şükela:  tümü | bugün
  • etrafımda bir süru başı kapalı eğitimli veyahut eğitimsiz kadın var bunların çoğu da akp ye oy vermiyor, örneğin annem... halamın kızları... yengelerim... akp giderse ezileceğiz korkuları da yok hatta eziliyoruz diyorlar. başlık sahibinin yaratmaya çalıştığı algı gibi baş örtülü kadın = akp seçmeni algısı yüzünden rahatsızlar.

edit: hemen damladı cumhurtiyet tarihinde hapise en fazla türbanlı, hacı, hoca yollamış islamcıların trolü.
  • o yüzden mi bizi eziyorlar?
    o yüzden mi etek boyundan vs namus tespiti yapıyorlar?
    o yüzden mi diktatörlük için evet diyorlar?
    o yüzden mi yolsuzluklara kulak tıkıyorlar?
    o yüzden mi haram yiyorlar, 4 lü maaşlar alıyorlar?
    kusura bakma ama ezilmeyi de sonuna kadar hak ediyorlar.

tanım: olmayandır, bahanedir. kindir o, korku değil.

ekleme : ben başörtülüyüm, benim eşim başörtülü diyen yazarlar, siz acaba neden üzerinize alındınız? gereksiz mağduriyet yaratmayı birakin. saydıklarımdan en az birini yaptıysanız da lafım size, eved.

mesajla gelen ince bir tehdit var:
    parayla değil sırayla. sırça köşklerinizle 1'er tane çocuk yapıp 2 çocuğa geniş aile gözüyle bakarsanız, aha da böyle 10'ar çocuk yapıp demokrasi gereği çoğunluğu elde eder geçmiş günleri süzgeçten geçirir ona göre davranırız :)

ekleme geldi: o çocuklara dolaylı yoldan siz bakıyorsunuz :)

(bkz: bakınız, bu bir dramdır.) haram yediklerinin itirafı. ne boş adamlarsınız lan, aslında sizin bakmanız lazım yavru, siz anne-baba olmanın sorumluluklarından bile kaçan korkaklarsınız ve bununa övünüyorsunuz lan. rezilsiniz*

bakın, gerçek yüzleri bu işte, aynen busunuz siz. sonra ileri demokrasi diye yırtının. he oğlum he yavrum!
  • sekülerler değişti ama yeterli değil...
    bence ramazan aylarında oruç tutmayan arayıp ellerinden geldikçe insan dövseler
    otel de insan yakmak konusunda hala bir girişim yok sekülerler de
    hergün sevgi ve şefkatle çıkartılan akit gazetesini okumuyorlar
    şeyh. şıh çükü öpme merasimlerinde yoklar mesela
    çocuklara tecavüz edenlere de ileri geri konuşuyorlar
    memleketi yavaş yavaş satın alan arap sermayesinden de rahatsızlar bak hele bak...
    çocuklarını da fen lisesine göndermeye çalışıyorlar kitapsızlar

haklısın kardeş valla haklısın
    bunların ataları dedeleri şapka giymeyenleri asmışlardı
    bir memleketi bir gecede cahil bıraktılar...

neyse şeyhinin çükünden öp benim için... selam ve dua ile
  • etrafımda bir süru başı kapalı eğitimli veyahut eğitimsiz kadında gördüğüm duygu durumdur.

bu kesim adeta kendini koruma refleksiyle akpye oy veriyor. ve akp nin buyuk bir oy havuzunu oluşturuyor.

bu ülkede zamanında çok faşizan çok çirkin şeyler yapıldı. yıllarca bu insanlar köşeye itildiler. kazandıkları okullarda kendileri olarak okuyamadılar. ve aynı kürtler gibi kimse onlardan özür dilemedi.

ama türkiye şimdi gerçekten farklı bir türkiye. şu akp li dinozor amcalar var ya tüp kuyruğu muhabbeti yapan, onlar gibi beyaz türk teyzelerin de nesli tükeniyor. bağdat caddesinde başı kapalı bir birey olarak dolastıgınızda küçümsenmiyorsunuz. işe alımda başınız kapalı diye ayrımcılığa maruz kalmıyorsunuz.

