hesabın var mı? giriş yap

 • türkiye'de 200 bin lira. e avrupa'da? max 40 bin euro. o da zaten onlara 40 bin tl gibi geliyor. fiat albea parası amk.

 • telefonla arayıp, sorup soruşturup bulamadığım arkadaşın. sahilde güneşlenirken yamaç paraşütüyle yanıma inmesi.

 • neyzen tevfik bu akit gibiler için demişti gerekeni.

  "ben sana bok demem,
  boklar duyar ar eder.
  bir zerren düşse boka,
  onu da mundar eder.

  tanrı senin hamurunu
  necasetle yoğurmuş,
  anan seni sıçar iken
  yanlışlıkla doğurmuş..."

 • bir başarı hikayesi de ben patlatayım madem.

  bende bugün sabah 7 gibi evden çıktım. 07.10 civarı duraktaydım, vardığımda otobüsün kapıları açık, yolcular binmeye çalışıyordu. ben ise ağzımda sigara yaylanarak otobüse doğru yürüyordym. otobüs hala yolcu alıyorken ben ise önce sigarama, sonra da şoföre baktım. şoför genç olsaydı ayakta gitmeyi göze alıp onlarca km yolu ayakta gidebilirdim ama baktım yaşlı birisi şofördü. şimdi bu her durakta durur, sıcakta milleti mahveder deyip o otobüse binmedim. ne yaptım peki ? bir sonraki otobüsü bekledim. yaklaşık 10 dakika sonra geldi. gelen otobüsün şoförü genç bir adamdı. otobüse bindim. inanır mısınız ilk gördüğüm otobüs ile aralarında 10 dakika olmasına rağmen benim seçtiğim şoför, 10 dakika önce kalkan otobüs şoförünü geçti.

  hayata karşı risk alın arkadaşlar. kimin hangi otobüse bindiği önemli değil, kaptanının kim olduğu önemlidir.

  olmuş mu beyler, olur mu benden de ceo ?

 • sinemada da brecht epiği yapılabileceğini gösteren film. tiyatro oyunu gibi akar. anlatıcımız mahkemeye çıkarılmış olan feyzo'dur. anlatır anlatır... bütün bu anlatının arasında ekrandan sloganlar izleriz. "işçiler kardeş patron kalleş", "kahrolsun faşizm" gibi. sonunda da feyzo ağalık düzenini hakime şikayet eder. son bölümde "sen devletsin, sen bilirsin, sen söyle babam, suç kimde?" dediği anda, hakimin biz olduğumuzu, bir yargıya varmamız gerektiğini, bu yargı ışığında kendi hayatımızda bu tür sorunlar gördüğümüzde müdahale etmemiz gerektiğini anlarız. brecht mumla arasa kendi teoremini özetleyebilecek ancak bu kadar güzel bir film bulabilirdi.

  bu film 88'lere kadar yasaklıydı. o tarihlere kadar aynen şimdiki gibi kemal sunal'ın filmlerine ezber olan bizler, 88 senesinde (yanılmıyosam) bu filmin yasağının kaldırılmasıyla, yepyeni bir film gibi izlemiştik. ancak filmin yasağının kaldırılması benim hep canımı sıkmıştı. çünkü 80'lerden beri süren apolitikleştirme sürecinin tamamlandığını, artık tam anlamıyla apolitikleştiğimizi, bu filmin artık "zararsız" hale gelmesi suratlarımıza çarpmıştı. sonuç? filmin zamanında yasaklanmasına neden olan tüm bu göndermeleri ve laf sokmaları, dürtmeleri "gülerek" izlemiş, ağzımızın kenarından sızan "apolitik" salyaları silmiş, yaşantımıza aynen devam etmiştik. zararsızdık artık. ne güzeldi...

 • bu sorunun bir benzeri zamanında clinton'a sorulmuştu : "neden aldattınız?". o da "yapabilme gücüm vardı da ondan" diye cevap vermişti. insan davranışları üzerinde çok da düşünmeye, sebep aramaya gerek yok; "yapabileceği" her şeyi insandan beklemek daha mantıklı.

 • kendisini ne zaman görsem; dünya'daki adalet kavramını, gelir dengesini, tasarımın vardığı noktayı, akışkanlar mekaniğini ve neden bu tür kavramların bir seferliğine de olsa benim tarafımda olmadıklarını sorguluyorum. durduk yere kafamı çalıştırıyor bu araba, durmuşsa mutlaka etrafında dolaşıyor; hareket halinde ise sahibini şımartacak ve kendisini bir şeyleri başardığına ikna edecek kadar bakıyorum. araba dururken bile hareket halindeymiş gibi geliyor heykelsi kıvrımları sayesinde, gümüş renkli olanına topkapı sarayı'nda dolaşıp mücevherlere şaşkınlıkla bakan japon turistler gibi bakıyorum. dokunmak, elimi üzerinde gezdirmek, yavaşça okşamak ve endüstri devrimini başlatan insanın ruhuna fatiha okumak istiyorum.

  arabanın fiyatını kendi maaşıma bölüp bir kenarından matematiğe de giriş yapıyorum. arabanın kimyasıyla benim kimyam uyuşuyor fakat para kısmında anlaşamıyoruz, diyalektik materyalizmden girip bu arabayı kolayca elde edebilen adamlardan çıkıyorum. çıkarken kapıyı kapatıyorum.