hesabın var mı? giriş yap

 • 12 yaşındaki sözlük yazarlarını ortaya çıkaran teknik direktör.

  olm rüştüyü döven beşiktaş değil fenerbahçe taraftarıydı lan. sen hatırlamazsın rüştü beşiktaştan önce fenerde oynuyodu...

  ulan kendi takımım aleyhine konuşuyom sizin yüzünüzden, saçmalamanın bile izanı var!

 • fransa kralı xiv. louis boyunun kısalığıyla da tanındığı, bu boy kısalığını kompleks haline getirmiş, saraylılardan kısa olmayı kendine yakıştıramadığı ve 10 cm uzunluğunda topuklu ayakkabılarının olduğu fransız arşivlerinde mevcut. aynı zamanda kendi ayakkabısının kırmızı olması sebebiyle halka kırmızı ayakkabı giymeyi yasaklamıştır.

  evet ilk olarak erkekler giyiyor peki ne zaman bıraktılar giymeyi?
  aydınlanma çağı'nın entelektüel ortamı erkeklerin de moda anlayışını değişikliğe uğratmıştır. bu dönemlerde modada daha rasyonel bir bakış açısı olduğundan erkek giyim tarzında büyük değişiklikler yaşanıyor.
  18. yüzyılda tarihe "great male renunciation" adıyla geçen bir fenomen ortaya çıkıyor. bu akım sonrası erkekler parlak ve gösterişli moda tarzından vazgeçiyorlar. topuklu ayakkabı da bu yıllarda terk ediyorlar. tarihte tam olarak 1740'lı yıllar olarak geçiyor. bu akım sonrası toplum cinsiyet rolleri tekrar inşa ediliyor. erkek pratik ve rasyonel bir dış görünüşe sahipken, kadın ise daha duygusal ve zarif bir hale bürünüyor.

 • patronun 3 yaşındaki yeğeni dalıp gidince:

  - ne yapıyorsun?
  + düşünüyorum
  - ne düşünüyorsun?
  + bilmiyorum, daha yeni başladım.

  böyle bir cevabı yer yüzündeki hiçbir büyük akıl edemez. okul körleştiriyor sanırım.

 • tur rehberi bir kiliseyi anlatıyor; kızlardan biri rehbere yanaşıp soru soruyor.
  rehberin mikrofon açık ve her şeyi 200 kişi duyuyor.

  - peki kilisenin üstündeki saatin 10.20'yi göstermesi neyi ifade ediyor?
  + saat 10.20 şu anda.

  kızı turun kalanında görmüyoruz.

 • özgüven problemi yaşayan bir öğrencim var. ödevini öğle arası inceledim, mükemmel hazırlamış. tesadüfen koridorda görünce yanına gidip ödevini çok beğendiğimi söyleyip "seninle gurur duyuyorum" dedim. allahımm bu sözümü duyunca elindeki koca resim çantası ve sırtındaki birkaç kiloluk okul çantasıyla sektire sektire mutluluktan bir koşuşu vardı koridorda unutmam mümkün değil. küçük bir cümle büyük bir iş başardı sanırım.

 • yıl 2005. ev arkadaşımla gündüzleri uyuyup geceleri uyanık kalmak gibi bir alışkanlık geliştirmişiz, marketin bakkalın açık olduğu bir saatte uyanık olmadığımız için sadece geceleri alışveriş yapabiliyoruz, o alışveriş de geceleri açık olan tek yerden, ekmek fırınından 12li yumurta ve birkaç sandviç ekmeği almaktan ibaret. kaynamış yumurtaları sandviç ekmeğinin arasında ezerek yiyoruz. öyle bir ortam.

  temmuz ayındayız, saat gece mi sabah mı belli olmayan saatlerden biri. yine fırına gidiyoruz. polis otosu devriye geziyor.

  - gençler!
  - (üstümüze alınmıyoruz)
  - gençlik! alow!?
  - (hiiç üstümüze alınmıyoruz, kafalar önde yürüyoruz)
  - hşşt! gençliikh?!
  - (bize diyo olabilir lan diyip dönüyoruz)
  - nere böle?
  - (şaşkın) ekmek. fırın. yumurta. hımph.
  - kimlikh var mı?
  -* kimlik? cüzdan. ev.
  - yok mu kimlikh?
  - ekmek. yumurta. ev.
  - siz okhuyonuz mu?
  - evet
  - ne okhuyonuz?
  - * uluslarsı ilşkiler
  - (bana dönüp) sen?
  - ben de
  - benim de yeğen okhuyo kütaaya'da
  - ...
  - gelin sizi bırakhıyım fırına
  - ...
  - gelin binin eve de bırakhıyım soona

  bindik. önce fırına gittik. her gece üçte gelip yumurta alan iki tip yeterince saçmayken işin içine bi de ekip otosu girince fırıncı o geceden sonra bizi pek iyi karşılamamaya başladı, bi süre sonra da dükkanda yumurta satmayı bıraktı. bu sefer de her gün patates yemeye başladık. neyse. sonra eve gittik yine polis otosuyla. üst komşu nerden gördüyse görmüş gecenin bir yarısı polis aracından indiğimizi, ertesi akşam geldi ne ayaksınız diye. garip bir dönemdi.