hesabın var mı? giriş yap

 • trakyada bulunan bir düğün salonunda, gelin ve damadın dev bir portakalın içinde yukardan aşağı inmeleri, adı geçen portakalın açılmamaya karar vermesi, gelin ve damadın bu portakalın içinde tam 1 saat mahsur kalmaları.

 • filmde barinan en büyük mantik hatasi meger yilmaz erdogan´mis.
  yeni farkettim.

  behcet necatigil´i canlandiriyor bu adam; necatigil 1916 dogumlu, film 1941´de geciyor, yani sair 25 yasinda.
  yilmaz erdogan 50 yasinda bir adami canlandirir gibi. bir de genc sairler hocam diye hitap ettiklerinden kendisine, aralarinda cok büyük bir yas farki varmis gibi aktarilmis; fakat muzaffer tayyip uslu 1922, rüstü onur da 1920 dogumlu. yani üc sair neredeyse akran.

  46 yasindaki adam 25 yasindaki bir sairi canlandirirken, 30 yasindaki karisi da 17 yasindaki bir karakteri canlandiriyor.
  ailecek bir sorun var.

 • almanya'yı almanya yapan, prusya'dır.

  19. yüzyıla kadar orta avrupada irili ufaklı bir çok alman devleti vardı. prusya verimsiz topraklar üzerinde kurulmuş fakir bir alman devleti idi.

  işte bu devletin başına 2. friedrich adlı dahi bir kral geçince işler değişti. bu kral o zamana kadar hiçbir ülkede benzeri görülmemiş askeri reformlar yaptı.

  böylesine disiplinli ve robotlaştırılmış bir ordu daha önce görülmemişti.

  askerlere sürekli talim yaptırılıyor ve artık birer otomat haline gelinceye kadar devam ettiriliyordu. en ufak bir ihlal derhal cezalandırılıyordu(kırbaç cezası)

  prusya subaylarının sloganı şuydu, "askerler düşmandan daha çok kendi subayından korkmalıdır"

  bütçenin çoğu askeriyeye harcanıyordu. bu sebeple prusya için, "prusya ordusu olan bir devlet değildir, devleti olan bir ordudur" denilmiştir.

  prusya bu ordusu ile kendisininkinden kat kat büyük orduları mağlup etmeye başlayınca bir anda ilgi odağı oldu ve devrin diğer ülkeleri de bir bir prusya ordusunu model olarak almaya başladılar. osmanlılar da buna dahildir. 2. mahmut zamanında prusya'dan subaylar getirtilip prusya nmodeli ordu kurulmaya çalışıldı(tabii pek beceremediler)

  19. asırda ise prusya avusturya hariç diğer alman devletlerini yutup, alman birliğini kurdu ve prusya kralı alman imparatoru ilan edildi. sonuçta prusya sistemi bütün almanya'ya yaygınlaştırıldı.

  kurmay subay denilen kavram da bir prusya icadıdır. o devirlerde komutanlar siyaseten atanır ve soylu ailelerden seçlirdi. ancak askerlik gittikçe karmaşıklaşıp teknik bir konu haline gelince bu atanmış komutanlar yetersiz görülmeye başlandı. neticede prusya'lılar soyuna, ırsiyetine bakmaksızın en zeki gençleri seçip, onlara askeri taktik ve strateji eğitimi vermeye ve siyaseten atanmış komutanlara danışman olarak tahsis etmeye başladılar. aslında kurmay subaylar profesyonel askeri danışmandılar.

  asıl meselemize dönecek olursak, işte bu prusya sistemi bir kaç asır boyunca almanların ruhuna nüfuz etmiş ve disiplinli, itaatkar, soğukkanlı, akılcı almanları ortaya çıkarmıştır.

  türklerin de asker millet olduğu iddia edilir ama nedense biz biraz çapulcu kalmışız. onun sebebi de şu: (bkz: #53273097)

 • ömer ekinci 5 dk boyunca aziz yıldırım güzellemesi yaptıktan sonra artık koltuğu ali koç'a bırakması gerekiyor dedi asdfghjkasdfghjk güzel bir truva oldu.

