hesabın var mı? giriş yap

 • az önce oldu:

  - amca bu ilacı niye kullanıyosun?
  - benim değil ki o ilaç... haa... benim benim... unutkanlık için.

  ilaç yazdırmak için gelenlerden bu kadar inandırıcısını görmemiştim.

 • 2 tane kanatlı kuşun sesleri elbet değildir.

  insanların araba park edişleri, yayalara saygı duyması, selamlaşması çöplerini kapılarının önüne koymamaları bazı detaylardır.

  işimiz kuşlara kaldıysa sabahları balata gelin amk martı sesinden geçilmiyor.

 • o estetikten uzak mavi paket tasarlanırken sen babanın taşaklarında bir amino asit tanesiydin muhtemelen, yok değildim diyorsan da mağarada yaşıyordun heralde, çizi ile bunun ne alakası var. ne içeriği aynı ne tadı aynı ne dokusu aynı ne pişirme şekli aynı.

  not: haylayf kırmızı çizgimdir.

 • bir cok erkegin pismanligidir, bu kadinlari kaybetmek.

  gerçekten asik olmuş kadinlari el altında görüp, "nasil olsa terk edemez" diye hirpaladiniz, aldattiniz, vazgecirdiniz. eğer yoksalar, karsilarina talihsizce cikmis, asik olduklari adamlardir sebebi.

 • neden 8 mart dunya kadınlar gunu?....

  kadınlara özgü bir günün var olması düşüncesi ilk kez, 26-27 ağustos 1910’da kopenhag’da düzenlenen uluslararası sosyalist kadınlar konferansında ortaya atıldı ve kabul edildi. bir çok ülkede her yıl kutlanmaya başladı. isveç’te ise 1912 yılından itibaren kutlanmaya başladı.

  ancak ilk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı ve değişen tarihlerde ama her zaman ilkbaharda kutlanıyordu. tarihin 8 mart olarak saptanışı 1921’de moskova’da gerçekleştirilen 3. uluslararası kadınlar konferansı tarafından olmuştur.

  iki dünya savaşı yılları arasında bazı ülkelerde kutlanması yasaklanan kadınlar günü, 1960’lı yılların sonunda amerika birleşik devletleri’nde de kutlanılmaya başlamasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. birleşmiş milletler genel kurulu, 1977 yılında 8 mart’ın dünya kadınlar günü olarak kutlanmasını kabul etti.

  ilginç bilgiler

  birleşmiş milletler tarafından yapılan bir araştırmaya göre;

  1. dünyadaki işlerin %66’sı kadınlar tarafından görülüyor.
  2. buna karşın kadınlar dünyadaki toplam gelirin ancak %10’una sahipler.
  3. dünya’daki mal varlığının ise % 1’ine sahipler.
  4. başka bir değişle dünyadaki işlerin % 34’ü erkekler tarafından görülüyor ama erkekler dünyadaki toplam gelirin % 90’ına ve toplam mal varlığının % 99’una sahipler.

  türkiye’den rakamlar ( milliyet, 8 mart 2001)

  1. şehirlerde evli kadınların % 18’i, köylerde de % 76’sı eşleri tarafından dövülüyor.
  2. kadınların % 57,7’si evliliklerinin ilk gününde şiddetle karşılaşıyor.
  3. aile içi suçların % 90’ını kadına karşı işlenen suçlar oluşturuyor.

  dünden bugüne "kadinlar günü"

  dünya kadınlar günü ilk kez 1800'lü yıllarda bir tekstil fabrikasında daha iyi çalışma koşulları için greve giden kadın işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamayarak ölmeleriyle gündeme geldi kadınlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 8 mart'ta eşitlik isteklerini daha yüksek sesle dile getiriyorlar.

  8 mart'ın dünya kadınlar günü olarak kutlanması, uluslararası düzeyde kabul gören bir hal alması 1970'lere rastlasa da, bu tarihe kaynaklık eden olay ve dünya kadınlarının ortak bir gün kutlama isteğinin gündeme gelişi 1800'lerin ortasını bulur. abd'nin new york kentindeki cotton tekstil fabrikasında çalışan işçi kadınlar, 1800'lü yılların ortalarından beri daha iyi çalışma koşulları, emeklerinin karşılığında hak ettikleri ücret ve daha iyi yaşam için mücadele vermektedir. ama bunca yıllık mücadeleye karşın elde edebildikleri pek bir hak yoktur. en sonunda, 8 mart 1908 günü, haklarını alabilmek için son çare olarak greve giderler. ancak patronlar bu greve zalim bir şekilde müdahale ederler. greve giden kadınlar fabrika binasına kilitlenirler. patronlar bu yolla grevin başka fabrikalara sıçramasını engellemek isterler. ancak beklenmedik bir şey olur ve fabrika yanmaya başlar. ne yazık ki yangından fabrikada bulunan kadın işçilerden çok azı kaçarak kurtulmayı başarır yanan fabrikadan kaçmayı ve fabrikanın çevresine kurulmuş olan barikatları aşmayı başaramayan 129 kadın işçi yanarak ölür.

  aynı yıl diğer endüstri kollarındaki kadınlar da mücadeleye devam ederler. kadınların yürüttükleri mücadelenin temelinde seçme ve seçilme hakkı, günlük çalışma saatlerinin, koşullarının ve ücretlendirmenin yeniden düzenlenmesi gibi konular bulunmaktadır. dünya kadınlar gününde bugün de ilk başlarda yapıldığı gibi eşitlik için, bağımsızlık için, politik haksızlıkların ortadan kalkması için, daha iyi yaşama ve çalışma koşulları elde edebilmek için çalışılıyor.

  türkiye'de 8 mart kadinlar günü

  ilk kez 1921 yılında "emekçi kadınlar günü" olarak kutlanmaya başlayan 8 mart, 1975 yılında daha yaygın olarak kutlandı ve sokağa taşındı.

  "birleşmiş milletler kadınlar on yılı" programında türkiye de etkilenmiş, 1975 yılında "türkiye 1975 kadın yılı" kongresi yapılmıştır. 1980 askeri darbesinden sonra dört yıl anılmadı 8 mart. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından dünya kadınlar günü kutlanmaya başlandı.

  kadınlar 80'li yıllarda 8 mart'ı izinli yürüyüş ve şenliklerle kutlayamamışlarsa da, küçük gruplar mütevazi kutlamalarını sürdürdüler. 90'lı yıllarda kadın kuruluşlarının sayı ve çeşitliliğinin artması ile beraber 8 mart daha geniş bir katılımla kutlanılır oldu.

 • - hayat sandığın gibi senin etrafında dönmüyor.

  - o çarşaflar sen üstünde yatasın diye ütülenmedi.

  - eve yeni alınan bir şeyi, o kadar da incelenemene gerek yok. senin için alınmadı sonuçta.

  - kumunu tazeler tazelemez, hemen tuvaletini yapma. bırak biraz zaman geçsin. sahibin bir süre temiz kumun keyfini çıkartsın.

  - kapı kapalı ise, içeri girmen istenmiyordur. kapıları açıp, açıp sahibini kızdırma.

  - koltuklar ve halılar senin tırnak bileyicilerin değil.

  - sadece hasta olduğunda değil, sağlıklı iken de kendini sevdir.

  - akşamları boş hole bakıp, bizim göremediğimiz ne görüyorsan, gördüğünü bu kadar belli etme. korkuyoruz.

  - sandığın gibi ev değil, biz önemli olmalıyız hayatında. bu kadar ev'ci olma.

  - sen bu diyardan gidince, evin bir bireyini kaybediyoruz biz. bunu sakın unutma !