hesabın var mı? giriş yap

 • süründü lan herif!
  erhan güleryüz guruptan ayrıldıktan sonra, her şey bitti adam için.
  son çıkardığı albümü dinleyeniniz oldu mu mesela?
  al son klibi : http://www.youtube.com/watch?v=z4nogqwpfjs
  hayat acımasız aga!
  "gitar çalmayı bilmiyo, erhan çalıyo bu keltoş da playback yapıyo" bile dedilerdi amk..
  kimselere zararı yoktu herifin lan..
  az dinleseydik, biraz para kazansaydı amk.
  serdar ortaç kadar olamadı mı..
  ışıklar içinde yat güzel insan.

 • bizim bu satırları okuyup bitirdiğimiz süredir.
  şuan bir erkek evinden hazırlanıp çıktı.
  hatta şimdi bir tanesi daha..

 • anneye anlatır gibi anlatıyorum.

  2 çeşit nükleer reaksiyondan enerji elde edilir.

  fizyon ve füzyon.

  fizyon, izotopların parçalanması sonucu enerji açığa çıkarır, füzyon birleşmesi sonucu.

  uranyum, plutonyum gibi radyoaktif elementler ve izotoplarının fizyonu, yani parçalanması, klasik anlamda bildiğimiz nükleer santrallerdir.

  füzyon ise güneşte ya da hidrojen bombasında olduğu gibi yüksek sıcaklık ve basınç altında plazmaya dönüşen hidrojen izotoplarının birleşerek helyuma dönüşmesi ve bu sırada enerji açığa çıkarması reaksiyonuna denir.

  dünyadaki yaşamın kaynağı bu enerjidir. fizyona göre temiz ve çok daha güçlüdür.

  fakat füzyon gerçekleştirmek için çok yüksek ısı ve basınçlara ihtiyaç vardır. güneşte süregelen ve dünyamızın yakıtı füzyon, güneşin sıcaklığı kadar korkunç kütlesinden kaynaklanan muazzam yerçekiminin oluşturduğu basınç sayesinde mümkündür.

  insanoğlu şu ana kadar füzyonu kontrollü şekilde gerçekleştirememiş, hidrojen bombası gibi yapıcı değil yıkıcı amaçlarla kullanabilmiştir. çünkü ne reaksiyonun gerçekleştirilmesi için gerekli ısı ve basınç ne de reaksiyon sonrası açığa çıkan enerji kontrol edilebilir değildir.

  bu son gelişme ise bir süper mıknatıslama tekniği ve düzeneği sayesinde oluşturulan çekim kuvvetinin hidrojen izotoplarını plazma haline getirerek kontrollü füzyona olanak sağlaması hakkında. bu teknoloji geliştirildiğinde nispeten çok küçük, mobil ve çevre dostu reaktörlerde akılalmaz boyutlarda enerji üretilebilecek. yakıt olarak da tehlikeli radyoaktif elementler yerine hidrojen izotopları kullanılacak.

  üretilecek enerji yine ısı ve dolaylı yoldan elektrik enerjisi, ısınan suyun çevrimiyle jeneratörler döndürülecek, orda işin temelinde bir değişiklik yok. sadece çok daha ucuza, kolay ve temiz.