hesabın var mı? giriş yap

 • yabancı ülke vatandaşlarının göreve alındığı, fransız ordusuna bağlı bir birimdir.

  geçen sene marsilya'da bir lejyonerle tanışma fırsatım oldu, 25 26 yaşında bir italyan'dı. anlattıklarından akla gelenleri yazayım. 3 yıldır hizmet ediyormuş lejyonda,5 yıl sonra görev bitiyor ama uzatma hakkın var,bir rütbe atlatıyorlar ama başçavuş denginden daha yukarıya çıkamıyorsun ne kadar çalışsan da. lejyonda fransizca öğretiyorlar, 5 yıllık görev sonunda vatandaşlık hakkın var,eğer çatışmada yaralanırsan kan hakkı sebebiyle direkt vatandaşlık alabiliyorsun. maaş 1200 1300 euro civarı, birlik ve tecrubeye göre değişse de 2bin euro'yu pek gecmiyor. ilk iki yıl içinde afganistan,çad,kuzey afrika vb yurtdışı görevi oluyor genelde,bu eleman çad'da ışid uzantilariyla savaşmış 2 yıl, 2 arkadaşı ölmüş hatta,elemanın psikolojisi bi acaipti zaten, call of duty karakteri gibiydi :p.
  yurtdisi gorevi sonrasi genelde fransa ana karasına dönebiliyorlar,bu eleman marsilya civarındaki aubagne birligindeydi. lejyona giriş test ve muayeneleri ya aubagne ya da paris'te oluyor zaten,diger birliklerde degil.
  dedigim gibi maas ilk yıl 1200 1300 euro, yemek masrafı yok,kalacak yer ordu karargahı zaten, haftasonu tatil, yıllık izin de var ama kaç gün hatirlamiyorum, 14-30 gün arası herhalde.
  psikolojik olarak zor bir ortam, fiziksel zorluklardan daha zor hatta mental olarak. katilanlar da genelde kendi ülkelerinde bayaği çaresiz kalanlar ya da askerlik fantezisi olan maceraperest tipler.

 • böyle kararlar artar, genele yayılabilirse, ülkeniz belki 300-400 yıla güncel medeniyeti yakalayabilir.

  ----------------------------------------------------------------------------------------------

  ekleme; bu haberin yorumlarında ve aşağıdaki entryler de görebileceğiniz bir grup tip var.
  cümleleri şöyle; (bkz: ben de oruç tutuyorum ama davul çalmak bence de çağ dışı) vb.

  şimdi bu tipler ilk bakışta sempatik veya kendi içerisinde tutarlı görülebilir ama değiller. şöyle ki;
  bunlar her eylemi şu şekilde değerlendirir;
  a- cennet vaadi var mı?
  b- benden para isteniyor mu?
  c- beni rahatsız ediyor mu?

  eğer bu üçüne verecekleri cevaplar kendi çıkarlarına uygun değilse, "evet ya çağ dışı" vs diyebiliyorlar aksi halde ise diyemiyorlar, göz ardı ediyorlar. yani inandıkları dinleri (bkz: davul dinleyerek uyanan cennete gider) diyor olsaydı veya bu eylemin sonunda onlardan para istenmiyor veya bunu sabahın köründe duyup rahatsız olmuyor olsalardı, hiç umurlarında olmaz, çağ dışı falan demezlerdi.

  yani çağ dışı yüzlerce şeye inanıyorlar aslında ama ucu kendilerine dokunmadığı için, bunlarla ilgili konuştuklarını hiç görmezsiniz. unutmayın bunlar şeriatçılardan daha tehlikelidir. ülkenizin içinde bulunduğu durumun sorumlusu da küçük bir azınlıktaki şeriatçılar değil, bunlardır.

 • sanki seyşel adaları'ndan barselona'ya şenzelize sarayı'nı taşıyorlar, öyle bir vizyon, öyle bir mesafe tanımazlık, öyle ilahi bir kudret. ulan taş çatlasın avcılar'dan kartal'a gidiyorsun. bu özgüven, bu artistik nereden geliyor anlamıyorum...

