şükela:  tümü | bugün soru sor
 • demre, finike, kaş ve kumluca bölgelerindeki turizm yoğunluğunun artışı, bazı bölgelerin imara açılması, bazılarının ise açılacak olmasından mütevellit, yakın zamanda hayata geçirilmesine kesin gözüyle bakılan antalya’nın 3. havalimanı projesi. demre-kaş civarında, tarihi dokuya zarar vermeyecek bir alana yapılması kararlaştırılmış, hatta muhterem büyüklerimiz bölgede yer bile bakmışlar.
  dalaman ve antalya havalimanlarının bölgeye yaklaşık olarak 200’er km uzak olması ve virajlı kara yolu ulaşımının güç olması sebebiyle pek çok insanın tercih edeceği bir havalimanı olacağı öngörülüyormuş. eh 5 yıldızlı otellerin, her şey dahil tatil köylerinin falan da sayıca coşacağını düşünürsek…

  tabi lan, cennet gibi koyları, güzelim memleketleri bize bırakacak halleri yoktu ya. azcık marx’ı dinleyin gari; kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser. güle güle teke yarımadası, seni tanımak güzeldi likya yolu. canımsın kekova. cennetim kaş, sen de hoşça kal.
 • herşey meydandaki duvarın yıkılmasıyla başladı bence. havanın güzel olduğu akşamlarda oturmak için yer bulamadığımız, meydanın deniz tarafında boylu boyunca uzanan üç duvardan birini arkadaşlık ettiği toprak bölmeyle beraber kaldırdılar. sadece iki sıra duvar kaldı. bu durumun vahametini ancak o duvarda oturmuş, oradan geçmiş, o çimlerde sohbet etmiş, oradaki ağaca yaslanmış kişiler anlayacaktır. geçmiş olsun.

  sonra kaputaş plajına iş makinaları soktular. tuvalet, kabin, şezlong, şemsiye, restaurant ve bangır bangır müzik için dünyaca ünlü bu plajın içine ettiler. geçmiş olsun.

  sıra geldi inceboğaz plajına. havlumuzu sırtımıza alıp, yeni yapılan limanın henüz kirletemediği enfes güzellikte olan bu plajda deniz kaplumbağalarıyla yüzmek bambaşka bir keyifken hele ki hemen yanında gösteri parkı için işkence gören hapis yunusların kurtarıldığı ve yerine yelken kulübünün açıldığı bir yer iken buraya da attılar şezlongları tesis oldu, geçmiş olsun.

  hidayet koyu dicem bilenler bilir yeni halini blanca beach. geçmiş olsun.

  ada yolunda yeni düzenlenen plaj ise beton dökülen bir diğer doğa tahribatına maruz kalmış yer. geçmiş olsun.

  dün bayındır mahallesinde ağalar sokakta sit alanı orman bölgesinde likya orkidesi koruma yolu adı altında ormana yol açılması için iş makinaları geldi. geçmiş olsun.

  artan kalabalıkla daha çok yol, tesis yapılır, olanlar betonlanır, oteller artar.
  şimdi de havalimanı gündemde, şiddetle karşı çıkıyor ve ranta, yapılanmaya, canlı türünün tahribatına, betonlaşmaya hayır diyorum.

  siz kaputaş plajına giden başka yol yapma fikirlerinden haberdar mısınız? bir kaç seneye çıkar kokusu. umarım bu sefer geçmiş olsun demeyiz.
 • ülkede güzel, temiz, masum, berrak, canlı, sağlıklı, mavi, yeşil, sakin, uzak, ıssız hiçbir şey bırakmamaya ant içmiş bir güruh tarafından planlandığı dile getirilen, sağda solda gördükçe insanın içine kıymık kıymık batan.
 • yapılmaya başlanmış