şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tifliste en ünlü belki de bulunduğumuz coğrafyada en ünlü 1200 kapasiteli techno venue. dinamo arenanın e girişinde bulunuyor ama dikkat! aç acına gitmeyin zira etrafında ne bir restoran ne bir cafe hiçbir şey yok. etraf bit pazarı.

  öncelikle belirtmem gerekir ki eğer online bilet almayı düşünüyorsanız kesinlikle 1 ay önceden sitelerine üye olun. üye kabul zımbırtısı ekşi sözlükten hallice. facebook kullanmayanlara sen gelme ulan ayı diyorlar. neyse ki contact kısmından bu iş de halledilemeyecek değil. online bilet fiyatı: 21 lari takriben 32 lira falan. ucuz yani zaten pahalı olamaz zira insanlar bildiğin fakir. kapı fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 30 lari.

  vestiyer ücreti 1 lari. içki fiyatları tiflis şartlarına göre pahalı ama türkiye'ye göre gayet ucuz. long island 18 lari, bira 6 lari. kokteyl yaparken shaker kullanmadıkları için önermiyorum.

  içerisi devasa büyüklükte. konsept olarak berghain-panorama bar göze keştirilmiş çok belli. horoom( pbar mavisi) daha çok evin misafir odası konumunda yine bassiani içinde deri koltukların bulunduğu samimi ortamı olan bir bölüm. ekstra ücret ödemeden girebiliyorsunuz. daha çok deep house/ house çalınıyor.

  ses sistemi ,void acoustics,müthiş ötesi. tüm sesleri iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz.

  (bkz: derdini sikeyim butonu)dananın kuyruğunun koptuğu yere gelirsek büyük umutlarla gittiğim bassiani'de sigara içmek serbest ki tiflis'te her yerde serbest. sigara kullanmayanlar için 3 saat sonra cehenneme dönen bir ortamı var. aman yarabbiiy nefes alması imkansız göz gözü göremez oluyor dumandan. dışarı hava alayım diye çıktığın zaman orada da sigara içiyorlar. haydaa sar başa. (bkz: derdini sikeyim butonu)

  tiflis eminim ki ancak bu venue ile turist alıyordur bir de casinoları var tabii. ha unutmadan hemen yan tarafındaki girişte spacehall var. uğrayınız.
 • --- ön not ---

  burayla alakalı yorumlarımı yazmadan önce belirtmek istediğim en önemli husus gece kulübü eğlence kültürüne çok da düşkün olmadığımdır. haliyle yorumlarımı ‘gitmişken görelim’ tayfasına yönelik yazıyorum.
  --- ön not ---

  bassiani, dinamo tiflis futbol takımının stadyumunun altında bulunan tiflis’in en meşhur gece kulüplerinden. internetteki yorumlar ve kaldığım otelin çapanoğlu bıçkın delikanlısının önerisiyle 3 arkadaş gittik buraya. 3 arkadaş dediğim çift arkadaşlarım ve ben.
  biz buraya kasım ayında gittiğimiz için öyle çok süperli kalabalık bi ortam beklemiyordum ama bayağı kalabalıktı. neyse, giriş 20 lari ki gürcistan halkının ortalaması düşünülünce gena para değil. girişte gerçekten sıkı bi güvenlik kontrolü var ve herkesi de içeri almıyorlar. hatta biz girerken 3 kişiyi yaka paça dışarı atıyorlardı (alkollü ve sapkın bi ekip)

  içeri girerken stadyum olmasının etkisiyle büyülü bi atmosfer sizi karşılıyor, hemen akabinde de vestiyer. ardından bi merdiven vasıtasıyla gece kulübünün ilk bölümüne geçiyorsunuz. bi üstteki entryde de bahsedilen bu bölüm çok küçük ve haliyle aşırı kalabalık. işte bu noktada gördüklerimiz yüzünden asıl alana geçmedik, zaten arkadaşlarım da 10 dakikaya gittiler ama ben kaldım. macera maceradır. şimdi size gördüklerimi anlatayım:

