şükela:  tümü | bugün
  • ahmet kural'larin yedigi boku 1 haftadir konusan, konya sanayi sitesinden cikan iki zihni sinir projelerinden 300 entry tasak malzemesi cikaran sözlükte tabi ki konusulmayan, onu gectim konvansiyonel medyada da hakkinda tek satir göremedigim olaydir.

sadede gelelim: 77 yasindaki, mit mezunu türk kökenli kenan sahin özellikle otomotiv sektöründe batarya teknolojilerinde son yillardaki en heyecan verici buluslardan birini duyurmus. habere göre sahin, bugüne kadar basf gibi sirketler tarafindan da kullanilan pek cok gelistirmede bulunmus.

güncel habere gelelim: özellikle alman otomobil üreticilerinin en büyük sorunlarindan biri batarya teknolojilerinde kullanilan ve genelde asya veya afrika ülkelerinden ithal edilmesi gereken lithium, kobalt gibi materyallerin büyük oranda ithal edilmesi, seri üretime malzeme saglayacak tedarikci bulunamamasi ve daha da önemlisi bu metallerin rezervlerinin cok kisitli olmasidir. sahin ve sirketi tarafindan gelistirilen yeni bir teknoloji sayesinde (detaylari ben de bilmiyorum) bataryalarin kobalt ihtiyacinin yüzde 80 azaltildigi söyleniyor. bloomberg dahil yabanci basinda türk mucidin bu teknolojisinin otomotiv sektörü icin devrim niteliginde oldugundan bahsediliyor.

kaynak ingilizce:
    https://www.bloomberg.com/…gh-will-lower-cobalt-use
    https://www.prnewswire.com/…atteries-300744168.html

kaynak almanca:
    https://www.businessinsider.de/…eme-geloest-2018-11

edit: haberi paylasma sebebim "asin bayraklari" muhabbeti yapmak degil. türkiye'nin ve türk olmasinin adamin basarisinda etkisi sifira yakin. zaten abd vatandasligina gecmis fakat yine de türkiye'ye yatirim yaparsa bu tarz adamlar yapar, baglanti kurulmali, bir köprü olusturulmali. tabi ki kendi basina laboratuvara girip gelistirdigi bir teknolojiden bahsetmiyoruz, bu bircok disiplinin birlikte calismasiyla yürüyen bir takim isi fakat nasil spacex'in tesla'nin basarisi elon musk'a mal ediliyorsa, bu tarz bir basari da bu vizyonu olan, bir sirket satisiyla kazandigi, yedi sülalesine yetecek parayla ucak, yat alip yatmak yerine böyle bir ar-ge'yi fonlayan bir adama hangi milletten olursa olsun helal olsun demek gerekir. hepimizin hayatini güzellestirecek uzun bir yolda atilmasi gereken pek cok önemli adimdan birini atmak oldu yaptigi katki.
  • şu haberi de ekleyerek icadının ne kadar önemli olduğunu belirtebileceğim kişi. kobalt fiyatları ile ilgili haber
    umarım üretim türkiye’de olur.
  • allah ondan ve onu doğuran anadan razı olsun.
  • adam 16 yaşında bir yolunu bulup geri dönmemek üzere amerika'ya gitmiş, bizim burada tek ortak paydası kendisinin gidişinde ve kalmasında ya da başarılı olmasında herhangi bir katkısı olmayan ülkemizin vatandaşı olarak gurur duymamız, sayfalar dolusu kendisinden bahsetmemiz, yazıp çizmemiz falan bekleniyor. ne sikime derman olacaksa artık.

evet var böyle bir adam, elon musk gibi birşey. başarılarının devamını dilerim.
  • sadece kobalta olan ihtiyacı azaltması ne kadar devrimsel bilemiyorum.

bana göre bir bataryanin saniyeler içinde dolması ve ömrünün günümüz standartlarından kat kat fazla olması devrimsel olur.

hala cep telefonlarının pilini hergün şarj etmeyle ugrasiyoruz.

ayrıca ömrü dolan pillerin geri dönüşüm açısından yarattığı büyük çevresel problemleri de gözardı etmemeliyiz.
  • pil maliyetlerini ve üretiminin çevresel etkisini azaltıyor, büyük başarı, planlandığı şekilde uygulama bulursa milyarlarca dolar servet demek bu amerikalı adamı kenan sahin ve amerikan ekonomisi için. bir de kendisi mucit veya bu alanda uzman değil. zamanında bir yazılım firması kurup 1.5 milyar dolarlık servet sahibi olmuş. şimdi serveti ile ar-ge yatırımı yapıp, araştırma şirketi yönetiyor. pil teknolojisinde asıl gerekli devrim birim ağırlık (ve kısmen hacim) başına düşen enerji kapasitesinin benzin vsye yaklaşması. bence devrim demek abartmak olur ama önemli bir gelişme.
  • (bkz: 16sinda ulkeden gitmek)

gercekten de dunyanin pek cok ulkesi gelisiminize cok fazla katkida bulunabilir.
    kimi ulke de sizi limitler, yok eder.
    gittigi ulkede onu acik bir adamin neler yapabilecegini gosteren bir haber olmus.
    erken gitmesi ne kadar iyi dunya icin!

millet (bkz: duygusal 31) anca
  • bir an sure okuyarak dolan batarya haberi gibi bir şey zannettim. gerçekmiş.
  • helal olsun. bazı arkadaşlar teknolojide daha üst devrim beklemişler ama adamın bunlarla uğraşması, enerjisini böyle çalışmalara odaklandırması bile üst düzey takdiri hak ediyor. sonuç olarak kısıtlı rezerv handikapını aşarak otomobil üretimindeki bir sıkıntıyı açacak bir şeye imza atmış. böyle şeyler başarıdır. zekayla çalışkanlığın getirisi.