şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kafama takılan bir soru.
  2 bin lira ödeyip en pahalı telefonu alıyoruz. şarjı yarım günde bitiyor.
 • gelişmekte olan fuel cell teknolojisinden haberi olmayan kişi beyanı. yakıt pili olarak türkçeye çevrilen fuel celler ne kadar kullanışlı olur bilinmez ama düşünülen yeni nesil bataryalardır.
 • aslında batarya teknolojisi sanılandan çok ileri seviyede.(nükleer yakıt pilleri) o kadar dayanıklılar ki evrenin dışına çıkan uzay aracımızın pili kendisinden daha uzun ömürlü.
  (bkz: voyager)
  ancak bu teknolojinin arzettiği tehlikeler nedeniyle tüketicilerin kullanması çok zor.
  alternatif olarak bilim camiası çok uzun süre giden piller değilde, çok hızlı şarz edilebilen piller üzerinde başarılı çalışmalar yapıyorlar eesha khare isimli hintli kızımız bu süreyi 30 saniye ye kadar düşürmüş.
 • batarya teknolojisinin gelişmediği varsayımını içeren soru.

  aslında batarya teknolojisi gelişiyor; fakat problem yeterince hızlı gelişmemesi. diğer teknolojilerdeki (ekran, işlemci vs.) gelişmeler çok yüksek bir ivmeye sahip olduğundan enerji tüketimi sürekli artıyor ve batarya teknolojisi buna ayak uyduramıyor. batarya teknolojisinin aradaki farkı kapaması ve ileri geçmesi ancak büyük bir icat ve/veya zıplayışla mümkün.

  şu an bir çok değişik batarya teknolojisi üzerinde çalışmalar yapılıyor. bu tür bir zıplayışın önümüzdeki 3-5 sene içerisinde gerçekleşeceğine inanıyorum. bunun üzerine bataryası 1 hafta giden akıllı telefonların aniden ortaya çıkması şaşırtıcı olmaz.
 • telefonlara artı üç beş özellik ekleyeceğiz diye bataryaları aynı seviyede bırakıp sonra prizlerle akraba olmamıza yol açan teknolojik gerileme.
 • nano teknolojinin yeni nesil cep telefonlarinin, ozellikle iphone gibi hassas ve fais fiyatli telefonlarin kaplamasinda dayanikliliginin artmasinda ve su gecirmezligi icin kullanilmamasiyla ayni nedendendir.
  eger ki telefonunuz dusmus, cami catlamis, islanmis yani bir sekilde zarar gormusse yapacaginiz sey ya telefonun ederinin iki kati masrafla telefonu yaptirmak ya da yenisini almak. yeni nesil teknoloji aletlerinin ureticileri de bunun farkinda olduklarindan ve baya kar ettikleri bu kapiyi kapatmak istemediklerinden nano teknolojiyi simdilik uzakta tutuyorlar.
  yeni bir model cep telefonu ciktiginda da genelde su ozellik baslarda sayilir:
  1) daha genis ekran
  2)daha uzun batarya omru
  bu iki arkadas bir akilli telefonun icinde barindigi zaman daha bir cekici daha bir bastan cikarici geliyor telefon.
  yani demem o ki, ulan adam o kadar parmak izli, retinali, su gecirmez, bilmem kac inc ekran telefon yapmis da batarya mi gelistiremeyecek. belli ki bir plani bir kâri var, birak kendi haline. sen paralari hazirla.
 • silahlanmaya verdiğimiz parayı bilime yatırırsak ya da teröristlere destek vermeyi bırakırsak (ütopya) belki bir bakarsın biz geliştirmiş oluruz

  edit: terörist seviciler ispiyonlamış burayı ahahha
 • gelişiyor ama ne olursa olsun insanlar tıpış tıpış gidip çatır çatır para ödemeye devam ettikleri müddetçe daha da ağır gelişecek diyebileceğim soru cümlesi
 • 12 gün ile çürüttüğüm soru.