hesabın var mı? giriş yap

 • içi fincan dolu büfe
  sürekli açık dini radyolar
  yün döşek ve yorganlar
  halı, olabildiğince çok halı
  sürekli koşturan, telaşlı, pamuk yanaklı, mis kokulu anane.

 • 3.5 yıllık mühendisim. geçen müdür kenarıya çekti. sadede gelecek olursak bey maaşınıza 500? zam geldi dedi. yani dedim 3500? oldu. evet dedi. sustum. ne düşünüyorsun diye sordu. dedim ki elimden geleni yapıyorum, yapacağım. doğru ya da yanlış bir iş etiği vardır, bunu çiğnemem. ama az dedim. biliyorum dedi. sustuk. onluk bir iş olmadığını biliyorum. onun da elinden bir şey gelmiyor.
  maalesef ki beterin beteri var. gelecek adına pek bir ümidim yok. onlar da biliyor daha iyi bir iş bulsam bırakacağımı.
  şu anda tüm birikimimi kendime harcıyorum ve kenarda bir ay yetecek param yok. kendimi geliştirip gitmek istiyorum ama annemi bırakmak da zor. türkiye’de aha böyle başlıklara içimi dökerek ömrümü tamamlayacağım.

 • sahilden istinye yönüne giderken kahvaltı mekanlarına gelmeden hemen solunuzda kalan ispark tabelalı ama aslında mafyanın elinde olan rezil otopark.

  başımdan geçeni kısaca özet geçiyorum.

  dün kale cafe'ye kahvaltı için sahil yolundan gidiyordum. aslında her zaman daha kahvaltı mekanlarına gelmeden hemen sağda denize doğru kalan ispark'lara bırakırdım hep. orası henüz mafyanın elinde olmadığı için sıkıntı yaşamıyordum. dün ise buralarda yer olmadığı için mecburen denizin karşı tarafında kalan çok hafif rampalı ispark tabelalı yeri bilirsiniz ya oraya girmek istedim. ispark üniforması olmayan mafya tipli iki üç tane eleman vardı. olayı anladım ama yine de bi sorayım dedim.

  + burası ispark değil mi?
  - gel abi 15 lira.
  + ispark 15 lira mı yani?
  - ispark'ın yerleri dolu abi. gel biz sana yer ayarlarız.
  + istanbul'un yerlisiyiz birader, eyvallah.

  diyerek park etmeden devam ettim. sonra mecburen tekrar bebek yönüne doğru biraz gidip arnavutköy'den geri yine aynı kahvaltıcılar istikametine döndüm. denize doğru kalan ispark'lardan belki biri çıkmıştır da ben girerim ümidiyle giderken şansıma gerçekten de birisi parktan çıktı ve hemen arabayı bıraktım. bu sırada oradaki üniformalı ispark görevlisine olayın aslını sordum.

  + kardeşim, şu karşıda da sizin ispark tabelası var ama içeride ispark falan yok. bu nasıl iş?
  - ya abi o olayı hiç sorma. oraya ispark tabelasını koydurdular ki insanlar ispark sanıp arabalarını ve anahtarlarını güvenerek bıraksınlar. aslında ispark yok orada.
  + o nasıl oluyor ya? ciddi misin sen? böyle saçmalık mı olur.
  - abi valla öyle. oraya bi ara ispark görevlisi de koydular göstermelik ama arabaları yine mekanların valeleri park ediyor. ispark görevlisine para aldırmıyorlar. kendileri kendi ceplerine atıyorlar parayı.
  + yav kardeşim istanbul'un göbeğinde kimse görmüyor mu bunu? bir allahın kulu bir şey diyemiyor mu bu mafyalara?
  - abi zaten mekanların sahipleri büyük adamlar. bi tanesi hatta işi direkt yukarıdan bağlamış. polisler bile bir şey diyemiyor.

  düşün ki koca devlet kendine ait bir kurumun mafyalar tarafından işgal edilmesine ses çıkaramıyor ya da oradaki isparkı işletme sahiplerine ya da otopark mafyasına peşkeş çekiyor. sonra da bizden devlete güvenmemizi istiyorlar.

  buyur?