peki hala neden ısrarla bu kesim iktidarın değişmesiyle kendilerine yeniden zarar geleceğine inanmış durumda.

başı kapalı olan ama gerçekten iktidar değişimiyle rövanşişt bir havadan korkanlara seslenmek istiyorum

ben müslüman değilim. genç bir bireyim emin olun size bir şey olmasın diye elimi tasin altina koyarim.

bu ülkede şuan ezilen lgbti bireylerin , bazı azınlıkların icin elimden geleni yaptigim gibi ben ve milyonlarca türk genci sizi kanatlarının arasına alacaktır.

artık herkesle kavgalı , tarihini sürekli kurcalayıp gereksiz münakaşalar yaratan , ayrıştırıcı ,jingoist ,totaliter bir rejim değil.

her vatandaşına aynı imtinayla ve özenle yaklaşan bir rejim istiyorum. ben ve bir sürü türk genci de bunu hak ediyoruz.

ne olur artık bu iktidarı bize reva görmeyin.

herkes için türkü kürdü seküleri gayi dindarı bir türkiye inşa edelim.

ben 24 yaşındayım ama yoruldum.

bu yapıyı yıkalım ki enkazından yeni alternatifler doğsun.

birlikte bu ülkeyi daha güzel yarınlara taşıyalım.

edit: çok özel mesaj geldi açık konuşayım. ben de islamın kadını ötekileştiren ve 2. sınıf gören bir din olduğuna inanıyorum. hatta niyazi berkesin de dediği gibi ülkemizde yeniliğe karşı gelenekçilerin silahı olduğuna ve ilerlememizi ,sorgulamamızı engellediğini de düşünüyorum.
    inanç sorgulanmaz kabul edilirler vs beni agnostik yaptı :)

ama bu demek değil ki başı kapalı biri buluş yapamaz. entelektüel olamaz, beste yapamaz. modernleşmek öyle sadece başını açmakla vs kolay olan bir şey değil. tartışma kültürüne sahip olabilmek , kritik düşünebilmek, dünyayı siyah beyaz değil gri görebilmek ile gelişecek bir şey. yani kimse kusura bakmasın 20 yıl geçmiş hala başörtülülerin migrosta koçta vs işe alınmadığı yazılmış.

amerikada bir süre ikamet ettim. orda mıt den hintli arkadaşlarım vardı. adam 4 eli olan insanlara azab eden mavi tanrılara inanıyor aynı zamanda kuantum çipi tasarlıyor.

insanlar neye inanarak kendileri hissediyorsa ona inanmaya devam etmeliler. bu ülkede hala kürtler , lgbtı bireyler, hatta şuan hegemon diskur olan dindarlar bile kendi olamıyorsa rahat hissedemiyorsa.

bir problem var.

edit: aranızda hem ne güzel hem ne iğrenç insanlar varmış, hakaret etmeksizin argüman üretemeyen bir entry sebebiyle aileye küfür eden , fetöcülükle , aktrollükle itham eden tipler mesaj kutumu doldurdu şu entryi yazarken bir art niyetim yoktu. içinizde ne kadar nefret var. sevgisiz büyüdüğünüz o kadar belli ki. neyse siz olmak hem sizin hem de çevreniz için zordur.

ama bu ülkeyi yaşanılmaz kılıyorsunuz.

