şükela:  tümü | bugün
 • bir ayakkabı mağazası.
 • birçok kişi tarafından italyan sanılan çek* ayakkabı markası. ülkemizdeki mağazalarında afiş ve levhalarda çeşitli dillerde "indirim" yazılıdır, bunların arasında bize garip gelen sessiz harf istilasına uğramış olanı çek dilinde yazılmıştır hatta.
 • afrikalılar tarafından uzun zamandan beri çalınan, hem seremonilerinde hem de iletişimde kullanılmış,geleneksel bir davul türüdür.
 • zoran mirkoviç'in gerçek adı yerine kullandığı isim. abisi tarafından kendisine takılmış bir lakap olup (sırpça'da küçük kardeş anlamına geliyor sanırım) resmi durumlar haricinde kullanılır kendisi ve arkadaşları tarafından.
 • müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutan mağazalar zinciri * *
 • (bkz: ayakkabıcı)
 • wenceslas meydanındaki buyuk magazasındaki müşterilerin çoğunun türk olduğu ayakkabı markası.
  türkiyede baya bi fiyata satılan ayakkabıları buradan 299czk ila 999 czk ya ( 1 czk yaklasık 1/15 ytl filan oluyor) almak mümkün.
 • wenceslas meydanindaki çok katlı mağazasında boktan püsürden bir çok markaya yer verip az sayıda bata ürünü satan tuhaf firma.
  türkiye'deki fiyatları da hafif tuzlu ama değer... emotion serisine dikkat!
 • bata, dünyanin en büyük ayakkabi üreticisidir. ister inan, ister inanma. bata'nin yönetim merkezi svire'nin lozan sehrindedir ama ve lakin bata bir anonim sirket olarak lüksemburg maliyesine kayitlidir. bata 26 ülkede 40 üretim yerine sahiptir, bu 40 isyerinde toplam 40 bin kisi calismaktadir. bugün dünyada toplam 4600 bata dükkâni vardir.

  bata 1894 yilinda avusturya-macaristan imparatorlugu'nun sinirlari icinde kalan zlín sehrinde tomas bata tarafindan kardesleri antonin ve anna ile birlikte kurulur, ancak antonin ve anna birkac yil sonra yönetimi tomas'a devrederek geri cekilirler, zaten antonin 1908'de ahirete intikâl edince, tomas tek tabanca kalir.

  henry ford'un gerceklestirdigi yürüyen serit devrimi, bata ile ayakkabi sanayiine tesir eder. tomas, amerika'da üniversite egitimi sirasinda ford fabrikalarini ziyaret edebilme sansina nâil olur ve orada gördüklerini kendi ayakkabi imalathanelerinde uygular. böylece bata, dünyada seri üretime gecen ilk ayakkabi fabrikasi oldugu gibi, toptan satis yapmayi akil eden ilk ayakkabi üreticisidir. cünkü o dönemde ayakkabi el isciligi ile, ustalar tarafindan kücük imalathanelerde imal ediliyor idi.

  bata, 1909 yilinda ihracaata baslar. 1. dünya savasi esnasinda askerlerin postal ihtiyacini karsilaybilecek kapasiteye sahip yegâne imalathane bata olmus. daha o zaman farkli ülkelerde ikamet eden imalathaneler, merkezden bagimsiz calisabilecek sekilde düzenlenir, ki her imalathane savas sirasinda bulundugu ülkedeki gelismelere tepki verebilsin.

  bata, bu müthis ticari zekânin isigi altinda ruhunu topyekûn seytana satmamis, toplumsal sorumlulugunu da ihmal etmemistir. o zamanlar kimsenin aklina bile gelmedigi bi ise kalkisir, her imalathanenin yakinlarina iscilerin yasayabilecegi köyler kurar, böylece savas esnasinda ve sonrasinda avrupa'yi haci mat eden konaklama, ulasim, beslenme gibi tmel ihtiyaclar karsilanmis, isciler de mutlu, mesut, patronlarina hayir dualari ede ede ter dökmüslerdi.

  to be continued...