hesabın var mı? giriş yap

 • tam olarak 1 saniyede meydana gelmektedir.

  sezyum 133 atomu atom saatlerinde ölçü birimi olarak kullanılmaktadır.

  bu atom saniyede tam 9.192.631.770 titreşim yapmaktadır. bu özelliği bize, 1 saniyeyi 9 milyarda bir hassaslığında ölçme imkanı verir.

  bu atomun titreşim saysı o kadar hassastır ki, atom saatinin 30 milyon yılda ancak 1 saniye kadar şaşma ihtimali bulunmaktadır.

  "ne işimize yarayacak saniyenin 9 milyarda birini ölçmek?" diye sorabilirsiniz. aslında bir çok alanda insanlığın işine yaramaktadır ama en basit örnek olarak gps sistemlerini örnek verebiliriz: telefonunuzda kullandığınız navigasyon uygulamaları, atom saatleri ile birbirine senkronize olmuş 32 adet gps uydusundan aldığı sinyaller sayesinde milimetrik hassasiyetle yön bulmanıza olasılık sağlar.

  kaynak

  edit: titreşim sayısının nasıl ölçüldüğünü bu 2 dakikalık videoda izleyebilirsiniz.

  video linki için istanbulunbeyefendisi 'ne teşekkürler.

 • mümkün olduğunca daracık kaldırımlarda şemsiye açmasınlar ne altlarından geçiliyor ne üstlerinden atlanıyor.

 • ross haksizdir.
  en guzel cevabi da chandler vermistir ross'un break'ten saatler sonra gidip baskasiyla yatmasiyla ilgili:
  "bullets have left guns slower!"

 • direkt mesaj ile bana ulaşan islemeli perde adlı çaylak arkadaşımızın ricası üzerine bu başlığı açıyorum. umarım sesini birileri duyar.

  merhaba, başlık açan yazarlara bakarken rastgele size yazıyorum. bir durum vardı sözlüktekilerin yardımcı olup yönlendirmesini dilediğim, eğer kayda değer bulursanız da paylaşırsanız durumumu çok sevinirim. eğer açmayacaksanız geri dönüş yaparsanız, başkasından yardım isteyeyim. olay hakkında bilgi sahibi olmanız açısından bir yazı atıyorum ama düzenleme yapacağım eğer kabul ederseniz, bana geri dönüş sağlarsanız yardımcı olup olmayacağınızla alakalı gerçekten çok sevinirim. yazı şu şekilde:

  merhaba sözlük,

  ben istanbul'da bir özel üniversitede öğrenim görmekteydim. bu sene 2. senemde, 3. seneden itibaren devam etmek üzere bazı devlet üniversitelerine yatay geçiş başvurusunda bulundum.

  13-27 temmuz tarihleri arasında başvuru alan bolu abant izzet baysal üniversitesi dahil olmak üzere, başvurduğum birçok üniversiteye asil olarak kabul edildim fakat ben tercihimi baibü'nden yana kullandım. 17 ağustos tarihinde kesin kayıtların başlamasıyla ikamet ettiğim ilden bolu'ya giderek kaydımı tamamladım, kalacağım yer vs gibi birçok şeyi ayarladım bu süreçte.

  dün, yani 22 eylül'de, kaydımı tamamlamamın üzerinden yaklaşık olarak bir ay geçip okulumun başlamasına 6 gün kala, bahsi geçen üniversitenin ilgili birimi tarafından arandım ve burayı büyük harflerle yazıyorum, puan hesaplamalarında bir yanlışlık olduğunu fark ettiklerini ve bu durumda kaydımın iptal olduğunu, eski üniversiteme devam etmem durumunda kaldığımı öğrendim. 'çok üzgünüz'den başka hiçbir elle tutulur bir açıklama alamadım.

  yanlış hesaplamaları mühim değil, eğer daha öncesinden bunların kontrolünü sağlasalardı ben kazandığım diğer üniversiteleri değerlendirir aralarından birine kaydımı yaptırırdım. ancak hepsinin kayıt tarihleri sona erdi ve ben kayıt hakkımı kaybetmiş durumdayım. özel üniversite konusuna gelirsek derslerime iki sene boyunca nasıl çaba harcadığımı bir ben biliyorum. bu sene benim için son şanstı, bu saçma hata yüzünden maddi sıkıntılar çektiğim okuluma iki yıl daha devam edeceğim. hakkım olanı alamamış olmak çok üzüyor.

  size danışmamın sebebi ise bilgi alabilmek. nasıl bir yol izlemem gerek, yapabileceğim herhangibir şey var mı bu konuda bilmek istiyorum. bir insanın hakkı "üzgünüz" kelimesine sığmamalı. derslerin başlamasına 6 gün kala böyle bir şeyle karşılaşmak gerçekten çok yıpratıcı bir durum, fikirlerinizi belirtip destek olursanız gerçekten çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

  başlığı açan yazarın yorumu: yeter bu gençlere çektirdikleriniz, bir düşün arkadaş şu milletin yakasından. çok geçmiş olsun. mücadelende başarılar.

  edit: islemeli perde çaylak olarak bu entryi girmiş.

  (bkz: #113509607)

  helal olsun.

 • kardes banyodan cikmak bilmez, anne cinnet gecirir ve hemen akabinde ;

  - buda pipisini kesfetti kesfedeli banyodan cikmaz oldu.

  seklinde posr the family'i yarar.

 • kafası çok güzel.

  **
  en sevdiğiniz şehir hangisi?
  - porto unutulmazdı

  -------------

  en'leri...

  en sevdiğiniz beş şehir
  berlin, viyana, ljubljana, paris, dubrovnik
  **

 • -okul uzamış biraz. çok mu gezdiniz? ehe ehe ( gerizekalıca sırıtmaktadır)
  +üçüncü sınıftayken annemle babamı kaybettim.
  -ee..ıı..omf...başınız sağ olsun...

  (görüşmeden sonra)

  + alo anne! aldım lan işi. sen babama da haber var. he.

 • maalesef olamadığım kızdır. :((
  edit: mesaj atmasanıza lan abazalar erkeğim ben.
  erkek olduğum için o "kız" olamıyorum dedim.