hesabın var mı? giriş yap

 • zamanında televole döneminde aysel gürel le roportaj yapılmaktaydı.

  televole muhabiri sordu
  - aysel hanım siz hangi takımı tutuyorsunuz?
  - valla ben kocamın takımlarını tutuyorum ahıahı
  - ...

 • bazi hayatlarin aynasi olmus dizi.

  kardesimle komsunun evinin duvarina cokmus babama bakiyoruz. o da siyah paltosu ile kapida dikiliyor, tasinan esyalarin ufak kamyona yerlestirenlere arada bir seyler soyluyor. eve daha zaten yeni gelen buzdolabi, camasir makinesi, elektrik supurgesi bizim ona alismamiza firsat vermeden evden gidiyor babamla birlikte. kardesim kulagima fisildiyor "butun kitaplari da goturuyor." "olsun" diyorum. aklim camasir makinasinda, annem gene eliyle camasir yikayacak diye dusunuyorum. yuregim agirlasiyor. "buyuyunce buyuk bir kitaplik alacagim, kitapla dolduracagim" diyor yavasca. "istersen once anneme camasir makinasi al" diye kiziyorum ona, "sen daha buyuksun sen al" diyor, boynunu bukuyor. "buzdolabi da gitti simdi ne yapacagiz" "teldolabi var" diyorum, giden kamyonun arkasindan bakiyoruz uzun sure. annem yanimiza geliyor. kardesim ona mujdeyi veriyor "ablam sana camasir makinasi alacak buyuyunce" yorgun gozleri gozlerimde. "alir tabii niye almasin" diyor, elimizi tutuyor, bosalmis eve giriyoruz, "yatagim hala burada" diyor kardesim seviniyor.
  o kadar guluyoruz ki sonunda agliyoruz gulmekten.

 • "kariyerindeki en başarılı olduğu iş; azeri kızı günel'in klibinde "oy didem'i" oynamış olması" demiş hakkında ahmet hakan.

  ahmet hakan ile aynı safta durmamı sağlayan hatun kişidir.

 • içi kıpır kıpır 40 bin kişiyi tek bir hareketi ile susturabilen ve kendinden utandırabilen en beyefendi büyük başkandır.

  deli dolu olduğum zamanlardı.
  inönü stadındaydık.
  oturduğum yerden süleyman seba'yı görebiliyordum.
  yanında metin aşık vardı.

  birden bire 40 bin kişi
  metin ,
  aşık,
  söyle sen kimsin,
  seba'nın bıyıkları götüne girsin diye bağırmaya başladık.

  çok mutluyduk
  ne güzel tezahürat bulmuştuk lan.
  çok matraktık biz, süper alemdik.
  bıraksalar doksan dakika boyunca aralıksız anırabilirdik.

  ilk tezahürat biter bitmez süleyman seba, işaret parmağını dudağına götürerek "sus" işareti yaptı.
  orada bulunan 40 bin kişi bir anda sustu. stadı bir anda sessizlik kapladı.

  allah rahmet eylesin büyük başkan...

  buradan gecikmiş özrümü sayın metin aşık'a iletmeyi bir borç bilirim.

 • 2,5 yaşındaki kızımla şu şekilde bir diyalog yaşamama sebep olan program;

  ben: bu programda ne oluyor?
  kızım: ağlıyolar.
  ben: neden?
  kızım: elbise giyiyolar, ağlıyolar.

 • s5-08

  --- spoiler ---

  ak gezenleri ancak güçlü bir ittifakla yenilebileceğinin sinyallerinin verildiği dizi. günümüz türkiye'sine uyarlarsak:

  ak gezenler - ak parti
  yabaniler - hdp
  gece nöbetçileri - mhp
  güneyli halk - chp

  --- spoiler ---

 • black mirror'ın 3. sezon 3. bölümünün ismidir.

  başrollerinde game of thrones’da bronn karakteriyle tanıdığımız jerome flynn ve yetenekli genç aktör alex lawther‘ın yer aldığı bölümün orijinal hikayesi charlie brooker’a, senaryosu ise william bridges’a ait. kamera arkasında ise the woman in black başta olmak üzere çeşitli korku/gerilim filmlerinde yönetmenlik yapmış olan james watkins bulunuyor.

