hesabın var mı? giriş yap

 • yi sun shin, 1545-1598 yılları arasında yaşamış koreli bir amiral ve ulusal bir kahramandır görsel. daha önce denizcilik eğitimi almamış olmasına rağmen, amiral yi deniz savaşlarında hiç yenilmemiş ve komutasındaki tek bir gemiyi bile kaybetmemiştir.

  çocukluğu

  yi,, hanseong'da doğdu. ailesi, koreli deoksu yi klanının bir parçasıydı. büyükbabası yi baeg-nok siyasetten emekli oldu. yi sun-sin babası yi jeong, aynı şekilde siyasetçiydi. yi'nin çocukluğunun en önemli olaylarından biri, tanınmış bir bilim adamı olan ryu seong-ryong ile tanışıp arkadaş olmasıydı. çünkü savaş sırasında ryu'nun amiral yi'ye olan desteği yi'nin başarıları için kritikti.

  ayrıca yi, gençliğinde arkadaşlarıyla savaş oyunları oynamayı seven liderlik yeteneği gelişmiş biriydi. sonrasında kendi yayını yapıp kendi oklarını denedi. ordu için kendi altyapısını hazırladı.

  askeri hayatı ve turtle ship'i geliştirmesi

  1576'da askeri subay olmak için hükümet sınavlarını geçtikten sonra yi, çeşitli ordu ve donanma görevlerinde görev yaptı. kıskanç meslektaşları tarafından iftira atılarak suçlandıktan sonra iki kez ihraç edilmesine rağmen, 1591'de sol cholla eyaletindeki deniz kuvvetlerinin komutanlığına atandı. burada askerlerini eğitmeye ve kobukson(turtle ship) geliştirmeye odaklandı. kobukson'un tarihteki ilk zırhlı savaş gemisi olduğu düşünülmektedir. inşasında, üst güvertesi mürettebatını korumak için zırhlı plakalarla kaplandı ve düşmanları binişten vazgeçirmek için sivri uçlar ve bıçaklar bu plakalara tutturuldu. geminin yayında, topun ateşlenebileceği ve geminin konumunu gizlemek için duman bulutları yayabilen bir ejderha kafası vardı. top ve silahlar da geminin arka ve yan kısımlarından ateşlenebiliryordu görsel.

  japonya ile savaşlar

  yi'nin hazırlıklarının bir sonucu olarak kendi kuvvetleri, kore ordusunun aksine, japonlar 1592'de kore'yi işgal ettiğinde onlarla savaşmaya hazırdı. yi'nin güney sahilindeki zaferleri, kore'deki japon birliklerinin tedarik ve takviyelerini etkili bir şekilde kesti ve japonlara gidecek yardımları engelledi. 1593'te yi'ye tüm kore filosunun komutası verildi, ancak barış görüşmelerinin ardından 1597'de tekrar sadakatsizlikle suçlandı ve rütbesi düşürüldü. japonlar daha sonra ikinci bir işgal başlattı ve neredeyse kore donanmasının tamamını yok etmeyi başardı. yi, kalan birkaç geminin komutanı olarak görevine geri döndü ve savaşlardaki yenilmezlik rekorunu sürdürerek kısa süre sonra kore'nin denizlerini kontrol altına aldı.

  ölümü

  savaşın son seferi sırasında geri çekilen japon güçlerini kovalarken koltukaltı civarına isabet eden başıboş bir kurşunla hayatını kaybetti. ölümüne en büyük oğlu yi hoe ve yeğeni yi wan tanıklık etti. ölümünden sonra kendisine savaş ve sadakat dükü ünvanlarının yanısıra birçok ünvan layık görüldü.

  kaynaklar: en.wikipedia, britannica, antiquealive websiteleri.

 • topla oynamayı çok seven iki dakka toptan ayrı kalamayan tiptir. ulan bi pas verir saniyesinde topun kendine emanet edilmesini ister. sanırsın ki sahanın en iyi oyuncusu.
  bu lavuk kanattan yaldır yaldır koşmaya ve topu kaleden çok uzak noktalara dikmeye bayılır. kısıtlı olan futbol dağarcığında tersee ve saaal en önemli yerleri kaplar. daha az bağırmasını telkin ediyoruz.

  debe editi: canıyla kanıyla defans yapıp topu istediği yere atmasına izin verilmeyen gönül dostlarına selaam olsun.

 • kimsenin bir başkasından öğrenmediği, genetik kodumuzda bulunan içgüdüsel bir davranış..

 • komşumuzun kızının doğum gününde oğlumla konuşmaktayım:

  ben: oğlum ayşenur ablana hediye olarak ne alalım?
  oğlum heyecanla: senin gibi kocaman bir ayı alalım baba.

  noktalama işaretlerini icat edenlere bir kez daha saygı duydum.

 • - anne önce siyahları yıka olur mu?
  - olur.
  aradan yarım saat geçer makine de beyazlar vardır.
  - e hani önce siyahları yıkayacaktın?
  - sırası var.
  - neyin sırası var anne ya?
  - önce beyazlar yıkanır.
  - protokolü mü var makinenin, önce siyahları koysan alınıyor mu?
  - …
  - e peki başta niye söylemedin olmaz diye?
  - …
  - allah aşkına izah et niye önce beyazlar?
  - daha çabuk kuruyor.
  - ne alaka?
  - ince çünkü.
  - e beyazların içinde benim hırkalarım var hep?
  - …
  - hem siyah güneşi çeker bi kere.
  - …
  - anne cevap versene.
  - işin gücün yok mu senin?
  - var psikolojik danışmanım ben.
  - allah sana danışana akıl fikir versin.
  - bari bundan sonra yıka siyahları?
  - olur.
  - beni oyalıyorsun di mi?
  - evet.
  - neden?
  - sıra renklilerde sonra çünkü.
  - e niye olur diyorsun?
  - olur deyince susuyorsun çünkü.
  - ama yapmadığını görünce daha çok söyleniyorum?
  - olsun ben eğleniyorum sen söylenince.
  - ömrü yedin.
  - yerim anneyim ben.
  - peki canım annecim bana bi güzellik yapıp bundan sonra siyahları yıkasan?
  - renklilere ne diyecez?
  - pırasanın acil bi işi var filan de sen uydurursun bişeyler?
  - olur.
  - ahahhaa bildiğini yapacaksın di mi?
  - sürpriz.
  - yazıcam bunları hep.
  - selamımı da yaz.
  annemden sözlük ahalisine selamlar