hesabın var mı? giriş yap

 • kişilere parti ve parti başkanlarının ismi söylenmeden açık uçlu olarak hangi partiye oy vereceksiniz sorusu sorulduğunda seçmenlerin oy verecekleri partiler (kararsızlar dağıtıldıktan sonra)
  akp %29,1
  chp %27,2
  iyip %13,8
  hdp %9,8
  mhp %7,3
  deva %4,7
  gelecek %2,2
  saadet %1,6
  dp %1,1
  tip %1
  memleket %0,9
  diğer %1,3

  parti ve parti başkanlarının isimleri kişilere söylendikten sonra seçmenlerin oy verecekleri partiler (kararsızlar dağıtıldıktan sonra)
  akp %28,3
  chp %26,6
  iyip %14,1
  hdp %9,6
  mhp %7,1
  deva %5,8
  gelecek %2,7
  saadet %1,3
  dp %1,1
  tip %1
  memleket %1,3
  diğer %1,1

  2. turda hangi adaylara oy verirsiniz?
  meral akşener %54 / tayyip erdoğan %46
  kemal kılıçdaroğlu %54,2 / tayyip erdoğan %45,8
  ekrem imamoğlu %59,5 / tayyip erdoğan %40,5
  mansur yavaş %58,1 / tayyip erdoğan %41,9

  erken seçim yapılmalı mı?
  evet %58,7
  hayır %30,8
  kararsız %10,5

  yapılacak seçimde tayyip erdoğan'ın tekrar cumhurbaşkanı seçilmesini ister misiniz?
  evet %34,2
  hayır %54,9
  kararsız %10,9

  hükümeti/cumhurbaşkanını kaçak göçmen konusunda başarılı buluyor musunuz?
  evet %17,2
  hayır %75,9
  kararsız %6,9

  ekonominin yönetilmesi konusunda hükümeti/cumhurbaşkanını başarılı buluyor musunuz?
  evet %27,9
  hayır %65,1
  kararsız %7

  orman yangınlarıyla mücadele konusunda hükümeti/cumhurbaşkanını başarılı buluyor musunuz?
  evet %24,9
  hayır %62,3
  kararsız %12,8

  seçmenin oy verme davranışını en çok etkileyen faktörler
  partilerin ekonomi politikaları %77,5
  mülteci/kaçak göçe karşı partilerin politikaları %75,2
  partilerin hukuk ve demokrasi konularına bakışı/tutumu %66,3
  parti liderleri/adayları %64,2
  partilerin ideolojileri %64
  partilerin eğitim politikaları %63,1
  partilerin sağlık politikaları %54,2

  araştırma 2460 katılımcı ile 21-28 ağustos arasında yapılmıştır. katılımcılar son cumhurbaşkanlığı seçimine uyumlu olarak seçilmiştir.
  araştırma 26 il ve bağlı köy/mahallelerde, kent/kır dağılımına uygun şekilde, yaş/cinsiyet/eğitim/gelir kotalarına uyularak yapılmıştır.

  avrasya anket kaynak
  23 derece

  kişilere parti ve parti başkanlarının ismi söylenerek sorulduğunda kararsızlar dağıtılmadan önceki anket sonucu
  akp %24,3
  chp %22,8
  iyip %12,1
  hdp %8,2
  mhp %6,1
  deva %5
  gelecek %2,3
  saadet %1,1
  dp %0,8
  tip %1,1
  memleket %1
  diğer %1
  kararsız %14,2

  edit:
  kişisel yorumum:
  çoğu anket şirketi kararsızların %75'e yakınının muhalefete yakın olduğunu söylüyor. seçim zamanı ekonomi düzelmezse bence de kararsızlar muhalefet partilerine oy atacaklar.
  14,2'lik kararsız oyun %25'ini cumhur ittifakına yazarsak 24,3+6,1+3,55=33,95
  kararsızların %75'i 10,65 puan ediyor bunun da %75'ini millet ittifakına yazarsak millet ittifakı %43,68 çıkıyor.
  seçimin olacağı güne ülkedeki sorunlar (özellikle ekonomi ve sığınmacı sorunu) çözülmeden gidersek bu tabloya göre millet ittifakı oy oranı %48'lere yaklaşıp mecliste 301 vekil sayısına (salt çoğunluğa) ulaşabiliyor. millet ittifakı oyu seçime kadar artmasa bile mevcut seçim sisteminde diğer muhalefet partilerinin bazılarının ittifaka katılmasıyla %50 oy oranına ulaşılabilir. cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda ise gösterilecek adaya göre muhalefet oldukça avantajlı durumda.
  son olarak 128 milyar dolar nerede?

 • cern 2016 toplam bütçe: 1 milyar 127 milyon isviçre frangı = 3 milyar 888 milyon tl

  diyanet işleri başkanlığı 2016 bütçe: 6 milyar 500 milyon tl.

  1 frank: 3.45 tl

  cern bütçe

  (bkz: edit 1): (#65188989) şu entry şaka değilse, cenaze ve yıkama işlerini belediye yapar, diyanet sadece cenaze namazına imam yollar.

