• (bkz: 24)

tam 9 sezon jack bauer kardeşimizi gerçek zamanlı olarak izledik ve adam 24 saat boyunca bir kere bile sıçmadı.
  • (bkz: breaking bad)

bir dizi baştan sona ivmesini hiç mi bozmaz arkadaş. hikaye öyle güzel ilmek ilmek işlendi ve tadında bitirildi ki kendisini efsane yapan bir önemli hususta budur işte. yoksa ucu öyle açık bitirildi ki isteseler hikayeyi bir sürü noktaya bağlayıp vizyon hayatını devam ettirebilirlerdi. bu proje bizim türk dizilerinden biri olsaydı şu an halen daha yeni bölümlerini izliyor olurduk. ne kadar iyi senaryo yazarsan yaz, uyumlu cast ve yönetmeni harmanlarsan harmanla bir işi tadında bitiremiyorsan efsane değil kestane oluyorsun. ayrıca dizi öyle müthiş ki senaryo grevlerinden bile etkilenmedi arkadaş. belki bilenler bilir ben bu bilgiyi daha sonraki araştırmalarım sonucu öğrenmiştim. diziyi izleyip bitirenler bilir, hangi sezon olduğunu hatırlamıyorum ama fly isimli bir bölüm vardı. walter ve jesse'nin laboratuvarda sadece sinek yakalamaya çalıştıkları tek mekanda geçen bir bölümdü. diziyi 2016 senesinde başlayıp bitirdiğimde o bölüm için şöyle demiştim vay be bu kadar tempo içerisinde sakin bir bölüm çekmeleri hoş bir detay olmuş diye. sonradan öğrenmiştim ki meğersem o bölümün çekildiği dönemlerde büyük bir senaryo grevi varmış amerikada. düşünün yani konu kıtlığının yaşandığı bir süreçte bile çıtasını hiç düşürmeden kendini izleten bir dizi düşünün breaking bad bu konuda bambaşka bir dizi. adamlar konu ham maddesinin bol bol çıktığı, her bir karakterine tek tek sinema filmi çekebileceği güçlü bir projeyi maddi açıdan düşünmeden tam nokta atışı bitirebiliyor. efsane olmak bunu gerektirir işte. doğru yerde frene basmak cidden önemli.
  • (bkz: person of interest)

dizi ilk bölümden son bölüme kadar tempolu ve heyecanlı geçiyor.
  • (bkz: breaking bad)
  • prison break ( ilk dört sezonu ) breaking bad
  • çok fena kabız olmuşlardır.
  • ilk sezonundan son sezonuna kadar kalitesinden ödün vermeyen, final bölümü ile de izleyiciyi tatmin eden dizilerdir.

gösterebileceğim iki örnek spartacus ile friends dir.

cennet mahallesi, akasya durağı ve arka sokaklar gibi diziler de hiç sıçmamıştır. hep içinde tutmuştur.
  • (bkz: shameless)
    gerci kafadan sicmis bi dizi olarak da degerlendirilebilir.
hesabın var mı? giriş yap