hesabın var mı? giriş yap

 • kazanda su ısıtıp, taburede oturarak maşrapa yardımıyla yıkanan çocukların en sevdiği ritüeldir.
  banyonun bittiğini müjdeler.

  detayına inersek;

  kazanda su ısıtılır, kaynar hale getirilir.
  kazan suyu çok sıcak olduğu için biraz kaynar su, biraz soğuk musluk suyu karıştırılarak su ılıştırılır.
  maşrapa yardımıyla kafadan aşağı dökülmek suretiyle yıkanılır. aralarda şampuan ile baş, hacı şakir sabun ile vücut köpüklenir.
  tüm köpük maşrapa ile dökülen sularla temizlendikten sonra kovanın dibinde 2-3 parmak kalınlığında su kalmıştır. kalan suyun seviyesi maşrapayla alınamayacak kadar azdır ancak emin olun bir maşrapanın alabileceği sudan da fazla hacme sahiptir. (bir çocuk "hacim" kavramıyla ilk orada tanışır.)
  bu aşamada banyo seansı pratikte sona ermiştir çünkü kalan suyu boca edeceğini önceden bilen parlak zekalı çocuk, gerçek temizlik işini bu son suya bırakmaz. bilir ki, bu suyu boca ettikten sonra su doldurulmaya da üşenilecektir, banyoya devam etmeye de.
  neticede banyoyu resmi olarak da bitirmiş olmak için kova alınır, ters çevrilmek suretiyle kafadan aşağıya boca edilir.
  ayağa kalkılır ve titreye titreye elinde havluyla bekleyen anneye/babaya koşulur.

  ps: öncesinde ya da sonrasında bizimkiler izlemek sünnettir.

 • başlık karakter sınırına takıldığından dolayı aslı "tubitakın sahip çıkmadığı projeye biz sahip çıkıyoruz kampanyası" olacak olan başlık.

  üniversiteli genç arkadaşın facebookta yazdığı yazıyı bizzat kopyalıyorum;

  "arkadaşlar oncelikle uzun bir yazı olacak ama hem hayatımın onemli bir anısını paylasmak hemde yardım isteyecegim llutfen uplarınızı esirgemeyin.

  suan ısparta suleyman demirel üniversitesinde okuyorum. bundan 3 yıl once yıllardır araştırdığım bir projeyi gerçekleştirdim ve tubitak proje yarışmasına katıldım 1500 proje arasından ilk 23 e kalarak ytüde gerçekleşecek olan yarı finale katılmaya hak kazandım. bu yarısmada ilk 3 gun sergi olur standınızs gelenlere projeyi anlatırsınız 4. gun ise juri onunde sunum yaparsınız ve finale gidecekler belirlenir. gittiğimizde yan standdaki kisilerin surekli aynı uc kisiye gördükleri her yerde selam verdiklerini ve hep muhabbet ettiklerini farkettik fakat tanıdıkları olabilecegini dusunerek birşeyden kuskulanmadık. 4. gun jürinin karşısına çıktığımda inanamadım tam anlamıyla. selam verdikleri uc kisi juri uyesi olan 3 kişiydi. sunumumu yaptım ve jurilerden biri " muhtemelen gecemeyeceksin fakat bu projenin mutlaka patentini al kar-maliyet oranı bu kadr yuksek bir proje zor bulunur" dedi.

  bende madem iyi bir proje neden gecemeyeyim dedim ve birsey söylemedi yanımdan ayrıldı. daha sonra sonuclar açıklandı ve finale giden 2 projeden 1inin o selam veren arkadaşlar oldugunu gordum. iste o an puzzle parçaları yerine oturdu. demem o ki tübitak'ın tarafsız oldugunu dusunmuyorum. ve aslında o juri üyesinin boyle demesinin ardından projemin uzerine düşmeye karar verdim. 5 is adamı bana ulaştı ve gorusmek istediklerini soyledi görüştük ve hepsi bana projemi 4 bin tl gibi komik bir rakama satın almak istediklerini söylediler bende avrupada veya kanada da universite okumak istedigimi bunu saglarlarsa projemi vereceğimi soyledim kabul etmediler. daha sonra tvde yayınlanan bir fikrinmi var adlı proje yarışmasından davet aldım ama üniversitem dolayısıyla katılamadım..

  projemden bahsedeyim: sadece basınçlı oksijen ve surtunme kuvvetini kullanan bir klima yaptım. deneylerle elde ettigimiz sıcaklık değerleriyle birlikte ortalama degerleri 2000. tl olan 12.000 btu klimalarda kullanılan uluslararsı sıcaklık değerlerini 450 tlye mal ettigim klima ile sıcak ve soguk değerlerin her ikisi icinde sağladık.