(gelen mesajların kahir ekseriyeti olumluydu onlara da teşekkür ederim )
  • iki şey sonsuzdur. başörtülülerin mağduriyeti ve evren... fakat ikincisinden pek emin değilim.
  • ya birde bu topraklarda alevi olsaydık diyip öpüp başlarına koysunlar.
  • başörtülü olarak açılmış, o şekilde hitap edelim o halde.
    akp'den önce başörtülülerin maruz kaldıkları muameleler hafızalarda. akp bu rüzgarla geldi ve bu konudaki vaatlerini yerine getirdi.
    sonra bunu dibine kadar kullandı, muhafazakar kesimi ustaca manipüle etti. eğer biz olmazsak chp zihniyeti sizlere eskisi gibi zulmeder, başınızı açar, ibadetlerinizi dahi engeller algısı beyinlere kazındı, akp buradan olabildiğince nemalandı. buradan hareketle sağ seçmen akp'nin yanlışlarına gözünü kapattı, kulaklarını tıkadı. akp'nin yanlışlarını eleştirmenin chp'nin ekmeğine yağ süreceğini zannederek haksızlık, hukuksuzluk, suistimaller karşısında kafalarını kuma gömdüler, chp çok mu iyi dediler. dindar kesime yanlışı eleştirmenin dini, vatani, insani bir görev olduğu unutturuldu. akp'ye biat etmeyen dindar dahi olsa dışlandı, chp'li olmuş diye yaftalandı.
    sistemli bir şekilde dindar - seküler ayrımı pompalandı, halk kutuplaştırıldı.
    bunda chp'nin hiç mi suçu yoktu? bir türlü iktidar olduklarında insanların dini özgürlüklerinin teminatı olacaklarına toplumu ikna edemediler. yeteneksizlik, kifayetsizlik, isteksizlik artık ne derseniz deyin. son zamanlarda sağ seçmene gülücükler atılıyorlar ama hala inandırıcı değiller.
    akp son zamanlarda aşırı oy kaybının verdiği telaşla bakın gönüllü demiyorum, telaşla seküler kesime yanaşma yolları aramaya başladı. bunda ekrem'in toplumun her kesimini kucaklayıcı söylemleriyle ve inandırıcılığıyla sağdan da oy alarak 800.000lik tokadı basmasından alınan ders de var.
    ama iktidarı ve muhalefetiyle hala samimi değiller, inandırıcı değiller.
  • gün olup devran döndüğünde ezilmesini isteyeceğim, destekleyeceğim başörtülü bir güruh mevcut.

- iktidarın güçlenmesi için her tür şerefsizliği savunanlar, gizleyenler, kılıf bulanlar.
    - kendi yandaşlarının pisliğine "bir defadan bir şey olmaz" veya "benim hırsızım iyidir" diyerek ses etmeyenler.
    - haksızlığı yapan kendilerindense dilsiz bir hale bürünen şeytanlar.
    - abiiii ile, selam ve dua ile haketmedikleri konumlara gelenler.
    - iktidarın gücünü pekiştirmek için kul hakkına girenler.

bunların alayı susuzluktan geberecek olsa, elimdeki 1 bardak suyu ite-köpeğe veririm de bunlara vermem.
  • sadece kapalı kadınların değil genel olarak akp seçmeninin en belirgin özelliği ezilmişlik duygusu. başörtüsü nedeniyle ezilmek diye sınıflandırmamak lazım bunu çünkü her başörtüsü takan kadın ezildiğini düşünüp de gidip akp’ye oy vermiyor, başı açık binlerce akp sevdalısı kadın da var. daha kapsamlı bi şey var ortada. diğerleriyle kıyaslandığında kendini bir şekilde eksik gören ya da çevresindeki insanlar tarafından buna maruz bırakılan insanları yüceltelerek geldi akp bu günlere. genel kültürü, bilgi birikimi, karakteri kısaca özgüveni zayıf kalmış insanlar kendini geliştirmesi gerektiğini düşünüp mutsuz olmak, çabalamak yerine, okumuşların şerrinden bizleri muhafaza eyle diyen bi zihniyete sığındılar. o zihniyet güçlüydü, güçlünün popohlaması onları güçlendirdi, onlar da o zihniyeti oylarıyla güçlendirdi. şimdi güçlü bi çoğunluğun parçası olabilmiş bu insanlara, başlık sahibinin yazdığı şekilde üç beş grubun lgbt’yi desteklediği gibi desteklenen bi azınlık olma fikri cazip gelir mi? tabii ki gelmez. yani biz dini araç olarak kullanıp, insanları zayıflıklarından yakalayarak toplum psikolojisini yönetmeyi hedefleyen ve bu açıdan da çok başarılı olan bi sisteme maruz kalıyoruz aslında senelerdir. başörtüsü küçük bi ayrıntı sadece.
  • - yansıtma psikolojisine dayanan boş beleş muhabbet.

benim almanya'da tanıdığım ve işini gerçekten iyi yapan bir türk usta var. adam gece gündüz, almanların ne kadar ırkçı olduğunu ve kendisini dışladığını anlatır.

bu gerçek değildir. beraber çalıştığı alman arkadaşları adamı seviyor ve işini iyi yapmasına da büyük saygı duyuyor.

