şükela:  tümü | bugün soru sor
  • beni kafaya yaz lan pzevenk.
    elimden gelse orta doğuya atom bombasını gömerim, keyif sigaramı yakar izlerim.
    başörtüsünü bahane edip hayvanlara zarar verme sikerim o beyin tasını, götüne.(bkz: hubel) i soktumunun gavatı.
  • kimsenin umurunda olmayacak yazarlardır.
    benim inandığım tek şey sessizliktir ama annem ve kardeşlerim başörtülü. sen benim aileme karşı olsan ne olur olmasan ne olur. susak kafalı.
  • bu orospu çocuğu provokatörün sözlükten uçurulmamasına anlam veremiyorum. moderasyonun gerekeni yapmasını beklediğim başlık. birazdan entry silip kaçar.
    (bkz: bir provokatörün günlüğü)
    (bkz: ekşi sözlük moderasyonu)
  • kavram kargaşası yapılmasın. başörtüsü, anadolu insanının, zamanında ninelerimizin üçgen şeklinde bağladığı örtüdür. saçının teli görünmeme gibi bir kaygısı yoktur.

70'lerden sonra ortaya çıkan, tepesinde mutlaka bir hotozu olup bağlanması mutlak kurallara bağlı olan fransız-arap karışımı, bir üniforma gibi taşınan nesne ise türban'dır. zaman içinde akp nasıl ak parti'ye evrildiyse, türban da halk hassasiyetlerini daha iyi kullanmak amacı ile hiç ilgisi olmayan başörtüsü'ne evrilmiştir.

türban türk değildir, malachi de buna karşıdır.
  • türban karşıtı olsa katılacağım yazar grubu olurdu.
  • insanların özgürce yaşamaları için yıllarca dinle uzaktan yakından bir alakam olmadığı halde başörtülülerin en temel hak ve hürriyetleri için destek oldum. yıllarca dost sohbetlerinde, sözlüklerde, sosyal medyada başörtülüleri destekleyip bu meseleyi insan hakları çerçevesinde değerlendirdim.

yıllar geçtikçe siyasal islamcıların amaçlarının özgürlük, temel hak ve hürriyetler olmadığını gücü ellerine geçirince bu kavramların içini boşaltarak kendileri gibi düşünen kendileri gibi giyinen, kendileri gibi inanan, kendileri gibi yaşayan insanlar yetiştirebilmek için zehirli bir sarmaşık gibi devletin tüm kurumlarını tahakküm altına aldıklarını farkettim.

artık konuyu özgürlükler çerçevesinde düşünmeme kararı aldım. kendilerine bol şans ve akıl fikir diliyorum.
  • ayrımcıdır. başı açıklara karşı olan yazarlar da ayrımcıdır.
  • cahildir. kıyafet özgürlüğü temel bir haktır. bu konuda dayatmacı herhangi bir yorum insan haklarına aykırı sayılmalıdır.

ancak,

görüyoruz ki türban konusundaki en büyük dayatmacı yaklaşım aileden ve çevreden gelmekte. türkiye’de ve islamın baskın inanç sistemi olduğu diğer ülkelerde kadınların giyim tarzı sürekli olarak inanç/iman/din ve gelenek esas alınarak, faşizan bir anlayışla sınırlandırılmış, aksi şiddet yolu ile bastırılmaktadır.

evet bu ülkede kadınlar türban sorunu nedeniyle mağdur edildiler, ve sonunda bir şekilde bu konuda şuan özgürce yaşabiliyorlar. evet yapılan zulümler her zaman gözönünde bulundulmalı. fakat artık gün, kızı dar pantolon giydiği için onu döven babayı, mini etek giydi diye taciz eden sokak serserisini, türbanını çıkardı diye onu kötüleyen komşuyu konuşma günüdür.

bugün asıl zulüm budur.
  • 12 yaşındaki çocuğun kafasını örtersen ben senin özgürlüğünü sikerim.