  2. avantaj zararlı gaz kullanımı olmadıgı icin klima gazı zehirlenmesi riski yok.
  3. avantaj kullanılan yerin fiziksel şartlarına gore %20-25 arası aylık enerji tasarrufu sağlıyor.

  ve son olarak ne istediğime geleyim. dedigim gibi yurt dısında bana bu projemi arge çalışması ile en iyi haline getirip gerçekleştirme imkanı sunabilecek bir universitede burs istiyorum. bana bu sartları sağladıktan sonra ulke farketmez hindistan bile olur. bu yolda yardım edebilecek kisiler arıyorum. belki yurtdışında bir üniversiteden birisini tanıyor olabilirsiniz veya bir konsoloslukta burslarla ilgilenen kisi olabilir, herhangi birsey olabilir. yardım edebileceğimizi umuyorum. uplarınız dert görmesin"

  ülkemizin en tarafsız olması gereken kurumu böyle şeyler yapıyorsa bence bizler bireysel olarak elimizden geldiğince bu tarz projelere sahip çıkmalıyız. umarım yardımı dokunacak birileri olabilir.

  edit: proje sahibi arkadaşa ulaşmak isteyenler burakbasaksehir@gmail.com adresinden mail yoluyla ulaşabilir. teşekkürler ilginiz için

 • yalnız olmadığımı düşündüğüm insanlar topluluğu.

  kocaman adam oldum, her siren çaldığında ve hayat durduğunda, 9:05'i gösterdiğinde saatler gözlerim doluyor.
  insanları görebilmek adına cama koşuyorum, sirenleri dinliyorum. ve evet bunu her seferinde can-ı gönülden isteyerek yapıyorum.

  allah rahmet eylesin.

 • sürekli saati kontrol edip birini bekliyormuş gibi yaparlar. sonra da sıkılıp giderler.

 • olayı bilmeyenler için çok kısa özetleyerek başlayayım. sonra veriler ışığında uçağın akıbetini açıklamaya çalışayım.

  8 mart 2014'te malezya airlines tarafından işletilen ve kuala lumpur uluslararası havalimanı'ndan varış yeri olan pekin başkent uluslararası havalimanı'na gerçekleştirilen uçuşta boeing 777 tipi uçak kaybolmuştu.

  kalkıştan yaklaşık 40 dakika sonra uçakla radar bağlantısı kesilmiş, askerî radarla izlenen uçağın, planlanan uçuş güzergâhından çıktığı ve yakıtı bitene kadar 7 saat boyunca uçtuğu anlaşılmıştı.

  bu konuda aylarca araştırma yapıldı. komplo teorileri üretildi. uçağın uzaylılar tarafından kaçırıldığı bile söylendi.

  öncelikle şunu söyleyeyim. hint okyanusu'nun batı kıyısında uçağa ait olduğu kesinleşen 30 parça bulundu.

  bu 30 parçadan en değerli olanlar "flap"lar. yani uçağı düşük hızda havada tutmaya yarayan ve her inişte açık pozisyonda bulunması gereken kanatçıklar.

  bu parçanın bulunması neden önemliydi? çünkü flap parçası incelendiğinde, flap'ların çarpma anında kapalı konumda olduğu anlaşıldı. yani uçağı suya indirmeye çalışan biri olmamıştı. uçağın suya çarpmasına göz yumuldu ya da pilotların bilinci yerinde değildi. veya kokpite giren bir terörist bunu yaptı.

  son ihtimal zayıf. zira terör saldırısı olsa, radar sistemi bilerek kapatılıp sırra kadem basmak yerine bunun propagandası yapılırdı. ayrıca günümüz uçaklarında kokpite izinsiz girmek mümkün değil.

  mekanik bir arıza olup flaplardaki hidrolik sıvı yok olmuş olabilir mi? artık uçaklardaki hidrolik sıvı çok özel yollarla parçalara gönderiliyor. hidrolik sıvının bitmesi mümkün görünmüyor.

