hesabın var mı? giriş yap

 • ---spoiler---

  madde 1- 13/7/1956 tarihli ve 6802 sayılı gider vergisi kanunun 33 üncü maddesinde yer alan banka ve sigorta muameleleri vergisi nispetlerinin tespitine ilişkin 28/8/1998 tarihli ve 98/11591 sayılı bakanlar kurulu kararının eki kararın 1 inci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  "e) kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinden binde 1, aşağıda sayılan kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinden sıfır;

  1) bankalar ile yetkili müeseselerin kendi aralarında veya birbirlerine yaptıkları kambiyo satışları,

  2) hazine ve maliye bakanlığına yapılan kambiyo satışları,

  3) döviz kredisinin ödenmesine yönelik olarak, döviz kredisi kullanılan ya da kullanımına aracılık eden banka tarafından kredi borçlusuna yapılan kambiyo satışları,"

  ---spoiler---

  yani üstte diyor ki; bankalara ve hazineye döviz alım satımlarında vergi yok, ama düz vatandaşsan vergini vereceksin. su veren itfaiyenin hortumu konulu panele hoşgeldiniz.

 • ön edit: bu kampanya akp'li yazarlara karşı değildir. akp'yi savunan bir insan, istediği fikri istediği gibi yazmakta özgürdür. samimi insanların başlıklarının altına dilediğimizce yazalım çizelim, tartışalım. bunu söylemek zorunda kalmam dahi abes aslında ama guardianofnight2015 isimli yazarın haklı tavsiyesiyle yine de söylemem gerektiğini düşündüm. benimse bu yöntemi uyguladığım ve tarihin karanlık çöplerine gömülen ilk başlık "pontusçu rumcu fetöcü pkk'lı yalancı ibb adayı" gibi bir şeydi. bu, ifade özgürlüğü değildir. bu, parayla ya da başka türlü menfaatlerle bu işi yapan itibar suikastçisi kötü insanların eseridir. ve şu anda bu başlık yok. saygılar.

  bir kampanya.

  olay şu şekilde işliyor: sol frame'de misal iftira ve yalan odaklı bir bir aktroll başlığının filizlendiğini görüyoruz. ya da istediğiniz herhangi bir başka troll başlığı da olabilir. onun altına entry girme hatasına düşmüş muhalif yazarlara, girdikleri entry üzerinden şu mesajı atıyoruz:

  "entry'nizi silin lütfen. aktroll başlıklara entry girmeyin. entry girerek başlığın gündem olmasını sağlıyor ve aktroll'ün amacına hizmet ediyorsunuz.
  lütfen siz de aktroll başlıklara entry girenlere mesaj atıyoruz kampanyamıza katılarak, gördüğünüz aktroll başlıklarına entry girmiş arkadaşlara aynı mesajı atınız."

  ben denedim oldu:

  henüz 11-12 entry almış iğrenç bir aktroll başlığını (link vermeyeceğim) attığım 10 mesaj ile büyümeden yok ettik. delillerin bir ikisi aşağıdadır:

  1

  2

  3

  10 kişiye mesaj attım, 10'u da sağolsunlar entry'lerini sildiler. başlık yok oldu gitti.

  edit: başlığı "aktroll başlıklarına entry girenlere mesaj atıyoruz kampanyası" diye açacaktım ama malum karakter sınırı.

 • sonuna kadar katıldığım gerçekliktir.

  çocukluk arkadaşımın istanbul'un işlek semtlerinden birinde elektronik tamir dükkanı var. küçük yaşlardan beri sürekli giderim. gide gele az çok bir şeyler gözlemledim ve öğrendim.

  birkaç örnek verirsem;
  1- geçtiğimiz günlerde dükkana güzel bir led televizyon geldi. hoparlörleri bozukmuş. bizim arkadaş hoparlörleri yaptı. sonra led ışıkları sökmeye başladı. neden yaptığını sorduğumda "orjinalleri alıyorum yerine çakma takacağım bunları da 2 katına satarım" dedi. o anda soğudum kendisinden.

  2- yine dükkana bir araba geldi. teybin ses açma tuşu bozukmuş. bu arkadaş aldı teybi dükkanın içine, çocuğa da 2 saat sonra gel dedi. neyse düğmeyi söktü kontak sprey sıktı taktı yerine oldu. 2 dk sürdü sürmedi. neden 2 saat sonra gel dediğini sorduğumda "hemen yaparsam fazla para alamam uğraştı gözüküp parça harcadım deyip fazla para alacağım" dedi.

  o günden sonra hiçbir tamirciye güven olmayacağını anladım. gerçekten tanıdığınız kişilere gidin tamir için.

 • pandemi döneminde şubeleri kapalı da olsa tüm çalışanlarının maaşlarını bir senedir tam ödeyen zincir. ceo gustavo frings yaptığı basın toplantısında hiç kimsenin mağdur edilmeyeceğini, herkesin ihtiyacını karşılayacak kaynağa sahip olduklarını açıkladı.
  radyasyon kıyafeti ile basının karşısına çıkan ve sosyal mesafeye dikkat çeken frings titizliği ile tanınıyor.

 • kampanya katılımcıları sistemin sırma saçlı kel tarafından kapanması durumuna karşı aceleci davranarak faturaları ödemişler. gönullerine sağlık. verdiklerinden kat kat fazlasını kazanırlar umarım.

  sahi bir sırma saçlı vardı ne oldu ona?

 • sucsuz oldugu halde hapse girmis ve 7 ay sonra disari cikacak biri gibi hissediyorum. ofkeli ama isigi goren. erken secim hemennn.

  edit: zamanın değişmeyen bir kuralı vardır:
  zor zamanlar güçlü insanları doğurur,
  güçlü insanlar kolay zamanları getirir,
  kolay zamanlar zayıf insanları yetiştirir,
  zayıf insanlar da zor zamanları getirir.

  bu döngü böyle devam edip gider. bilim bakalım biz hangi zamandayız?