şükela:  tümü | bugün
  • etrafımda bir süru başı kapalı eğitimli veyahut eğitimsiz kadında gördüğüm duygu durumdur.

bu kesim adeta kendini koruma refleksiyle akpye oy veriyor. ve akp nin buyuk bir oy havuzunu oluşturuyor.

bu ülkede zamanında çok faşizan çok çirkin şeyler yapıldı. yıllarca bu insanlar köşeye itildiler. kazandıkları okullarda kendileri olarak okuyamadılar. ve aynı kürtler gibi kimse onlardan özür dilemedi.

ama türkiye şimdi gerçekten farklı bir türkiye. şu akp li dinozor amcalar var ya tüp kuyruğu muhabbeti yapan, onlar gibi beyaz türk teyzelerin de nesli tükeniyor. bağdat caddesinde başı kapalı bir birey olarak dolastıgınızda küçümsenmiyorsunuz. işe alımda başınız kapalı diye ayrımcılığa maruz kalmıyorsunuz.

peki hala neden ısrarla bu kesim iktidarın değişmesiyle kendilerine yeniden zarar geleceğine inanmış durumda.

başı kapalı olan ama gerçekten iktidar değişimiyle rövanşişt bir havadan korkanlara seslenmek istiyorum

ben müslüman değilim. genç bir bireyim emin olun size bir şey olmasın diye elimi tasin altina koyarim.

bu ülkede şuan ezilen lgbti bireylerin , bazı azınlıkların icin elimden geleni yaptigim gibi ben ve milyonlarca türk genci sizi kanatlarının arasına alacaktır.

artık herkesle kavgalı , tarihini sürekli kurcalayıp gereksiz münakaşalar yaratan , ayrıştırıcı ,jingoist ,totaliter bir rejim değil.

her vatandaşına aynı imtinayla ve özenle yaklaşan bir rejim istiyorum. ben ve bir sürü türk genci de bunu hak ediyoruz.

ne olur artık bu iktidarı bize reva görmeyin.

herkes için türkü kürdü seküleri gayi dindarı bir türkiye inşa edelim.

ben 24 yaşındayım ama yoruldum.

bu yapıyı yıkalım ki enkazından yeni alternatifler doğsun.

birlikte bu ülkeyi daha güzel yarınlara taşıyalım.

edit: çok özel mesaj geldi açık konuşayım. ben de islamın kadını ötekileştiren ve 2. sınıf gören bir din olduğuna inanıyorum. hatta niyazi berkesin de dediği gibi ülkemizde yeniliğe karşı gelenekçilerin silahı olduğuna ve ilerlememizi ,sorgulamamızı engellediğini de düşünüyorum.
    inanç sorgulanmaz kabul edilirler vs beni agnostik yaptı :)

ama bu demek değil ki başı kapalı biri buluş yapamaz. entelektüel olamaz, beste yapamaz. modernleşmek öyle sadece başını açmakla vs kolay olan bir şey değil. tartışma kültürüne sahip olabilmek , kritik düşünebilmek, dünyayı siyah beyaz değil gri görebilmek ile gelişecek bir şey. yani kimse kusura bakmasın 20 yıl geçmiş hala başörtülülerin migrosta koçta vs işe alınmadığı yazılmış.

amerikada bir süre ikamet ettim. orda mıt den hintli arkadaşlarım vardı. adam 4 eli olan insanlara azab eden mavi tanrılara inanıyor aynı zamanda kuantum çipi tasarlıyor.

insanlar neye inanarak kendileri hissediyorsa ona inanmaya devam etmeliler. bu ülkede hala kürtler , lgbtı bireyler, hatta şuan hegemon diskur olan dindarlar bile kendi olamıyorsa rahat hissedemiyorsa.

bir problem var.

edit: aranızda hem ne güzel hem ne iğrenç insanlar varmış, hakaret etmeksizin argüman üretemeyen bir entry sebebiyle aileye küfür eden , fetöcülükle , aktrollükle itham eden tipler mesaj kutumu doldurdu şu entryi yazarken bir art niyetim yoktu. içinizde ne kadar nefret var. sevgisiz büyüdüğünüz o kadar belli ki. neyse siz olmak hem sizin hem de çevreniz için zordur.

ama bu ülkeyi yaşanılmaz kılıyorsunuz.