  geriye iki ihtimal kalıyor. uçak ya bilerek pilot(lar) tarafından düşürüldü (geçmişte örneği var) ya da uçuş ensasında bir şekilde pilotlar bilinç kaybı yaşadı.

  bilinen bir gerçek var ki uçak kesinlikle okyanusa çok sert bir şekilde çarptı. bulunan parçalardan biri koltuk arkalarındaki televizyonlardan birinin çerçevesi. çarpmanın şiddetini hayal edin! bu kadar küçük parçalara ayrılmaya neden olan çarpışma çok şiddetli olmalı.

 • norveç'in kuzeyindeki adalar
  kimyadaydı sanırım kovalent bağlar
  içimde bir hasretlik, yüreğim kan ağlar
  niye gittin klaas-jan huntelaar

 • abi- ben geldim kardeşim.
  kardeş- .......................
  abi- nasılsın görüşmeyeli, mutlu musun?
  kardeş-........................
  abi- çok sıkılıyor canım. göğüs kafesim kalbime dar geliyor. sence neden?
  kardeş-.........................
  abi- güllerin ne güzel açmışlar öyle. tıpkı sana benzemişler.
  kardeş-.........................
  abi- altı sene oldu be canımın içi yüzünü görmeyeli, sesini duymayalı.seni özledim..gerçekten özledim..
  kardeş-........................
  abi- gitmem gerek kardeşim. yine gelirim. cennet mekan kardeşim. gün olur yanına gelirim..
  kardeş-........................

 • yerel japon halkı tarafından daisugi (sürdürülebilir ormancılık) olarak isimlendirilen ve yaklaşık olarak 800 yıldır devam eden tamamen doğayla barışık bir proje. bu şekilde ağaç yetiştirip kereste üretmenin altında, ülkenin geniş bir ormanlık alanı olmaması (toprak bakımından 377.915 metrekare) yatıyor.

  asırlarca yaşayabilen bu japon sedir ağaçlarını tek seferde dikerek, sonrasıda sık ve düzenli bir şekilde budama yaparak, bir meyve ağacı misali devamlı meyve ve sebze toplar gibi ağaçlardan düzenli bir şekilde odun hasat ederek kereste üretilebiliyor.

  toprağa ekili ana gövdenin tepesindeki uzun dallar sanki başka bir ağaç gövdesiymiş gibi kesiliyor ve alttaki ana gövde sürekli yeni ağaç kolları üretiyor. japon halkı birçok konuda olduğu gibi bu konuda da işini biliyor.

  daisugi, japon halkının ormanlarını yok etmeden kaliteli kereste elde etmesine izin vereren asırlar önce öğrendikleri harika bir keşif. geliştirilen bu harika teknikle oldukça uzun, son derece düz ve sağlam gövdeler elde ederek istedikleri kalitedeki mükemmel keresteleri, yine doğaya ve ağaçlara zarar vermeden üretebiliyorlar.

  asıl değinmek istenen konu; bu japon sedirlerinin ülkemizde yetiştirilmesinin ve bu teknikle odun ve kereste üreterek ormanların yok olmasının önüne geçilmesi mümkün mü? böyle bir projeyi hayata geçirebilmek için, ilgili sedir ağacının yetişebilmesi adına ülkemizin iklim şartları müsait mi?

  böyle güzel bir çalışma hayata geçirilse ve yurdun dört bir yanına ilglili japon sediri fidanları dikilerek girişimlerde bulunulsa sizce de harika olmaz mı? ağaçlar kesinlikle hem görsel olarak harika hem de son derece faydalılar.

  edit:
  ekstra video ve fotoğraf.

  ufak bir video
  fidan dikimi yapan birinden video
  fidan nakli yapılan başka bir video
  yetiştiriciliğe yeni başlayan birisi video

  ilgili birkaç fotoğraf:
  görsel 1
  görsel 2
  görsel 3
  görsel 4
  görsel 5

  aşağıdaki fotoğraflar ise kesilen ağaç kollarından elde edilen kerestenin kullanım alanlarını içeriyor.
  görsel 1
  görsel 2
  görsel 3
  görsel 4
  görsel 5

  kaynak 1
  kaynak 2