 • bak güzel kardeşim. baharat işi yapan bir firmada çalışıyorum. perşembe günü işe gitmedim. cuma günü b2b listesinde fiyat güncellemesi yaptım ve 1. sınıf saf karabiberin kg fiyatını 68 lira olarak güncelledim. çünkü çarşamba günü gelen güncelleme o yöndeydi. b2b üzerinden deli gibi karabiber siparişi gelince uyandım zira kg fiyatı 75 tl olmuş. pazartesi fiyat 65 liraydı. işe gitmediğim tek bir günde yaşanan fiyat artışı bu. şimdi toptancısından bu fiyatlara ürün alan marketi / esnafı suçlayamazsın(söz konusu zincir marketlerin çoğuna doğrudan ya da dolaylı olarak mal veriyoruz). salça fiyatlarını günlük değiştiriyoruz. her sabah ilk işimiz fabrikadan günce fiyat almak. bazen gün içerisinde 3 defa değiştiği oluyor.

  ekonomiyi bok ettiniz suçlayacak yer arıyorsunuz ama boşa çabalıyorsunuz.

  edit: he yavrum esnafa verdiğiniz fiyatla zincir markete verdiğiniz fiyat aynı zaten diye akşamdan beri mesaj atan, ve gün içerisinde atacak sığırlar için;
  zincir markete ürün verirken kâr marjını kısarsın. yani bir ürünü esnafa %20 kârla veriyorsan büyük alıcıda bu marj %10'dur. ancak ürünün maliyetinde %10'luk bir artış olmuşsa o artış esnafa da zincir markete de aynı oranda yansır. dur bim'in maliyet artışını %7 tutayım demezsin. en spesifik örnek olan karabiber örneğini verim zira bu ürün için ocak ayında oluşturduğum listede kg fiyatı 26 lira idi. şimdi güzel kardeşim ocak ayından bu güne ürün 49 lira zamlanmışken ben bunu sırf zincir market diye bim'e yansıtmayacak mıyım? ya da pazartesi 65 liradan aldığım ürün perşembe 75 tl olmuşsa bu artış yansımayacak mı? nasreddin hoca misali 75'e alıp 65'e mi satacağım. tamam sığırsınız da bu kadar sığır olmayın. hükümet yalayıcısısınız da bu kadar mal olmayın. verdiğim örnek açık. ben alırken 10 lira pahalıya almışsam kâr marjımı sabit tutup satarken de 10lira pahalıya satarım ki zarar etmeyeyim. ki şu an onu yapınca bile zarar ediyoruz.

  edit2: bitmiyor memleketin sığırı bitmiyor. bakkal zincir marketten ucuza nasıl mal satarmış. gel sana anlatayım hileyi güzel kardeşim. örneğini verdiğim karabiberden yol çıkalım. 50 kg ince çekilmiş irmiği al, üzerine 5 kg kadar 3. sınıf karabiber koy, yaklaşık 50 mg kadar karabiber aroması koy. oldu mu sana mis gibi 55 kg karabiber? oldu. şimdi paketle onu sat bakkala. mesela pul biber. biberin bir özü vardır paprika diye geçer sektörde. o özü endüstriyel kullanımlar için alırlar ve geriye biber tadı ve kokusu olmayan ama biber formunda posa kalır. onu alır öğütürsün biraz iyi pul biberle karıştırırsın ve elinde ucuz yollu pul biber olur. paketler ucuz ucuz satarsın. mesela sumak limon tuzu fiyatları artana kadar hilesi en çok yapılan baharattı. al 3. kalite sumağı, yukarıda belirttiğim posa ile karıştır, bas limon tuzunu ve onu mümkün mertebe ince öğüt. hayırlı olsun artık ucuz sumağın var. paketle ucuz ucuz sat.

  edit 3: bak kardeşim ben sana sermayeyi savunmuyorum. tek kelime ile beter olsunlar. sucuk diye sattıkları saçmalıkları, zeytin yağı diye sattıkları saçmalıkları, bunların ifşa oluşlarını unutmadık. kesinlikle masum değiller. bu iktidarla türediler. bu iktidarın küçük esnafı bitirme projesinin baş aktörü oldular. şimdi de ters düştüler yesinler birbirlerini. ama tüm bunlar oldu diye hükümetin topu taca çıkarma abasına da sessiz kalamam. ekonomiyi bok ettiniz. fiyatlar artıyorsa suçlusu sizsiniz. bu kadar basit.