şükela:  tümü | bugün
 • bu ülke var olsaydı pek güzel olurdu bence. hatta semih cumhuriyetinden bile daha iyi olurdu. trakya, marmara, ege ve akdeniz kıyıları. doğuda sakarya ırmağı, eskişehir, denizli'yi de içine alan sınır denizli'nin güneyinden hafifce doğuya kıvrılacak ve ısparta burdur'u da içine aldıktan sonra antalya'nın doğusunda torosların zirve çizgisini takip ederek silifke'de akdeniz'e ulaşan sınır çizgilerine sahip bir ülke.

  bugün türkiye cumhuriyeti olarak bilinen ulus devlet'in sanayi üretiminin yüzde 90'ına yakını, üst düzey üniversitelerinin hemen hemen tamamını (ankara denilen şehirde feda edilmesi can yakacak güzide odtü'yü tenzih ederim), eğitimli sosyal sermayenin hemen hemen tamamını, nitelikli tarımın büyük kısmını, turizm gelrinin büyük kısmını barısndıran bu ülkede kişi başına yıllık gelir 32.000 dolardır. ekonomisi finans, otomotiv sanayii, turizm başta olmak üzere çeşitli hizmet ve sanayi ürünleri üretimine ve sebze meyve başta olmak üzere katma değeri yüksek tarım ürünlerine dayanır. büyükbaş hayvancılık gelişmiştir.

  bu ülkede kadınların bedenleri üzerindeki söz hakkına başbakanlar karışmaz. devlet üniversite öğrencileri başta olmak üzere vatandaşlarının diyetine, nerede ve kiminle beraber yaşadığına, ve kıyafetlerine dair yasal düzenlemeyi bırakın yorumda dahi bulunmaz.

  bu ülkenin enerji ihtiyacı hali hazırda yoğunlukla fosil yakıtlara dayansa da rüzgar ve güneş enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir kaynaklara yönelim hızlanmaktadır. bir yandan da devlet-üniversite-özel sektör işbirliğinde hidrojen ekonomisine geçiş için ön hazırlıklar yapılmaktadır. afrika'da sahra çölünde geniş toprakları olan ülkeler ile orta vadede güneş->elektroliz->hidrojen çevriminde kullanılmak üzere 330 gün güneş alan, ekvatora yakınlığı dolayısıyla güneş panellerinin verimliliğinin yüksek olduğu bölgelerde ortak üretim ya da çöl kiralama modelleri ile işbirliğinin alt yapısı araştırılmaktadır. güvenli ve radyasyon tehdidi çok daha düşük olan dördüncü nesil toryum reaktörleri üzerinde çalışma yapılmaktadır. 2016 yılı bütçesinde 1 milyar tl sürdürülebilir füzyon çalışmaları için ayrılmıştır. batı anadolu cumhuriyeti enerji güvenliği konusunda uzun vadeli ve sürdürülebilir çözümler peşindedir. enerji bağımlılığını arttıracak nükleer santraller inşa etmek gibi planları yoktur.

  doğudaki komşularından yüksek taban fiyatlar ile değil dünya pazarlarında geçerli olan fiyatlardan tahıl ithal etmektedir. demir cevheri, nikel, bakır gibi mineral ihtiyaçlarını da pazar fiyatından doğudaki komşuları başta olmak üzere dünya pazarlarından sağlamaktadır.

  batı anadolu cumhuriyetinde yerel yönetim özerkliği gelişmiştir ve her belediye'nin sınırları içerisinde toplanan gelir ve kurumlar vergilerinin yüzde 25'i doğrudan belediye bütçelerine verilmektedir. bunun karşılığında yerel yönetimler sınırları dahilinde altyapı yatırımlarından sorumludur. ülke çapında koordinasyonu gerektiren büyük projeler ilgili bakanlıklar tarafından yürütülür.

  batı anadolu cumhuriyeti doğusundaki komşularından büyük göç tehdidi altındadır. bu tehdide karşı doğu sınırına duvar inşaası gündeme getirilmiş ama yapılan referandumda proje insanlık dışı bulunup büyük bir çoğunlukla reddedilmiştir.

