*

şükela:  tümü | bugün soru sor
  • euro kazanıp euro harcar. 683

lira kazanıp lira harcar. 1603
  • şu tarz sırf eleştirmek için bilgisiz yazılardan bunaldım artık. o şurada şu euro bilmem ne,kur yüksek tamam. biraz ekonomi öğrenin yahu, gerçekten eleştirilecek çok şey varken böyle cahil eleştiriler bitmiyor bir türlü. paranın değeri dönüştürerek ölçülmez alım gücüyle ölçülür doğru eleştiri burdan yapılır.
    tanım:batmadığı herkesçe malum rusyada 120 euro olan asgari ücretin tr karşılığı.

edit: alım gücü açıklamalı entry burada arkadaş dediğim şeyi yapmış, eleştiri dediğin buna benzemeli. çünkü bu doğrusudur, daha da açılır mı çok daha açılır, ekonominin gerçek sıkıntısını böyle görebiliriz çünkü. yoksa orada şu kadar euro bizde şu kadar tl, baştan savma cahil cühela entry lerle eşeltirmeye çok alıştı bizim insanımız. iki paragraf entry yazma zamanına değmiyorsa eleştirin,sadece yazmak için yazıyorsun demektir. kılışdarı muhalefette göre göre muhalefet yapmayı bile unuttuk.
  • ne kadar gerizekalı bir toplumda yaşıyoruz diye merak eden varsa ekşi sözlükte başlık açanlara baksın dedirten başlık.
  • lira kazanıp lira harcar diyenlere kapak yapmaya geldim, açılın ben ekonomistim, üstelik yunanistan'da yaşadım uzun süre.

orada bir asgari ücretli 2 ay maaşıyla iyi kötü bir araba alabilir. buradaki anca babafingo alır.

orada bir asgari ücretli yazın 15 gün tatil yapar, burada babafingo yapar.

orada bir asgari ücretli haftada 1-2 dışarıda yemek yer içer, burada babafingolu makarna yer.
  • kuru birebir çevirmek tam anlamıyla doğru sonucu vermese de alım gücüyle alakası yadsınamaz. şuradan görüleceği üzere yunan marketlerinde 1 kilo sığır etini 6 euro'ya, ya da 0,50 euro'ya kolanizi alabiliyorsunuz. bu da bizde kur artışıyla hızla yükselen fiyatları da hesaba katarsak krizde olan ülkenin hangisi olduğuna dair kafanızda soru işaretleri oluşmasına sebep olur.
  • bir gün alaçatıda ahtapot dolması yiyorlar, bir gün tükiye'deki asgari ücretten yakınıyorlar, arada evi arabası parası işi olan 30 yaşını geçmemiş evlenilecek bacı arıyorlar.

karar verin amk lümpenleri. hangi sınıftasınız? sözlükte yazılanları okuyunca kendimi, hababam sınıfına denetime gelen müfettiş gibi hissediyorum.
  • önemli olan alım gücü demiş bazı yazar arkadaşlar hay hay açalım o halde;

yunanistan'daki asgari ücretle 411 litre benzin alıyorken, türkiye'deki asgari ücretle 242 litre benzin alabiliyorsun. neredeyse iki katı.

https://tr.globalpetrolprices.com/…gasoline_prices/

yunanistan'da ortalama 1 aylık internet 15-20 € iken, türkiye'de ise ortalama 70-80 tl ödeniyor. durun sizin için birde oranladım bunları. yunanistan'da asgari ücretin %2'si internet harcamalarına giderken, türkiye'de ise bu oran %4. allah allah yine iki katı çıktı. devam.

https://www.satproviders.com/…f-all-services/greece

kiralık daire fiyatlarına kısaca baktığımda 100 ila 150€ arasında olduğunu gördüm. isterseniz bu konuda hiç mukayese işine girmeyelim.

gelelim market alışverişine; yunanistan market fiyatları 2017 listesi.

süt (orta kalite), (1 lt) – 1.20 €
    beyaz ekmek (500g) – 0.85 €
    beyaz pirinç, (1 kg) – 1.70 €
    yumurta (12 adet) – 2.90 €
    yerel peynir (1 kg) – 8.20 €
    tavuk göğsü (derisiz ve kemiksiz, 1 kg) – 6.50 €
    biftek (1 kg) – 9.00 €

bunların hepsini topladığınızda 30,35€ yapar ve asgari ücretlerinin %4,44'üne tekabül eder.

aynı listeyi türkiye için uyarlıyorum.

süt (orta kalite), (1 lt) – 5 tl
    beyaz ekmek (500g) – 1,25 tl
    beyaz pirinç, (1 kg) – 12 tl
    yumurta (12 adet) – 10 tl
    yerel peynir (1 kg) – 32 tl
    tavuk göğsü (derisiz ve kemiksiz, 1 kg) – 20 tl
    biftek (1 kg) – 70 tl

bunların hepsini topladığınızda 150 tl yapar ve türkiye'deki asgari ücretin %8,8'ine tekabül eder.

sabaha kadar bunları yazabilirim ve örnekleri de çoğaltabilirim sonuç hep 2 katı çıkacaktır, neden biliyor musunuz? çünkü biz dünyanın en iyi sikilen, sömürülen, sesi soluğu çıkmayan şükür etmeye alıştırılmış ezik halkıyız da ondan.
  • yunanistan’da kazandığıyla türkiye’ye gelir. yer, içer, sıçar gider. sen, çomar yarrr** mı gidersin.
  • türklerin tl kazanıp euro/dolar harcadıklarını bilmeyenlerin bok attığı kıyas. neyi kendimiz üretiyoruz ki tl kazanıp tl harcayalım, anlatsanıza biraz?
  • madem ülkemiz savunulacak, bari başlık açılırken türkçemiz doğru kullanılsın da göz kanaması yaşamayalım.

günlük alışveriş vs olarak bakıldığında alım gücünde çok geride olunmasa da adamların teknoloji, otomotiv gibi dışa bağımlı sektörlerde bize alım gücünde fark atacaklarının aşikar olduğu durum.