hesabın var mı? giriş yap

 • eski guzel gunlerinde olmasalar da ada derbisini buraya yazmadan olmaz

  sehir: rangers

  takimlar: glasgow rangers, queens park rangers, power rangers

 • tenefüste değil, ders sırasında hocanın izniyle aşağı inip oruç açan nesil. oruç tutmayan birsürü yancı da faydalanırdı tabi bu hizmetten.

 • antin kuntin meraklarıma bir yenisi olarak eklendikten sonra ölçmeye karar verdiğim mesafedir. bu nedenle küçük bir uygulama aracılığı ile 4 günde, toplam 12 saat kullandığım bilgisayarımda mouse imleci ile katettiğim mesafeyi ölçmeye ve bazı hesaplar yapmaya karar verdim.

  uygulama otomatik olarak ekran ölçünüzü tespit ediyor, kontrol edip onayladıktan sonra pc her açıldığında otomatik olarak başlayacak şekilde ayarlıyorsunuz ve kayda başlıyor.

  uygulamaya göre 4 günde, toplam 12 saatlik kullanım sonucunda mouse imlecinin katettiği mesafe 1.098,77 metre. buna göre saatte kat edilen mesafe ise 91,56 metre.
  görsel

  sol tuşa tıklama: 4.917 (1.229,25/gün)
  sağ tuşa tıklama: 307 (76,75/gün)
  orta tuşa tıklama: 996 (249/gün)
  tekerlek tıklaması: 10.391 (2.597,75/gün)

  mouse'un tekerleğine kalemle bir işaret koyup kaç tıklama ile tam tur attığını da kontrol ettim ve 25 tıklama sesi ile 1 tam tur döndüğünü gördüm. buna göre günde tekerleği 103,91 kere tam tur döndürdüğüm ortaya çıkıyor.

  ölçümü yaptığım bilgisayarımı hep aynı işlemler için kullanılıyor; ekşi sözlük'te gezinmek, okuma yapmak, ekşi şeyler için bir şeyler yazmak ve film izlemek. bu yüzden bu dört gündeki kullanım ortalaması olan 3 saat'i, hesaplama yaparken ortalama günlük kullanımım olarak kullanacağım. pc'nin, günde 3 saatten daha uzun süre kullanıldığı günler olduğu gibi hiç açılmadığı günler de mevcut bu nedenle tutarlı olacağını düşünüyorum.

  verileri toparlayalım:
  bilgisayarı kullanmaya başladığım tarih: 1 ocak 2014
  bugüne kadar kullanılan toplam gün: 3.142 gün
  toplam kullanılan saat (3saat/gün): 9.426 saat
  ortalama saatlik mesafe: 91,56 metre

  bilgisayarı aldığım günden bu yana;

  mouse imlecinin katettiği toplam mesafe: 863.045 metre
  mouse tekerleğininin toplam dönme sayısı: 326.485 tur
  sol tuşun toplam tıklanma sayısı: 3.862.304
  sağ tuşun toplam tıklanma sayısı: 964.594

  ezcümle; pc'yi aldığım günden bu yana mouse imlecim, istanbul'dan sivas'a gidilebilecek kadar yol katetmiş. bu bilgi ne işimize yarayacak bilmiyorum ama ben merak ettim ve hesaplarım.

  hesaplayan adamlar gururla sundu...

  notlar:
  *ölçüme devam edeceğim ve ortalama mesafeyi doğrulamak üzere bir süre sonra hesabı kontrol edeceğim.
  *ölçümü odoplus adlı uygulama ile yaptım. denemek isteyen şuradan indirebilir. (malwarebytes ile taradım ve virüs içermiyor ancak sizler kendiniz de kontrol edin, sorumluluk almam.)

 • amaç pistleri yok etmek değil.
  amaç pistlerin yaklaşma bölgesinde imar kanununa göre kat kısıtlaması olan bölgenin kat sınırını kaldırmak.
  havaalanlarında yaklaşma bölgesi denilen yaklaşık 5 kmlik bir bölgede uçakların yaklaşırken çarpmaması için kat sınırlaması vardır.
  şimdi pistler bu özelliği yitirince o bölgede kat sınırlaması kalkıyor.
  bırakın milyar doları katrilyon dolarlık ranta ulaştılar.
  tebrikler.
  ülkeden nasıl güzel rant sağlanır uzmanlaştılar 18 yılda.

