• bu grubun (bu adamın) yaptığı işler hepimizi aşar. bize sadece dinlemek düşer.

bizim dünyamızda onun şarkılarını tanıyıp anlayan kişi sayısı yaptıklarının değerini karşılayamacak derecede az. umarım ileride insanoğlunun yeni jenerasyonları veya başka bir akıllı yaşam formu kitlesi tarafından anlaşılır.

quorthon'un ruhunun huzur bulması dileğiyle...
  • bir çok gruba örnek olan bathory'nin yaratıcısı thomas "quorthon" forsberg, 7 haziran 2004 günü sabahı stockholm'deki evinde ölü bulundu. 39 yaşında olmasına rağmen, bu yıl içinde kalp sorunları yaşadığı ve ölüm sebebinin kalp krizi olduğu söyleniyor. metal dünyasının en şahsiyetli müzisyenlerindendi, black metali hiçbir zaman trend olarak görmedi, müziği geleneksel heavy metale çok bağlıydı... fanlarına baş sağlığı diliyorum...
  • 'black metal, viking metal dinliyorum, envai çeşit iskandinav grubu biliyorum' diye yırtınan yurdum poser black metalci gençliğinin muazzam grup venomla birlikte varlığından bihaber olduğu diğer bir öncü grup. son albümleri nordland i ve nordland ii ile 90 ların başında yaptığı müziğe geri dönen bathory kariyerinde değil bir adım atmak koşarak ilerlemiş resmen. gerçi ben 2001 tarihli destroyer of worlds albümlerini dinleyemedim malesef ama nordland için 1996 çıkışlı blood on ice albümünde nerde bıraktılarsa ordan devam etmişler diyebilirim rahatça. (gerçi blood on ice albümü 96 çıkışlı olmasına rağmen şarkıları 89-90 gibi yazılmış ve hatta kaydedilmişti). yeni albümleri için:
    (bkz: nordland i)
    (bkz: nordland ii)
  • 1990 yılında çıkardıkları hammerheart albümleri ile viking metalin başlangıcında önemli bir milat olan grup. grubun beyni olan thomas quorthon forsberg, 7 haziran 2004 sabahı stockholm'deki evinde ölü olarak bulunmuştur. kendisine allahtan rahmet, yakınlarına da sabır diliyorum.
  • yeryüzündeki en kusursuz şarkıyı icra etmiş insan evladının oluşturduğu grup.

(bkz: ring of gold)
  • bana göre dünya üzerinde gelmiş geçmiş en büyük sanatçılardan bir tanesidir,
    sanat dünyasının braveheartı, batmani, süperman'dir.
    tek başına ordudur bir ülkeyi fethedebilir.
    değeri sonradan anlaşılmış olsa'da erken giden bir çok iyi insan gibi o'da erkenden göçmüş gitmiştir.
  • aynı zamanda bir yazar.
  • hem black metal in hem de viking metal in ortaya çıkmasında en önemli etkiyi yapan ,genelde venom black metal i ortaya çıkardı denilse de asıl black metal sound unu yakalayan scream vokali de ilk kez kullanan quorthon adlı kişinin önderlik ettiği grup. kendisinin vefat etmesiyle bir devir de bitmiştir.
  • filmde güzel olan iki şey var, anna friel ve sanat yönetimi. onun dışında pek bir başarısız ve isabetsiz olmuş. özellikle de tarihsel açıdan tutarsızlıklarla dolu. her şeyden önce bathory'ye gereğinden fazla sempati gösterilmiş. "çok çile çekti yavrucak yoksa özünde iyi bir insandır" demeye getirmişler. filmde zeki, güzel, zamanının ötesinde ve hayranlık duyulası bir kadınla karşılaşıyoruz. ölen kocasının en yakın arkadaşı ve katolik kilisesi tarafından mal varlığına göz dikilen, tüm bu zorluklara rağmen aşka ve sevmeye zaman ayırabilmiş yalnız bir protestanı izliyoruz. film bathory'nin o kanlı kontes hallerini teğet geçiyor resmen. son derece yüzeysel şekilde işlemişler. ergenlik döneminden beri sadistçe dürtülere sahip olan, 650 bakire kızı çeşitli işkencelerle öldürüp kanlarında banyo yapan, kanlarını içip, cesetlerini yiyen psikopat ötesi vampir ve yamyam kadından eser yok. filmin sonundaki ölüm sahnesinin bile gerçekle ilgisi yok. kısacası, bathory hakkında bilgi edinmek isteyenlerin işine yarayacak bir film olmamış. daha çok discovery'deki mythbusters bölümlerinden biri gibi. oldukça uzun bir bölüm tabii, 141 dakika.

anna friel'in filmle ilgili röportajında söyledikleri de durumu özetliyor zaten:

"i play elizabeth bathory, who is a real historical character, but we tell a very different story, we think she is very misjudged and she wasn’t guilty of all the crimes attributed to her. there is a lot of folklore and bathory is a strong, warrior-like heroine who has a duty to her marriage and her country, which stretched from the borders over moravia all the way to the adriatic sea, and she basically had to do it single-handedly."

http://cineuropa.org/….aspx?lang=en&documentid=1253
hesabın var mı? giriş yap