  black mirror dizisinin bildiğimiz o karanlık senaryolarına ek olarak gerilim unsurunu da çok iyi kullandığını biliyoruz. sezonun 3. bölümü olan shut up and dance ise kelimenin tam anlamıyla izleyicisine ekran başında soğuk terler döktürmeyi başarıyor.

  kenny ve hector, her normal insan gibi hayatlarına devam ederken, içinde bulundukları teknolojik çağın başlarına açacağı belalardan habersizdirler. bilgisayar korsanları tarafından yapılan şantajlar birçok insanı mağdur etmektedir ve 19 yaşındaki kenny ile evli ve çocuklu olan hector da toplum tarafından hoş karşılanmayacak türden şeyler yaparken bu internet korsanları tarafından kayıt altına alınıyorlar ve adeta birer kukla olarak kullanıyorlar. bu “ayıp” şeylerin yayılmaması için her türlü şeyi yapmaya hazır olan ikilinin gerilim dolu hikayeleri izleyicide şok etkisi yaratırken, aynı zamanda içten içe onların iyi birer insan olduklarını düşünerek izleyip empati kurmak da farklı sonuçlara yol açabiliyor. peki korsanlar sözlerini tutacak ve o içerikleri yaymaktan vazgeçecek mi dersiniz?

  shut up and dance’ta bilgisayarlar ve telefonlarımızın kameraları başta olmak üzere birileri tarafından sürekli izlendiğimiz varsayımı ortaya atılıyor ve aslında sanal dünyanın geldiği boyutu da düşündüğümüzde bunun gerçekleşmesi çok zor bir ihtimal olmadığını fark ediyoruz. yine aynanın karanlık tarafından bakan black mirror, yaşamakta olduğumuz karanlık çağ özelinde izleyicisini bilinçlendirmeyi ihmal etmiyor.

 • dizi oyuncularına aşı önceliği verilmesi gerektiğini savunan insancık. kendi iç dünyasına, o müko hayatına o kadar gömülmüş ki, artık bencillikten gözü bir şeyi görmez olmuştur.
  siz zaten dizilerde oynamasanız da akşama kadar yaptığınız itici reklamlarla hayatta kalırsınız pelin hanım. çocuğuna don alamayanların yaşadığı bir ülkede siz bedava giydiriyorsunuz zaten. sizin üzerinize reklam diye don atacak bir sürü marka var.

  benim kanser hastası annem daha aşı olmamış, dizi oyuncusu mu aşı olacak.

  edit: mesaj atan, iyi dileklerini ileten arkadaşlara teşekkürler, anne haftaya aşı olacak öncelikle belirtmek isterim. ben sadece pelin akil'in öncelik listesine dizi oyuncularını da eklemesine tepki göstermek istedim. sadece kanser hastaları veya kronik hastalar değil daha aşı olamayan öğretmenler, marketlerde biz evdeyken çalışan insanlar ve daha tehlike ile karşı karşıya kalan niceleri var. ben her gün insanlarla iç içe olduğum bir işim olduğu halde kendimi öncelikli görmüyorum, ama pelin akil hanım dizi oyuncusu olduğu için kendini öncelikli görüyor.

  ayrıca aşı tedarik edemiyor diye tepkimi sağlık bakanlığına göstermeyişime takılmış bir yazar var aramızda; bir kaç entry altta kendisi. ''benim annem olmadı, o da olmasın.'' diye düşündüğümü çıkarmış bu yazdıklarımdan, pes doğrusu.
  birincisi tepki göstermediğimi nereden biliyorsun? şu an bir öncelik durumu varsa uymak zorunda değil miyiz zaten her halükarda? ve evet yazar kadeşim influencer furyasından gına geldi, sen bu insanların donu bile bedavaya getirmesinden mutluysan ne mutlu sana!

 • şayet ingilizce'de hangi taşıtlar için hangi edatı ("on" veya "in") kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz şu kural her zaman geçerlidir:

  eğer koltuğunuza yürümenizi gerektiren, kompartımanları olan bir taşıttaysanız "on" kullanmalısınız (on the ship, on the bus, on the plane)

  eğer koltuğunuza yürümeniz gerekmiyorsa "in" kullanmalısınız (in the car, in the canoe, in the speedboat)

  debe editi: motorsiklet, bisiklet ve kaykay gibi koltuğu olmayan taşıtlar bariz şekilde zaten üstüne binilen taşıtlar oldukları için “on” kullanılır.