 • bir garip yasak. habere göre bir miktar para harcanan (yasak olduğu için miktarını yazamıyorum) cumhurbaşkanlığı konserleri hakkında paylaşım yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacakmış.

  haber

  edit: bazı aktroll arkadaşlar "konuşmanın neresi yasak, sadece asılsız iddia ve çarpıtma yasak" demiş. oğlum size göre beğenmediğiniz her konuşma asılsız iddia, çarpıtma, yalan zaten; beğenmediğiniz herkes de zillet, hain, terörist. bir günde yalanı doğru, doğruyu yalan ilan edebilen, ülkedeki tüm gerçekliği alt üst etmiş adamlar gelip bana akıl veriyor. bugün bu konser hakkında kötü konuşmak zaten asılsız kılıfıyla suç teşkil edecek, iyi konuşmanın da bir garantisi yok, belki yarın işler değişecek, kandırılmış olacaksınız, bu kez de vay sen nasıl bu konserler hakkında iyi konuşmuştun diyerek suçlu sayacaksınız. o yüzden konuşmamak en iyisi.

 • varlığını duyduğum fakat hiç izleyemediğim şu videoda seulden ayrılırken oyuncuları tarafından uğurlanışı var şenol hocanın. 2009 yılında oradan ayrılıp trabzonsporun başına geçeceği dönem.hatta videoda da "yarın antremana çıkıcam" diyor. videoyu izleyince başkası adına gururlanmak ne demek ilk defa hissettim. 11 saatlik uçuş mesafesinde,bambaşka bir kültürde,hiç bir kelimesini anlayamadığın bir dilde tamamen takım çalışması ve doğal olarak insan odaklı bir iş yapmaya gitmişsin. geçirdiğin sürede iz bırakmış olmalısın ki futbolcuların sana saygı ve sevgisinden uğurlamaya gelmiş havaalanına. aynı dilde tek kelime diyalog kuramamış insanların üzerinde büyük bir etki bırakmış şenol hoca. onlar bile sizden çok şey öğrendik hocam diyorlar. o anda bile şenol güneş birşeyler anlatmaya,birşeyler öğretmeye çalışıyor ve bence bu sezon beşiktaş soyunma odasında da çokça çınlayacak bir cümle kuruyor; "kendinize güvenin,korkmayın.korku aklın katilidir."

  hocayı izledikçe köy enstitüleri mezunu idealist bir öğretmeni izliyormuş gibi hissediyorum. ego yok,hayatının her anını bir kelime daha öğretmeye adamak var. abartı yok,sadelik var. yaptığı işi en doğru şekilde yapmaya çalışmak var.şov yapmak yok,akıl yürütmek var. şan,şöhret yok,bilimsellik ve akılcılık var. ben yok, biz var.

  şenol güneşe saygı duymamak mümkün değil. ülkemiz için tecrübelerinden faydalanabileceğimiz renkler ve takımlar üstü bir konumda olması gerekirken ligde hala şampiyonluğu var mı yok mu diye boş tartışmalar içerisindeyiz. çok yazık.

 • o genc camiye gidip namaz kilanlari uyarsa, bak imam efendi uçan spagetti canavarı diye bir sey var birakin bu sacmaliklari dese, bunu israrla surdurse ne olur acaba?

  uzun lafin kisasi, toplumdaki diger bireyleri de kendi gibi yasamaya ve dusunmeye zorlayan ama kendilerine verilen tepkilerde hemen magdura yatan kindarlara ne yapsalar kizamiyorum artik. fiziksel mudahele olmasa ve genc bu bagnaz zihniyeti lafla ezse daha iyi olurmus ancak haberden anlasilan ilk fiziki mudaheleyi yapan da magdura yatan muharrem efendi; senin ne haddine yaptigi eylemin sana bir etkisi olmayan bir insanin kolunu durtmek, azarlamak?

  tanim: linteki karikaturun cuk diye oturdugu bir olay

 • az önce gittim muhteşem bir insan seli genci,yaşlısı,çocuğu,bebeği herkes orada..insan, o kadar insanı bir arada atatürk'ün huzurunda görünce umutlanıyor,bu millet daha bitmemiş ulan diye bağırasım var...

  eğer ankarada yaşıyorsanız mutlaka bu gece ziyaret edin..

 • hazırlık sınıfı ingilizce dersinde aynen yaşanmıştır.
  sınıfta uğultulu bir ortam vardır. hoca, yanındakiyle konuşan ve dersten bihaber olan arkadaşı kızgın bir şekilde kaldırarak başlar sormaya

  + bla bla blaa... good idea or not ?

  - ..... ? ? ?

  + ( hoca daha bi' sinirle tekrar sorar parçayla ilgili sorusunu ) bla bla bla... ok or not ?

  - ...? ... ?

  + ( hoca dişlerini sıkarak ve tane tane ) okey ... or ... not ... ??

  - (ve arkadaş bir cevap vermesinin zorunluluğunu dibine kadar hissederek o tarihi cevabı verir ) or.