  insanların büyük kısmı (bilhassa erkekler) turistlerden oluşuyor. bira 4 lari, cin tonik 10 lari gibi -bize göre- aşırı ucuz olmasına rağmen neredeyse kimse alkol içmiyor çünkü uyuşturucu almış başını gitmiş. uyuşturucu dediğim sadece mekanı saran esrar kokusu ve tuvaletlerdeki su şişeleri değil; kabinlerde şiringalar, tozlar, haplar falan. kırmızı ışıklı koridorlardan geçip şiringalı tuvaletleri görünce nuri alço’lu filmlerde hissediyorsunuz kendinizi. her an birisi şuh kahkahalarla yanınıza yanaşıp bayıltacakmış gibi. aman yarabbi.
  hakkını yememek lazım, mekanın içinde de güvenlik iyi seviyede ama ortamın kendisi tekin değil bi kere. zaten çalan müzikler ve benim gibi bi sigara tiryakisini bile bezdirecek kadar dumanaltı bi ortam var. iddia ediyorum buraya her gün gitseniz 3 aya koah olursunuz.
  istanbul’daki mekanlarla koyaslayacak olursak mesela klein’ı andırıyor ama klein bile bunun yanında top class kalır bence. bassiani çok başka kafa.

  daha sonra tiflis’te yaşayan arkadaşlarıma sorduğumda bassiani için narkotik mekanı, düşkünlerin yerigibi şeyler duyduğumda çok üzüldüm. olum bunu baştan söylesenize. biz de sanki müptezel gibi gittik oralara.
  ha mekanın şu özelliği çok net; oraya gidip mekandan yalnız çıkmanız imkansıza yakın. ben imkansızı başardım çünkü bi yerden sonra muhabbet kurmaya çalıştığım kim varsa gözümde requiem for a dream oldu. dans etmek isteyen bi kaç kadına “teşekkürler, ben dans etmeyi sevmiyorum.” dedim. bi tanesi de çıkıp “o zaman burada işin ne dalyaprak?” demedi, bu takdir edilesiydi bak.

  kısacası bassiani tiflis’teki en ünlü gece kulüplerinden birisi olsa da alkolün, dansın ve eğlencenin mekanı olmaktan çıkıp biraz da uçlarda yaşamayı sevenlerin mekanı diyebiliriz. hatta deriz yani, gittik gördük.
  cinsiyetçi gibi olmasın ama kadın olsaydım gitmeye tırsardım. yani erkek halimle ve o kadar alkollü olmama rağmen bile ara ara bi tırsma gelmedi değil ama deneyimlemek istedim işte, gençlik heyecanı. gerçi o kadar genç de sayılmam ama olsun.
  eğer eğlence anlayışınız biraz daha kaliteliyse ve tiflis’e giderseniz buradan daha iyi gece kulüpleri var, kesinlikle onları tercih etmenizi öneririm.
 • cuma gecesi yaşanan talihsiz bir olayla (bkz: polis baskını) kurucuları, tato getia ve zviad gelbakhiani'nin yaka paça gözaltına alınmasıyla ikinci bir savefabric olayının temellerinin atıldığı yer.

  cumartesi öğleden itibaren ise cuma günü yarıda kesilen partinin devamı niteliğinde partide çalan giegling elemanları: dj dustin, ateq ve sa pa gürcistan parlamento'sunun önünde geç saatlere kadar binlerce kişi ile eğlenerek yaşananları protesto etmiştir.

  edit: video eklendi.
 • 2 hafta içerisinde mekanda 5 tane drug related death olunca, zaten sağcı hükümetin gözünde mimlenmiş olan bu gece klubüne özel harekat baskın yapıyor ve mekandaki herkese kimlik kontrolü yapıp mekanı da kapatıyorlar.

  işte esas olay bundan sonra başlıyor; protesto amaçlı gürcistan parlamentosunun önünde toplanıp, ses sitemlerini ve setuplarını kurup çalmaya, oynamaya başlıyorlar ve 2 gündür parlamentonun önünde partiliyorlar. baya tarihi bir an yaşanıyor yani. mükemmel bir protesto şekli ve acayip bir kalabalık katılım var. videoları mutlaka izleyin derim harika görüntüler var.