(gelen mesajların kahir ekseriyeti olumluydu onlara da teşekkür ederim )
  • dinin kadın cinsiyetine buyurduğu ikinci sınıf insan muamelesinin ve eril hegemonyaya biat etme emrinin ruminatif dürtülere aşağılık psikolojisi olarak yansıması.
  • şurada sebebi görülebilecek korku.

tabii ki haklı bulmuyorum şu an ellerindeki imkanları -imkanlar dediğim diğer yurttaşlara eşit seviyeye gelme durumu. herhangi bir ayrıcalıktan bahsetmiyorum- değil 28 şubatçılar 128 şubatçılar da gelse geri alamaz. ama kızamam. tıpkı hdp gibi hdp'yi de haklı bulmuyorum ama seçmenlerine kızamam çünkü düşünsenize otobüste kürtçe konusuyorsun diye tekme tokat aşağı atılıyorsun fakat radyoda ingilizce müzik var. ağır travma bunlar, kolay atlatılır şeyler olduğunu düşünmüyorum.
  • etrafımda bir süru başı kapalı eğitimli veyahut eğitimsiz kadın var bunların çoğu da akp ye oy vermiyor, örneğin annem... halamın kızları... yengelerim... akp giderse ezileceğiz korkuları da yok hatta eziliyoruz diyorlar. başlık sahibinin yaratmaya çalıştığı algı gibi baş örtülü kadın = akp seçmeni algısı yüzünden rahatsızlar.

edit: hemen damladı cumhurtiyet tarihinde hapise en fazla türbanlı, hacı, hoca yollamış islamcıların trolü.
  • korkmakta haklı olan insanlardır. kemalistlerin dindar kesime tepkisi geçmiş değil bilakis 20 senedir sadece bastırılmıştır. ellerine imkan geçtiğinde dindar insanlara neler yapacaklarına dair fantezileri her gün sözlükte okuyabilirsiniz.

bu insanlar neden güvensin size?

türkiye’ye has bir patoloji olan ve kendi toplumundan nefret eden bu tuhaf alt-elit kültden, kemalizmden kurtulmadıkça bu ülkede medeniyet davasını unutun.

edit: özel mesajdan gelen sevgili kemalistler. az bile demişim.

hayatta irili ufaklı yeterli sayıda kemalciyle muhatap oldum. aralarında “medeni” sıfatını hak eden kimse azdı. medeni: yani saygıyla ve güler yüzle konuşan, kalbinin derininden bir nefret havuzu taşmayan, genel insani değerlerden haberdar, sağduyulu, mutedil.
    onun için diyorum ki kemalizm belasından, kemalizm illetinden kurtulmadıkça türkiye’de medeniyet davasını unutun.

m. kemal ile herhangi bir sorunum yok. doğrusu ile yanlışı ile bu dünyada yaşadı ve sonra göçtü. onu bırakalım da tarih yargılasın. ama üzgünüm, müminlerininn aklını çelmek için, duygularını hırpalamak için, morallerini bozmak için paşa’larına dokunmak zorundayız. etrafına ördükleri kutsallık halesini bozmakla başlamalıyız. bir destan kahramanı değil alelade bir siyasi lider olduğunu, yaptığı her işin akıl ve fayda bazında tartışılabileceğini göstermeliyiz. masalın içine akıl zerk etmeliyiz.
    çünkü aklın geldiği yerde mit kaçar. ikon kırılır.
    zaten fark etti iseniz genel olarak sözlerimizde onu kötüleme yoktur. şu işi yanlış yapmış demezyiz. sadece “emin misiniz” diye sorarız. “bir de şu açıdan bakmayı denediniz mi? tartışılmaz zannettiğiniz veriler, mantık terazisine geliyor mu?”

ikonunuz sağlam mı, yoksa üç tane akıllı adam gelse tuzla buz ederler mi?