 • iyi bir gelecek için naçizane bir öneri hayatınızın hiçbir aşamasında bedavacılığa alışmayın.

 • her ne kadar başlık sahibi linç edilmeye çalışılsa da katıldığım önermedir.
  anlatayım: öncelikle çocuk bu ağlar, zırlar genellemesine katılmıyorum. uzun yıllar amerika’da yaşadığım için buranın çocuklarını referans gösterebilirim. geçen markette 5 yaşındaki bir çocuk babasıyla sakince kendisinin istediği şekerlemeyi neden almadığı konusunda 10 dakika tartıştı. haksız olduğunu anlayınca da sustu. buradaki birçok çocuk böyle. yani bir çocuğun ailesinin yanında derdini anlatmak icin seçtiği zırlama yöntemi tamamen anne ve babasının yanlış iletişiminden kaynaklanmaktadır. lütfen şu çocukları düzgün yetiştirin.

 • - yatak odasındayken havaya 3 el, yere 3 el, sonra da hanıma 3 el sıkıp uyarıda bulunursan ceza almıyormuşsun kanka.

 • son 10 yıl içinde askeri mahkemelerin kaldırılmasıyla, askeri yargının sivil yargının görev alanına dahil olmasıyla, erata şiddetin idari ve adli cezaya tabii olmasıyla, terör bölgelerinde profesyonel askerliğe geçilmesiyle, orduevlerinde hizmetin profesyonel çalışanlarla yürütülmeye başlanmasıyla askerin gereksiz egosu kırılmıştır.

  son 10 yıl icinde zibil gibi tıp fakültesi hemşirelik yüksekokulu ve sağlık ihtisas üniversiteleri açılmasıyla, sağlık bakanlıgı şikayet hakkının aktif bir şekilde devreye girmesiyle, görevi ihmal eden sağlık çalışanina etkili disiplin cezaları verilmesiyle, ve sağlık çalışanına şiddete basvuran hasta yakınlarına caydırıcı yaptırım uygulanmamasıyla doktor egosu da kırılmıştır.

  ancak hakim ve savcı egosu denetim olmamasından mütevellit hala devam etmektedir. zira hsk adeta bir hakim-savcı meslektaş dayanışma meslek örgütü olarak çalışmaktadır.

  zamanında vazifeye gelmeyen hakimlere, duruşma zaptında alenen resmi belgede sahtecilik yapan hakimlere, verfiği kararların yarısı üst mahkemeden bozulan hakimlere, dava konusuyla hiç bir ilgisi olmamasına rağmen kalemden mezura getirtip etek boyu ölçtürten hakimlere, beylik silahıyla aşkına karşılık vermeyen bayan katibini rehin alan hakimlere, üniversite öğrencisi kızla gönül ilişkisi kurup, kız telefonuna cevap vermediğinde emrindeki polislerle kız yurdunu basan cumhuriyet savcılarına, küçük ilçede öğretmenlerle maç yaptığında çikan anlaşmazlik üzerine emrindeki polislere öğretmenleri göz altına aldıran savcılara herhangi bir işlem yapılmamaktadır.

  (bkz: adliye tuvaletlerindeki kast sistemi)

 • izmir'de kıbrıs şehitleri caddesi'nde geçen bir öyküsünü duyduğum şair ve dobra adam.
  hikaye şöyledir: can baba, bir takım hayranları ve arkadaşlarıyla bir yerlerde içer, sohbet eder. aynı grup, sabahın 5'i 6'sı gibi pek de kimsenin bulunmadığı kıbrıs şehitleri caddesinde yürürken, şair birden durur ve yere yatar. yanındakiler de aynı şeyi yaparlar. şair, gözlerini kırpmadan gökyüzüne bakmaktadır. hayranlardan birisi dayanamayıp sorar:
  - baba, ne görüyorsun, bize de söyle...
  üstat, gözlerini gökyüzünden hiç ayırmadan, ondan ulvi ya da şairane bir cevap bekleyen vatandaşa şöyle cevap verir:
  - çok sarhoşum, .mına koyim...