- ey iman edenler! yahudileri ve hıristiyanları veli edinmeyin. onlar birbirlerinin velileridir. sizden kim onları dost edinirse şüphesiz o da onlardandır. allah zalimler topluluğunu hidayete erdirmez. maide 51

adam aslında kendisini geri çekiyor. kendi kendisini almanlardan izole ediyor. bunun faturasını da dönüp yine almanlara kesiyor.

cici kızlar

türkiye çarpıtılmış hafızalar üzerinden yürüyor. misal geçenlerde bir başlık altında yaş pastanın eskiden ne kaddan lüks olduğundan bahsediliyordu. anne usulü yaş pasta hiç bir zaman lüks değildi. muhallebi ve kete pişen her evde anne usulü yaş pasta yapacak malzeme vardır. ama kete hamurundan farklı olarak pandispanya hamuru teknik bilgi gerektirir. bu teknik beceriyi de eskiden kız olgunlaşmalarda veriyorlardı.

şimdi yukarıdaki kızların eteğine bakın. 70'li yıllarda pileli etek çok modaydı. ancak bazı kızların eteklerinin pileleri kılıç gibi dururken, bağzı kızların etekleri bir müddet sonra büzgülü etek gibi oluyordu.

buharlı ütü türkiye'ye yeni girmişti. o kılıç gibi duran pilelerin ismi elektrikli pileydi. insanlar buharlı ütü ile ütülendiği için böyle kılıç gibi durduğunu sanıyordu. aslında öyle değil. pilenin kenarından on beş santim kadar düz baskı dikişi yapıyorsunuz, pile açılmıyor. çok basit bir püf nokta.

kızların üzerindekilere bakın. üstlerindeki beyaz gömlek, okula giderken jilenin altına giydikleri gömlek. süveterleri gerçek yün bile değil, orlon.

şimdi etrafınızdaki insanlara sorun. çarpıtılmış hafızaları ile komşularının çok zengin olduğu, kızlarının çok güzel giyindiğini anlatır. o zenginlik dedikleri şey buydu: okul üniformasına, orlon süveter ve etek uydur. anne usulü kakao soslu kek yap. parti düzenle.

bu basit teknik bilgiler, kız olgunlaşmalarda öğretilen basit bilgiler.

türbanlı bacılar çok zulüm gördü diyen arkadaşlar, islamcıların, bırak türkan saylan gibi doktor olmasını, evlatlarını kız olgunlaşmaya gönderecek kadar bir vizyon sahibi olmadıklarından neden bahsetmiyor?

yahu semra sezer'den sonra gelen first lady'ler okul sırasından alınıp, çoluğa çocuğa gömülmüş kadınlar. bundan neden kimse bahsetmiyor?

benzer bir durum israil'de de var. avrupa'dan gelen aşkenaz yahudilerle, ortadoğu'dan gelen mizrahi yahudiler. aşkenazlar, eğitime daha çok önem veriyor. mizrahiler ise daha gelenekçiler.

bu iki grup arasındaki çatışma lezbiyenlerin bile arasında var. şimdi, israil'in toplam nüfusu kaç ki, eşcinsellerin kaç olsun, bir de bu eşcinsellerin arasında lezbiyenlerin sayısı ne olsun?

buna rağmen aşkenaz ve mizrahi lezbiyenlerin gittiği dernekler birbirinden farklı. çünkü aşkenaz lezbiyenler queer toplantıları düzenliyor, mizrahiler parti.

yüksek eğitim görmüş, mizrahi lezbiyenler bile diğer mizrahi lezbiyenleri avam bulduğu için aşkenazlarla takılıyor. doğal olarak da lezbiyen alt kültürü belirleyenler de aşkenazlar. ondan sonra mizrahiler aşkenazlara sarıyor, "dağdaki gelmiş, bağdakini beğenmiyor. hep sizin dediğiniz oluyor. ülkede her şeyin sahibi siz oldunuz. "

( minik not: bu çatışmaya rağmen, israil'de düşük eğitimli kadından bahsettiğimizde lise mezunundan bahsediyoruz)