not 2: dindar bir adam değilim. yine yanlış yerden vurmaya çalışıyorsunuz. küçük, sığ ve siyah beyaz olan yankı odanıza o kadar hapsolmuşsunuz ki hafsalanız bazı şeyleri almıyor. olsun. sizi de eğiteceğiz. size medeniyeti, insanlığı öğreteceğiz.
  • o yüzden mi bizi eziyorlar?
    o yüzden mi etek boyundan vs namus tespiti yapıyorlar?
    o yüzden mi diktatörlük için evet diyorlar?
    o yüzden mi yolsuzluklara kulak tıkıyorlar?
    o yüzden mi haram yiyorlar, 4 lü maaşlar alıyorlar?
    kusura bakma ama ezilmeyi de sonuna kadar hak ediyorlar.

tanım: olmayandır, bahanedir. kindir o, korku değil.

ekleme : ben başörtülüyüm, benim eşim başörtülü diyen yazarlar, siz acaba neden üzerinize alındınız? gereksiz mağduriyet yaratmayı birakin. saydıklarımdan en az birini yaptıysanız da lafım size, eved.

mesajla gelen ince bir tehdit var:
    parayla değil sırayla. sırça köşklerinizle 1'er tane çocuk yapıp 2 çocuğa geniş aile gözüyle bakarsanız, aha da böyle 10'ar çocuk yapıp demokrasi gereği çoğunluğu elde eder geçmiş günleri süzgeçten geçirir ona göre davranırız :)

ekleme geldi: o çocuklara dolaylı yoldan siz bakıyorsunuz :)

(bkz: bakınız, bu bir dramdır.) haram yediklerinin itirafı. ne boş adamlarsınız lan, aslında sizin bakmanız lazım yavru, siz anne-baba olmanın sorumluluklarından bile kaçan korkaklarsınız ve bununa övünüyorsunuz lan. rezilsiniz*

bakın, gerçek yüzleri bu işte, aynen busunuz siz. sonra ileri demokrasi diye yırtının. he oğlum he yavrum!
  • fetoculardaki göt korkusudur. haklılardır.

edit: başlıktaki başörtüsü aslında feto üniforması olan türbanı işaret ediyor. başörtüsü takan analarımız bacılarımızın böyle bir korkusu yok. hep baş üstündeler.
  • bazılarında da minnet ve vefa borcu var. şu an rahat edip kimse tarafından baskı görmüyor oluşlarının nedenini mevcut hükümet olarak görüyorlar.
  • 19 yıldan beri, iktidar sebebiyle başörtüsüzleri ezdiler. şimdi bizim sıramız. kendileri inşa ettiler. kendileri ayrıştırdılar. 19 yıl öncesine kadar hepimiz kardeştik, hiçbirimizin birbiriyle derdi yoktu. başkanlık seçimini aldıklarının ertesi gününde metrobüste bile burunları bir karış havadaydı.

bugünler de elbet geçecek. bizim dönemimiz geliyor. bunlar o kadar yüzsüz ki iktidar gidince patır patır kafalarını açacaklar, o zaman da ülkede huzur olacağı için bizden biriymiş gibi davranacaklar. mağdur edebiyatları bitecek. bugüne kadar alacaklarını aldılar zira.

sözüm meclisten dışarı ve bir kesimi kapsamamaktadır. onlara saygım önceden de vardı, şimdi de var, gelecekte de olacak. her başörtülü bir değil ve evet her başörtülü bir değil.
  • sekülerler değişti ama yeterli değil...
    bence ramazan aylarında oruç tutmayan arayıp ellerinden geldikçe insan dövseler
    otel de insan yakmak konusunda hala bir girişim yok sekülerler de
    hergün sevgi ve şefkatle çıkartılan akit gazetesini okumuyorlar
    şeyh. şıh çükü öpme merasimlerinde yoklar mesela
    çocuklara tecavüz edenlere de ileri geri konuşuyorlar
    memleketi yavaş yavaş satın alan arap sermayesinden de rahatsızlar bak hele bak...
    çocuklarını da fen lisesine göndermeye çalışıyorlar kitapsızlar

haklısın kardeş valla haklısın
    bunların ataları dedeleri şapka giymeyenleri asmışlardı
    bir memleketi bir gecede cahil bıraktılar...

neyse şeyhinin çükünden öp benim için... selam ve dua ile
302 entry daha