şükela:  tümü | bugün
  • genelde tartışma yaratabilecek bir başlığın, tartışma yaratabilecek bir ilk entry'si varsa oluyor bu. ilk entry'nin ardından entry giren diğer yazarlar başlığı ilk entry'den ayrı düşün(e)miyor.* genelde "falan filanın falanca olması" tipi başlıklarda görülen bir olgu bu. gerçi yazar da zaten millet cevap versin diye yazıyor tartışmalı ilk entry'yi.

mesela, dediğimi çok iyi anlatacak olmasa da güncel bir başlık: facebook'taki iki soyadlı ev hanımları...

herkes bunun ne kadar sikko bir tespit olduğundan dem vurmuş, ki konu olarak hakları da yok değil, ama facebook'taki iki soyadlı ev hanımlarını ilk entry'den ayrı düşünüp onlar hakkında ayrı bir şeyle yazan genelde yok.

bir de çok fazla muhalefet var her konuda, her şeyi aşırı ciddiye alma falan. ben ilk entry'yi okuyunca güldüm mesela, arkadaş anlattığı şeyler ve verdiği örneklerle güldürdü beni. ben de güzel bir ":)" verdim kendisine. "ilk entry üzerinden gidip" yazarın iki soyadlılardan nefret ettiği sonucunu çıkaran mı ararsın, bu kadınlara ironiyle mal deyip, ölsün onlar diyenler mi ararsın? adam örnek vermiş, sen de adamın dediğine bakmadan yaz bakalım bir şeyler.

bence bu konu troll başlıkların ve yazarların engellenmesinin en efektif yolu olabilir. genelde troll başlıklarda, troll ilk entry'ye tepki görecek bir şey yazar ve millet atlar zıttı argümanlarla. ya kardeşim, o da biliyor öyle olduğunu. ne gerek bir de açıklayıp adamın istediğini yapmaya? tamamen başlığa göre bir şeyler uydur bakalım, ilk entry'ye cevap vermeden. o zaman her şey daha güzel olacak...
  • entrylerin, ilk entry'e göre devam etmesi gibi bir durum olsa gerektir.
  • yanlış olandır. başlıkların, ilk entry'sinden bağımsız olarak, salt başlığın ifade ettiği anlamı üzerine devam etmesi gerekir.