şükela:  tümü | bugün
  • kafasının içinde adalet olmadıktan sonra başı açık olsa ne olur kapalı olsa ne olur. anlayın artık.
  • sadece hakim'dir. başı açık olup başbakan karşısında önünü ilikleme hareketi yapan kadın danıştay başkanı'nı düşünürsek karakter için sadece başının açık- kapalı olması sorgulanmamalıdır.
  • sonra neden ak parti yüzde 40 - 50 oy alıyor diye sorarsınız. bu zihniyet yüzünden alıyor. az önce denk geldim mirgün cabas'ın programında oturmuşlar bu konuyu tartışıyorlar. bu konunun hala tartışılıyor olması bile utanç verici.

arkadaş hakimin başının değil zihninin açık olması önemli. bunu anlamak bu kadar zor mu gerçekten?
  • rezillik.
  • (bkz: reddi hakim)
  • tarafsızlığına gölge düşürmüştür. şahsen böyle bir simgeyle benim davama bakacak bir hakimenin tarafsız olduğuna beni inandıramazlar. mesele burada sanığın görüşleridir kardeşim. ben başı örtülü bir hakimenin ateizm ile ilgili bir davada tarafsız kalacağına inanamam. burada önemli olan benim görüşümdür, hakimenin tarafsız kalması değildir. ben tarafsız kalacağına inanmıyorsam o iş bitmiştir zaten. yoksa hakimenin görüşü değildir mesele. bunu anlamayacak ne var? o zaman her isteyen dini simgeleri takıp davalara gitsin. gamalı hac ile bir hakim davaya girebilir mi misal? giremez diyorsan senin samimiyetin de bitmiş olur.

demohhrasi çoh güzel gelseniz ya.
  • möhim olan sanığın görüşüymüş. o zaman ben de sadece yeşil gözlü sarışın zenci japon hakimlerin tarafsızlığına inanıyorum diyelim sanık olarak. napıcaz?
  • herkes başörtüsüne takmış ama insanların fark etmediği aynı şekilde başörtüsü takmadığı halde aynı inançlara sahip hakimleri ne yapacağız.

bu hakimin başörtüsü olduğu için taraflı olduğunu ya da olacağını düşünen arkadaşlara bir şey sormak istiyorum.

bu sefer hakimimiz başörtülü değil ve erkek ve aynı zamanda bir tarikate mensup ama dışardan fark edilmiyor. ve karşısına islama hakaret eden bir adam geldi, ne olacak? kadını hemen fişleyebiliyorsunuz ama erkeği ne yapacağız? şimdi başörtüsü takmadığı için adaletli görünen bu hakim adaletli mi oldu?

bu sefer de karşı bir örnek verelim. bir tane sofi abimiz var, fikirlerini söylemiş, cumhuriyete, atatürke karşı olduğunu ve devrimlere inanmadığını. karşısındaki hakim de kemalizmi düstur edinmiş erkek ya da kadın bir hakim. sofi abimizin yargılanmasında adalet bekleyebilir miyiz?

evet yukarıdaki durumlarda adalet bekleyebiliriz, şayet yaftalamadan, insanların dış görünüşü yerine hukuğu ön plana çıkararak ve yasaları uygulayarak herkese, nasıl giyinmiş ya da nasıl düşünmüşse önemsemeden, eşitçe yaklaşabiliriz.

ama ne yazık ki ülkemiz ne sağı ne solu ne ortası ne de muhafazakarı insanlığın paylaşmış olduğu o ortak ideallerden o kadar uzak ve yaban ki bu dediğimiz hayal oluyor. sadece kendi düşüncesindeki insanların varoluşuna inanan bir toplumun üyeleriyiz. demokrasi anlayışımız, biz ve bize benzeyenler için. bizim dışımızdakiler yaşamayı hak etmeyen iğrenç mahluklar. tek yaşanası canlılar sadece bizim gibi düşünen insanlar. haliyle ne bu ülkeden ne de bu insanlardan bir halt olacağı yok!
  • kafa tasının dışının değil içinin önemli olduğunu kabullenmek gerek.