 • düşüncesini ifade eden tutuklu gazetecileri serbest bıracaksınız.
  toplumda ayrışmayı körükleyici şeyler yapmayacaksınız.
  hep kendiniz yemeyeceksiniz.
  yakınlarınızı işe almayacaksınız.
  bütün ihaleleri yandaşlarınıza vermeyeceksiniz.
  insanların giyimleri hakkında infial yaratacak yaralayıcı açıklama yapmayacaksınız.
  başı açık insanları tecavüz edilebilir şeklinde yaftalamayacaksınız.
  halkı kin ve nefrete sürüklemeyeceksiniz.
  devletin içine sızıp bütünlüğüne kasteden ve onu yıkmak isteyen terör örgütlerine yardım etmeyeceksiniz.
  forloop der ki; memlekette imam hatip merkezli değil akıl tabanlı eğitim vereceksiniz.
  carlosspicywiener der ki; görüşlerini begenmediginiz memurlara mobbing uygulamayacaksiniz.
  camiden adidas caldim bol geldi der ki; sayistay raporlarinin akibetini, örtülü odenekleri, deprem vergilerinin nereye gittigini ve mit tırlarını aciklayacaksiniz.

  bütün bu yaptıklarınız için 'bağımsız yargı' önüne çıkacaksınız.

  kalanlarınız olursa oturup konuşuruz.

 • kapanışta :

  sinan engin : burdan fırat aydınus'a da selam gönderiyorum. bugün çok güzel eyyam yaptı.
  rok : fırat eyyamus. fırat eyyamus mu demek istiyorsun sen şimdi ?
  se: yok canım, öyle demek istemiyorum.
  rok: ertem, ertem, (ertem bu sırada twitleri okumakta, rok'u duymamazlıktan gelmekte) ertem, ertem.
  ertem: efendim rasim.
  rok: fırat aydınus'a fırat eyyamus diyebilir miyiz ?
  ertem: hayır diyemeyiz.
  rok : niye diyemiyoruz ya ?

 • farklı bir detay yazayım ben de.
  1992 ye kadar sigara paketlerinin üzerinde fiyat etiketi olurdu. zam gelmiş olsa bile bandrol üzerinde yazan fiyat neyse o paradan satılmaya devam ederdi. bu da zamlı fiyata geçişi en az üç ay ertelemiş olurdu. ki bazı yerlerde bu neredeyse yeni zamma kadar bile devam ederdi. bakkalların ve küçük marketlerin vitrinlerinde eski fiyattan sigara bulunur levhaları vardı.
  daha da önemlisi bu yöntemle stokçuluk yapılamazdı.
  süleyman demirel bu sistemi değiştirdi.

 • açıktan teşekküre gerek yoktu be abicim.

  edit:

  türk kaynaklarından yapılan açıklamaya göre boğazların kapatılması haberi doğru değilmiş. https://twitter.com/…glu/status/1497570960811175938

  zelenskinin tweetini biz türkler yanlış anlamadık, ana dili ingilizce olan the guardian zelenskinin tweetini "russia-ukraine latest news: turkey will block russian warship access to black sea, says zelenskiy, in blow to putin" diyerek yorumlamış. https://twitter.com/…ian/status/1497570442944651271

  yani zelenski açık bir şekilde boğazların kapatılacağını iddia etti.

  kişisel yorum: bir milletin egemenliğine bir başka ülke tarafından darbe yapılması atatürkçü türk gençliğinin kabul edebileceği bir durum değil elbette ancak özellikle son 10 yıldır her açıdan yapayalnız bırakılmış türk halkının sonunu göremediği bir yola girmesi de mümkün değil.

  ayrıca iki yüzlü batıdan daha net bir şekilde ukraynaya destek olan türk devleti ve türk milleti dünya arenasında duruşunu gösterdi. pkk güzellemeleri yapmaya devam eden, hiçbir işi yokmuşcasına ermeni tehcirinı soykırım gibi göstermekle uğraşan batılı devletlere yüzüncü yaşına girmeye hazırlanan türkiye cumhuriyeti'nin bir şey kanıtlamaya ihtiyacı yok. biz halihazırda bedellerini ödemiş bir milletiz.

  ayrıca dünyanın doğrucu davutu biz miyiz kardeşim? ben artık sıradan bir vatandaş olarak adaletin kılıcı olmak istemiyorum. natonun sergilediği tavırdan fazlasını gerçekleştirmek bize zarar verecektir.