  bac bireysel özgürlüklerin kısıtlanmadığı, devletin kolluk kuvvetlerini vatandaşların üzerine salmadığı, seçim kasybettiği yerlerde oy pusulalarını yakıp sonra kızan halka karşı olağanüstü hal ilan etmediği, seçim hilelerini kapatmak ve oalyı sulandırmak için ülkenin batısındaki büyük bir şehirde tüm sandıklara itiraz etmediği yaşanılası bir ülkedir.
 • denenmişi var. (bkz: iyonya)
  ayrıca (bkz: aristidis stergiadis)
 • hayatında sivas'tan daha doğuya geçmeyen adamın kurabileceği hayaldir. bu tarz insanlar batılıların eğitim seviyesi böyle yüksek, izmir şöyle modern gibi klişelerle hayallerini desteklerler. ama doğunun neden geri kaldığını düşünmez, çözüm için kafa yormaz. onlar için doğu tü kakadır. doğuya ait herşey kokuşmuş, geri kalmıştır ve hatta yok edilmelidir.

  kurulursa bu ülke vatandaşı, "tereyağlı yemekler çok ağır" diyip sürekli zeytin yağının faydalarıyla övünürken, aslında tadına baktığı tereyağının batı anadoludaki o çok övündüğü fabrikalarda üretilen; doğudaki gür çayırlarda otlayan ineklerden elde edilen has tereyağı olmadığını farketse nasıl utanır allah bilir.

  müstakbel halkı şuan muhaliflikle övünüp en kral atatürkçü geçirinirken , dedelerinin halihazırdaki diktatörün sadece daha kibar dillisi olan adnan menderes'in vazgeçmez destekçisi olduğunu, menemen'de gerici ayaklanma çıkardıklarını hiç ama hiç hatırlamaz hatta bilmez.

  yine bu insanlar doğuyu eleştirirken, gaziantep'in; malatya'nın; kars'ın; artvin'in ve daha nice güzel şehrin modernlikte kendilerine bin bastığından, rahmetli ecevit'e çok ama çok hayran olduklarından, hatta onun adını taşrada dağlara yazdıklarından da bihaberdir. bugün bu sayılan illerde şuan chp'den eser olmamasının nedenlerini hiç düşünmez ve beyaz türk kafasıyla ahkam keserler.

  ülkemiz çok güzel gitmeyelim, ayrılmayalım ama kurtarmak için elimizden geleni yapalım diyen kuvayi milliye ruhuna gram sahip olmayan herifler, gidin batı anadolu cumhuriyeti kurun. kurun da bakın bakalım kendi kendinizi nasıl yer, nasıl rezil duruma düşersiniz. kucaklayıcı olmaktan bahsedip iktidar yanlılarına hakaret ederek tabi ki onlardan oy alınmaz. bu gerçeği anlamayan insan ne kadar üniversite mezunu, ne kadar modern olursa olsun onlar için söylenecek laf bellidir:
  tahsil cehaleti alır eşeklik baki kalır
 • türk faktörü olduktan sonra kesin bir bokluk olur gene birbirini yer insanlar dediğim ülke.
  ankarayla konyayı da alırsanız denemeye değer. yoksa önceden haber verin gelelim
 • gelir kaynağı turizm olurdu. sırtı yere gelmezdi.
 • eger bir arada yasayamama problemimize bariscil bir cozum isteniyorsa kurulmasi gereken ulkedir.
 • parlamenter sistemle yönetilen bir cumhuriyet.

  çomarlardan, yobazlardan, uzun adamdan yoksun bir ülke...
 • (bkz: egexit)
 • artik ciddi ciddi dile getirilmesi gereken secenektir... ulke zaten son 11 yildaki butun secimlerde net bir sekilde bolunmus durumda... iki tarafi da zorla bir arada tutmanin alemi yok... birakin bati'dakiler sekuler ve ilerici bir devlet icinde yasasin, ic anadolu ve karadeniz'dekiler de neo-osmanlici hilafet devletlerine kavussun...