şükela:  tümü | bugün
 • cok geli$mi$ entry gammaz modulundeki yeni entry ispiyonlama/silme gerekcelerinden bir tanesi..
 • kendisinden önceki entryleri refere ediyor gerekçesinin upgrade olmuş versiyonu olmalı.
 • entrilerin sadece nesne veya tümleç değil özne olarak kullanıldığı referanslarda da geçerli olacak bir gerekçe gibi görünmektedir. misal:

  son altı entri birleşip bir üsttekine girsin
 • "kendisinden önceki entry'leri refere ediyor" gerekçesinin upgrade edilmiş halidir. mevzu bahis gerekçenin hangi durumlarda kullanılması gerektiğine dair bilinmesi gerekenler kendisinden önceki entry'leri refere ediyor başlığında incelenebilir; ancak bilgilerin çoğunun ayrı ayrı entry'lerde belirtildiği göz önüne alındığında, tam adı "başlıktaki entrylere fiziksel referans içeriyor (forum tandansı)" olan bu gerekçe ile ilgili bilinmesi gerekenleri şöylece bir toparlamak istiyorum. moderatorlerin de yorum farkı olduğunu gözeterek (ki bu, sözlük moderasyonunda keyfilik faktörü olarak geçen mevzunun ta kendisi sanırım), her entry silme gerekçesinde olduğu gibi bunda da 'kesinlikle' hatalı, 'kesinlikle' legal ve 'şaibeli' olan entry tiplerinin mevcut olduğunu söyleyeyim; şöyle ki:

  a-) aşağıdaki kalıplardan birini içeren entry'ler bu gerekçe vesilesiyle kesinlikle hatalıdırlar:
  1. "yukarıdaki entry'lerde bahsedilen..."
  2. "#1 no.lu entry'de söylendiğinin aksine" (burada, refere edilen entry aynı başlıkta olmalıdır, aksi takdirde legal olur. ayrıca yazarlar kendi entry'lerini de refere edemezler. evet, eskiden edebiliyorlardı, artık edemiyorlar.)
  3. "7 numaralı entry'de de belirtildiği gibi"
  4. "başlığın ikinci entry'sinde yazılan" vb.

  (araya sıkışan not: "yukarıdaki entry" ifadesini içermesine rağmen legal istisnalar olabilir. bu tip entry'lerde "yukarıdaki entry" tabiri entry'nin kendisine işaret etmektedir. "işbu yazdığım entry" gibisinden.)

  örnek entry: bıdı bıdı... vırı vırı.. biz kazandık.. hemene hümini........ dediğim maç.. sevdiğim şekil
  .... hastası olduğum olgu
  ..............
  yukarıdaki entry'yi anlamayanlara not: nası anlamazsınız kardeşim!!!!1!!!

  b-) "yukarıda anlatılan", "yukarıda bahsi geçen" kalıbını içeren entry'ler bu gerekçe vesilesiyle duruma göre legal veya hatalı olabilirler, kesin bir şey söyleyemiyoruz. burada kıstas genellikle şudur: yazarın entry'de bahsettiği şey kendisine gerçekten de "yukarıda", yani mesela "evinin üst katında" anlatılmış olabilir. moderator biraz düşününce entry'den bu mananın çıkma olasılığının olduğunu karar verirse, ispiyonu geri çevirebilir (expert level). bu yüzden bu tip ifadeleri içeren entry'leri ispiyonlamaktansa bırakın kalsınlar; çünkü silinme olasılıkları düşüktür.

  c-) "ahmet abinin de söylediği gibi" kalıbını içeren entry'ler bu gerekçe vesilesiyle kesinlikle legaldirler. (burada ahmet abi bir üstteki entry'nin yazarı da olabilir.) burada yazarın ahmet abinin söylediği şeylerden bahsederken "entry" kelimesine yer vermediği gözden kaçmamalıdır.

  yani aslında bu gerekçeyi kullanırken dikkat edilmesi gereken her şey, gerekçenin adında gizlidir: "başlıktaki entrylere fiziksel referans içeriyor". burada fiziksel referans ile kastedilen kesin kanıttır; bir başka entry'den bahsettiğinin sabit olmasının gerektiğidir.

  bu gerekçenin kullanımıyla ilgili #8626724'te ssg'nin söylediği uygulama da halen güncelliğini korumaktadır.
 • bu gerekçeyle ilgili değinilebilecek başka bir husus ise, "yukarıdaki entry" ifadesinin entrynin kendisine yönelik bir referans olabileceği kadar, daha önce aynı entryde bkz verilen entry veya başlıklara da işaret ediyor olabileceğidir. bu durumda da aynı başlık altındaki entrylere referans olması gerekmediği için, "yukarıdaki entry" ibaresini görür görmez otomatikman üzerine atlamamak faydalı olur.
 • sözlük dışından insanlarin sözlüğü referans göstererek yazi yazmasi mümkün olduğu halde, sözlük içinden sözlüğü referans göstererek yazi yazmayi yasaklayan kural... you do not talk about fight club...
 • moderatörlerin bir entry'yi silerken herhangi bir bahaneye sığınmadan kullandıkları, gammazlar tarafından seçilen gerekçedir.

