başına "pazar pazar" eki getirmek suretiyle mümkündür.

  örnek veriyorum:

  "pazar pazar böyle müzik mi çalınır?"

  "pazar pazar ne balesiymiş bu?"

  "pazar pazar brent petrolü mü satın alınırmış?"

  "pazar pazar sen anandan yine çıkardın amma, baban kimdi bilemezdin şerefsiz!"

  vb...

 • beşir - behlül'ü serada gördüm
  adnan - kiminle gördün beşir, kiminle?
  beşir - behlül ile.........bihter.

  adnan yardırarak koşar, yalıya girer, yatak odasına çıkar, kapıya dayanır, kırar ve içeri dalar.

  (30 saniye sessizlik, adnan'ın soluk alıp vermesi, behlül'ün ağlak gözlerle adnan'a bakması)

  adnan - koşun beşir sayıklamaya başladı, saçma sapan konuşuyor bir el atın da hastaneye kaldıralım....bu arada beyaz çok yakışmış bihterim....e hadi ama

 • "musmutlu yılların olsun" diye doğum günü mesajı atmış kişiye "musunu muşmulanı skerim senin" şeklinde yazamadığımız yorumlardır.

  musmutlu ne lan ?

 • sayesinde sabahtan akşama kadar azar işitip eşşek gibi koşturan, üzerindeki baskıdan ötürü canını tehlikeye atıp o siparişi yetiştiren bir emekçinin muhtemelen yapılan sipariş kadar maaşı eksilmiştir.

  (bkz: aldığın nefes zarar)

  edit: kufurler ve salyalar sacarak maaslardan kesilmiyor diye ana avrat duz giden arkadaslar, siz burger king'in adami misiniz?

  edit2: buyuk bir zevkle salladigimi belirtiyorum, "ulan acaba adamin maasi eksilmis midir olur ya hani?" diyerek. fakat bu sallamamin ozunde, vaktinde (seneler once) adini vermeyecegim bir pizza sirketi kuryesinin gec gelen pizzalara hediye edilen pizzalar icin bu paralar bizden kesiliyor" demesi yatiyor. daha sonrasinda takriben 6 ay sonra hatta, kuryelerin "ya bize giren cikan yok, ikinci pizzayi soyleyin sizin hakkiniz" demeye baslamasi ile var olup olmadigi mechul olan bu uygulamanin tedavulden kalktigini ogreniyoruz. ama yetmiyor, boyle bir ihtimale karsi bunu buraya yaziyorum. daha da mesaj atan, "yalan yanlis bilgi yaziyorsun" diye ikinan arkadaslar, asagida yalan yanlis bilgiler girenlere inat adamin maasindan boyle bir kesinti yapilmamistir, iste bunlar da belgeleri belgelerle konusuyoruz hodri meydan!" tarzi entry'ler girmekte ozgurdur. ben bunu silmeyecegim kardesim, size inat silmeyecegim kalsin boyle yalan yanlis bilgi.