hesabın var mı? giriş yap

 • çok değil bundan 1.5 sene önce rusya'nın ankara büyükelçisi aleksey yerhov s-400'ler hakkında ne demiş beraber bakalım.

  'türkiye'nin bizden satın almak istediği ürünü biz sattık. bu sistemlerin sahibi türkiye'dir. tamamen ülkenin kararına bağlı bir durum. duruma basit bir örnekle bakalım: ben bir aracın distribütörüyüm siz de benden araç almak istediniz. satış yaptık. sizden parayı aldım, aracı verdim. araç sizin. ister plaja gidin, ister patates taşıyın, isterseniz üstüne makineli tüfek monte edin savaşa katılın,onu garajda saklamak sizin doğal hakkınız.'

  kaynak

  bu açıklama ışığında ukrayna isterse sihaların üzerine makineli tüfek takıp taraya taraya bile gidebilir, isterse de marş şarkı yazar ve bundan türkiye'nin sorumlu tutulması gibi saçma bir mantık olamaz.

  (bkz: senin adamın gol diyo)

 • ''ohorotto oropço hosop vorocokson'' diyen arap tapınıcılarını rahatsız eden uygulama.

  arap köpeği olmak da farklı bir duygu galiba.

  edit: eskiden dindarları ahlaklı bilirdik. şimdi ebemizi düzmeler, kafir ilan edilmeler, ırkçı şerefsiz olarak yaftalamalar, ahiretle tehdit edilmeler havada uçuşuyor. yavrum biraz rahat durun. şurada birkaç yıllık iktidar deneyiminiz oldu, ne halt olduğunuz ortaya çıktı. iyi ki de çıktı...

 • baba - alo kızım nasılsın?
  as - iyiyim baba, sen nasılsın?
  baba: iyiyim kızım ben de
  as: valla iyi olduğuna şüphem yok annem 2 haftadır benimle çünkü
  baba: ahahaha eşşeğe bak ne yapayım kızını benden fazla seviyor demek ki
  as: baba maaşımın yarısını sana vereyim ne olur çağır artık annemi :(
  baba : mal varlığımı üstüne yapayım sende kalsın

 • ortalıktan yok olmak, ortalıkta görünmemek gibi şimdiki dile ait anlatımı verebilen deyimin kökeni
  sır, arb. gizli şey demektir. aynalar sırlanır (aslında bu sır karşısındakini yansıtır, görüntüyü arka tarafa gizler ,arka tarafa geçirmez ) . farsaçada ayine ;ayna , adhinak ise bakanak demektir , farsçada ahen, demir anlamına gelmekteyken arb. ayn (göz) ile de ilgilidir aynanın etimolojisi *.
  sırlamak: kapamak, örtmek, ses ve hava akımından uzak bir yere gizlemek anlamlarını taşımaktadır. (örn. kapıyı sırla, sırret, ) diğer bir anlam olarak ise gömülmek, ölünün gömülmesi anlamını üstlenir. ( örn. recaizade'yi sırladık, sırroldu )

  burada aynaya geri dönelim , ayna senden geleni sana, benden geleni bana veriyor. bunu yapan ise kaplı olduğu sır. aynı manayı arayalım; sırrolursak ondan geleni ona , senden geleni sana geri yansıtırım, benim artık gerimi göremezsin çünkü ben bilmediğin diyardayım. gerçekten de gelen her türlü sesi,soluğu, ağlamayı, yalvarışı ,yakarışı , dünyanın bütün gamını, sevincini, hüznünü, ışığını olabildiğince yansıtırım, çünkü benim tenim, benim etim şimdi size sırroldu, belki de biraz zırh oldu.düşünsenize cevap vermeye çalıştığımı, benim ardımı görmenizi sağlayacak bir sırrlanma hatasını...

  kadem basmak, adım atmak, gitmek, anlamını taşır. arb. kadem ön, öncelik, adım, ayak ,önden gitme, önce olma, önceleme manalarını karşılamakla beraber kıdemden köken almaktadır .kıdem'in bir anlamı da daha eski olmaktır.
  böylece sırra adım atmak,sırra bir öncü olma durumu meydana gelir ki sırlanmış bir ayna gibi,bakan göremez bakan göremez , sır perdesi kalkınca ak kıyılardan öte herşey gümüş rengine dönüşür. herşeyi görebilir hale gelirsin.
  “ ağlamayın demeyeceğim; çünkü bütün gözyaşları kötü değildir.” * * *

 • bir ağacın yaşam süresidir. insan ömrünü ikiye-üçe-beşe-ona katlayabilir.

  bazı ağaçların ortalama ömürleri:
  şeftali: 30 yıl
  vişne: 40 yıl
  ayva: 50 yıl
  kiraz: 60 yıl
  kavak, söğüt: 100-150 yıl
  fındık: 150-200 yıl
  armut: 300 yıl
  zeytin: 400-500 yıl
  ceviz: 500 yıl
  kayın: 900 yıl
  çınar, sedir, meşe, ıhlamur, köknar: 1000 yıl

  dünyanın en yaşlı porsuk ağacı zongulduk'ta yaşıyor. 4113 yaşında. bronz çağında filizlendiği söyleniyor. koruma altına alınmış geçen senelerde.

  dünyanın en yaşlı ağaçlarından biri isveç'te yaşıyor. 9500 yaşında. "old tjikko" ismini vermişler bu ağaca. işte old tjikko.

  tek bir kök ile büyüyerek koskoca orman oluşturan, abd'nin utah eyaletinde yaşayan "pando ağacı"nın en az 80.000 yaşında olduğu söyleniyor. hatta bu pandonun yaşının 80 bin ile 1 milyon yıl arasında olduğu tahmin ediliyor...

 • çok yakın bi kız arkadaşımın annesiyle diyalog..

  çybkaa: ah canım benim, valla kızım olsa veririm sana, o denli seviyorum..

  sgb: eee.. var ya işte..

  çybkaa: yok o olmaz, başka olsa verirdim..

  sgb: ehehehe..