  (bkz: edit 2): (#65189452) bu entry'i giren arkadaşa birisi futbol federasyonun özerk olduğunu ve devlet bütçesinden pay almadığını ve kendi yarattığı gelirleri harcadığını belirtsin.tübitak'la kıyaslama ihtiyacı hissetmedim çünkü ona zaten mümkünse 100 kat fazla bütçe ayrılmasını ve başına hayvanat bahçesi müdürü atanmamasını dilerdim. vatikan konusu zaten evlere şenlik.herhangi bir avrupa vatandaşı vatikan'a bütçesinden vergi ödemez vatikan'ın kendisi bağımsız bir devlet'tir...

 • iki çok önemli durumu ortaya koyan beyanat;
  1-böyle majör bir bilginin doğruluğundan haberi yok,
  2-bilgisi olmadan, bu kadar rahat konuşabiliyor

  insan böyle bir cumhurbaşkanına ve insanların peşinden gitmesine gerçekten hayret ediyor.

 • ayna kırılmasının uğursuzluk getireceğine olan inanış, en eski batıl inançlardan biridir. kökeni ilk aynanın yapılışından yüzyıllar öncesine, hatta ilk çağ insanına kadar gider. göllerde veya su birikintilerinde, kendi aksini gören ilkel insan şaşırmış, bunun kendisinin ruhu olduğunu sanmış, suyu bulandırıp görüntüsünün kaybolmasına neden olanları da düşman bilmiştir.

  ilk aynaların kullanılışı eski mısır devirlerine rastlar. bunlar pirinç, bronz, gümüş hatta altın gibi metallerden yapılmış ve çok iyi parlatılmış yüzeylerdi ve de tabii ki kırılmaları mümkün değildi. bu devirde de bu parlak yüzeylerden yansıyan görüntünün o insanın ruhunun bir yansıması olduğuna inanılıyordu. sonraları buna vampirlerin ruhları olmadığından bu parlak yüzeylerde görüntülerinin de yansımadığı inancı ilave edildi.

  cam kapların yapılmaya başlanılmasından sonra da, içindeki sudan yansıyan görüntünün ruhun bir yansıması olduğu inancı devam etti ama camlar kırılabiliyordu ve o zaman da içinde bulunan ruhun bir parçası vücudu terk ediyordu. birinci yüzyılda romalılar bu uğursuzluğun süresini 7 yıla çıkardılar. romalılar hayatın her yedi senede bir kendini yenilediğine inanıyorlardı. camın kırılması sonucu ruh ve dolayısıyla insanın sağlığı tahrip olduğundan, vücudun kendini yenileyerek, sağlığına kavuşması için yedi yıl geçmesi gerekiyordu.
  bu batıl inanç, 15. yüzyılda italya'da, venedik şehrinde, arkası gümüş kaplı, çok kolay kırılabilir ve pahalı ilk aynaların yapılması ile birlikte iyice gelişti. inanç biraz da ekonomik boyut kazanmıştı. aynayı taşıyanlar, evlerde aynaları temizleyen hizmetkarlar, aynaları kırmaları halinde, yedi yıl boyunca, ölümden daha beter felaketlerle karşılaşabilecekleri hususunda uyarılıyorlardı.

  bu inançla beraber geliştirilen bazı önlemler de oldu tabii. örneğin: aynanın kırılan parçaları toplanır ve güneye doğru akan bir ırmakta yıkanırsa veya toprağa gömülürse kötü şans yok edilmiş olur. ancak kırılan parçaları alıp evden çıkarken içlerine bakmamak gerekir. yatak odalarındaki aynaların üzerleri kullanılmadığı zamanlarda örtülmelidir ki ruh içinde kalmasın. ölen bir insanın evindeki aynaların da üzerleri örtülmelidir ki ruh gökyüzüne doğru olan yolculuğunda bir engelle karşılaşmasın. 17. yüzyılın ortalarında ingiltere ve fransa'da ucuz maliyetli aynalar üretilmeye başlanıldı ama batıl inanç o kadar yerleşmişti ki, günümüzün modern dünyasında bile hala devam ediyor.

  (bkz: luzumsuz bilgiler ansiklopedisi)
  (bkz: ayna kirmak)

 • doların son zamanlarda giderek türk lirası karşısında değer kaybettiği, dürümünse günden güne değerlendiği düşünülürse sözlüğün dürümde tutulması daha mantıklı. ben olsam sözlüğü dürüme çeviririm. evet.

  yatırım tavsiyesi değildir.

 • bu uçuşun çok çok büyük bir sorunu var:

  istanbul - la yönünde uçmadan önce etler samatyalı kasap hayri'den temin edildiğinden rahatlıkla tüketilebiliyor. pilot uçuş öncesi bizzat samatya'ya giderek kıymayı iki defa çektiriyor, bifteklerin az yağlı olduğuna emin oluyor.

  bu durum ne yazık ki dönüş yolunda mümkün olamıyor, çünkü orası gavur eli ve california'da tanıdık kasap bulmak mümkün değil. haliyle donuz yeme şansınız oldukça yükseliyor.(tövbe de lan!)

  sizi edirne'den dışarı salan zihniyetin ya ben lan neyse bir şey demiyorum.