  ancak bu gerekçe sunulurken daha önce mükerrer defa konuşulmuş, belli bir hal yola sokulmuş moderasyon ilkeleri vardır. yine de tüm bunlar hata payı içerir. öznellikle ilgili noktası da bundan ibarettir.

  bir entry silinirken -diğer moderatörler adına da bunu rahatlıkla söyleyebilirim- doğrusu öznel bir şey düşünülmüyor. entry'de kastedilen şeylerden çok format okunuyor.

  herkes kendine göre özeldir. eminim ki her yazar kendine göre güzel şeyler yazdığını düşünür -yazma sebebi değil midir bu aynı zamanda? ama moderasyon yaparken bu adam hangi siyasi cenahtan, benim siyasi görüşüme laf atıyor mu diye bakılmaz. bana ne? ne yazılmışsa yazılmış. moderatörler için tek ölçüt formata uygunluğu ya da göte girebilirliğidir. bundan sonrasında dünyaya küfür de edilse, aleme sevgi gösterisi de yapsa önemli değil. bu ancak şukela ya da çok kötü verirken düşünülecek bir şey -izin verin de bu kadarına hakkımız olsun.

  bunun da ötesinde her insanın hata yapabilirliğine inanmak lazım. hata yapıldığında kişisel iletişim kanalları tıkanmadan her kıvrımı (beyin) oynatmaktansa karşıdakinin niyetini -hem de vesikalık çıkarır orta bir süzgeçten geçiricesine- dinlemek, anlamak, anlamaya çalışmak daha önemli ve öncel bir hassadır.

  ama hassadır tabii. onun için de üzerinde çalışılması lazım bazen (ne bazeni her zaman).

  başlıktaki entrylere fiziksel referans içeriyor gerekçesinin bir de parantezi vardır: forum tandansı. işte böyle zorlamalarla yaratılan bir şey bu (tan)dans. forum niyeti için değil belki ama adamakıllı iletişim kurabilmek için mesaj fasilitesi var. kullanalım...
 • refere edilirken içinde "entry" kelimesi geçmediği sürece istediğimiz kadar suistimal edebileceğimizi anladım ben bu kuraldan.

  örneğin bir entry giriyoruz: "yukarıdaki entry'de bahsedildiği gibi hede hödö" veya "#12345678 numaralı entry'de söylendiği gibi bıdı bıdı". dooorrtt! yandınız. entry kelimesini kullandınız ve başlıktaki diğer bir entry'i refere ettiniz. lakin şöyle yapsanız: "yukarıda söylendiği gibi hede hödö" bakın ne güzel oldu. bu entry'nizi, "yukarıda derken evin üst katını kastetmiştim. bu bilgi bana evimin üst katında verildiği için 'yukarıda söylendiği gibi' dedim" diyerek savunabiliyorsunuz ne güzel. moderatör de "evet bu anlama geliyor olabilir" gerekçesiyle silmiyor entry'i (bkz: #10418609). aynı mantıkla "#12345678'de denildiği gibi bıdı bıdı" şeklindeki bir entry'i "yaw bizim orda #12345678 diye bi cafe var. bana orada verdiler bu bilgiyi. onu kastetmiştim" diye savunabiliriz bu durumda.

  kıssadan hisse, sürekli bahsedilen akıl ve mantık süzgecini kullandığımızda kabak gibi yukarıdaki entry'i referans gösteren bir entry, bu şekilde (evin üst katını kast etmiştim) savunulabiliyorsa, son derece suistimale açık bir kural bu.
 • ekşi sözlüğün kurallarından biri. yalnız şunu kaçırmayalım; sözlükteki kuralların hepsi biraz da suistimal edilebilsin diye var. herhangi bir başlığa "çok güzel bir söz, nefis bir insan" diye tanım girip istediğiniz şeyden, alakasız bir konudan da bahsedebiliyorsunuz. bunlar sorun değil. mesele, işin bokunu çıkarmamak. kurallar da esnek yapısıyla aslında buna çok uygun. sözlüğün forum gibi olmaması amacıyla önceki entrylere cevap vermek, refere etmek engelleniyor. ama bunun tamamen önüne geçmek imkansız. yine de, sözlüğün forum gibi görünmesini bu kurallar engelliyor. çünkü sözlüğün kendine has bir dili oluşuyor bu kurallar sayesinde. tanım girme zorunluluğu olduğu için girilen tanımlarda esprili diller kullanılıyor, başka başlıklara referans verilerek ironik dile de ayrı bir kapı açılmış oluyor.
 • 3 kelimelik bir tanım yazıp daha sonra başlıktaki entrylere cümle cümle cevap yazmak suretiyle aşabildiğiniz silme gerekçesi. hatta cevap yazarken "bu kürt milliyetçisi, bu terbiyesiz, bu elit maskeli irin" filan gibi yazarlar hakkında görüş de bildirebiliyorsunuz. şimdi buna ayanlar bolcana olduğu sürece, bu kural çok rahatlıkla aşılabileceği sürece bu kural neyimize yarar bilmem. saftirik ve şark kurnazı ayıklama kuralı şeysi yani. ha bi de "koyim kuralınıza madem öyle ben de coşarım kardeş!" diyen bir nesil yetişir böyleliklen. mod da yazar sicile "sakıncalı piyade". arap marsığı olacağıma sakıncalı piyade oliyim.