şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sayıları 150-200 civarı. sıradan bir sokak köpeğine nazaran saldırganlar. daha başlığı görür görmez duyar kasmaya gelenler olacaktır, anlatayım.

  bölgede birden fazla iş yerim ve onlarca çalışanım var. kendi gördüklerim bir yana çalışanlarımın sürekli bu köpeklerin saldırı ve tehdidine maruz kalmasından bıktım usandım artık.

  çalışan arkadaşlarımın evden işe, işten eve gidip gelirken köpeklerden dolayı sorun yaşadıklarını; aralarında "ordan gitmeyelim köpekler var, taksiye mi binsek şimdi hiç uğraşamicam" gibi konuşmalarında duyuyordum. gerek evde gerek iş yerinde ya da sokakta yürürken zaten sürekli köpek sesi duyuyoruz, sağolsunlar hiç eksik olmuyorlar. ama işin boku çıktı artık.

  2 ay önce çekim için gelen arkadaşlardan birini araçla metroya bırakmak için e5 istikametine varyap grand tower'dan aşağı iniyordum. kaldırımda bir köpeğin bir kadın ve çocuğuna durduk yere saldırdığını görmemle el frenini çekip atlamam bir oldu. köpeğin üstüne koşup tekme savurdum kaçtı. kadıncağız da çocuğu da epey korktular. şükür kimseye bir şey olmadı ama o çocuğun hayvan sevgisi vardıysa da yok olmuş olabilir.

  en çok bizim ajans müdürü şikayet eder köpeklerden. "bi gün bunların yüzünden motordan düşücem. öyle havlama falan değil baya ısırmaya çalışıyorlar." diyip dururdu. motoru arızalandığı için yürüme gidip gelmeye başladı. evi yakın, 10 dakika falan. bir akşam ülker arenanın arkasından (deluxia suits önü) geçerken yaklaşık 10 köpeğin saldırısına uğradı. beni aradı hemen araçla yanına gittim . pantolonu parçalanmış iki bacağı da kanıyordu ve iki aracın arasında yerde yatıyordu. türkiye'nin geri zekalı sağlık sistemi sağolsun medipol'de bile tedavi ettiremedik. anadolu yakasında hayvan ısırıklarına sadece numune bakıyormuş. sonradan kartal eğitim araştırma'nın da baktığını öğrendik, büyük nimet! ve rezalet kısmı için burayı anlatmak isterdim aslında. ama çenemi yormayacağım. sadece şunu söyleyeyim. hayvan ısırıklarından korunun ve işiniz numune'ye düşmesin. zira akabinde psikolojik destek almanız gerekebilir.

  üçüncü vaka, köpek ısırması ya da saldırısından çok şikayetimizin sonuçsuz kalması. belediyeye her alandan şikayetlerde bulunduk. aldığımız cevaplar sırasıyla:

  - biz de farkındayız. çok oluyor köpek ısırması vakası. ama inanın yapcak bi şey yok.
  - köpek küpeli miydi? görseniz tanır mısınız? bi şey olacağını sanmıyoruz.
  - köpekleri almak için arkadaşı yolluyoruz aslında ama yasal mevzuat engel oluyor. anayasa'da maddesi var.
  - benim kızımı da ısırdılar. ben ne yapayım? (köpekleri toplama görevi olan işçi)

  bölgedeki esnaf, kuryeler, çalışanlar ile konuştuğumda da herkes illallah etmiş köpeklerden. duyar teyzeler ve onların gençlikleri hariç kimse istemiyor bu köpekleri.

  dördüncü vaka geçen hafta. ülker arena arkası sheraton önündeyiz. 4 koldan toplamda 30 civarı köpek durduk yere baya baya sıkıştırdı bizi. ne sağa gidebiliyoruz ne sola. ne öne ne arkaya. sağolsun birkaç kurye vardı yol kenarında arkadaki köpekleri uzaklaştırdılar. yolun karşısında geçtik. sürekli araç geçtiği için tam karşımızda havlayan 10 civarı köpekten kurtulduk. şimdi bu satırları okurken "yok canım o kadar da değil. havlayan köpek ısırmaz" vs diyenler olacaktır. kendilerini bir gün hususi olarak batı ataşehir'e beklerim. muhtemelen gün sonunu numune hastanesinde gevşek gevşek size bakıp "her gün geliyolar ataşehir'den yaaa" diyen sağlık! çalışanının karşısında geçireceksiniz.

  arabayla geçiyorsun önüne atlıyorlar. marketten çıkıyorsun poşete dalıyorlar. sabah akşam kafa sikmelerini geçtim hayvan sonuçta diyip geçiyorsun ama baya baya saldırganlar. yıldık artık. vallahi de billahi de yıldık. bir gün biri delirecek gerçekten bu köpeklere ciddi zarar verecek. sonra işin yoksa duyar kasanlarla uğraş..

  olur ya şikayetleri kaale almayan, başka başka işlerle meşgul olan pek şükela ataşehir belediyesi'ne ulaşır bu yazı. adları gibi biliyorlar ama ben yine yazayım nerede bu köpekler?

  - varyap meridian a,b,c,d,e,f,g blok çevresi.
  - water garden çevresi
  - ülker arena, deluxia palace ve deluxia suits çevresi
  - ağaoğlu myworld çevresi
  - kentplus çevresi
  - sarphan finanspark çevresi
  - emlak konut, halkbank genel müdürlük çevresi

  bi dk. bu adresler baya baya ataşehir belediyesi çevresi?!

  çıkıp da kulağında küpeler var bu köpeklerin sıkıntı olmaz falan diyecekseniz sakın demeyin. sikerler öyle işi.

  son olarak, bu yazıyı buraya yazdım. yarın bi gün bu köpeklerden birini, kendimi ya da başka bir insanı savunmak maksadıyla yaralar ya da öldürürsem suçlusu ataşehir belediyesi'dir.

  ------------------------------------------

  edit: epeyce destekleyen ve durumun farkında olanlar olmuş. aynı dertten yakınıp başlığa yazanların dışında gelen dm'ler de olmuş. 2 tanesini ekleyeyim:

  1. "hocam öncelikle geçmiş olsun. umarım yakın zamanda oradaki köpekler için bir çözüm bulunur. başlığa yazan embesillere de aldırmayın siz. isyanınızı oldukça haklı buldum ben şahsen"

  2. "bro biz de b blokta oturuyoruz, geçen gün köpekler bi kuryeyi düşürdü 3. kattayım zaten a+live ve nidakula ortasını kabak gibi görüyorum. ekle istersen listene.

  çok hayvanseverimdir ancak bence de sorun teşkil ediyor köpekler :( kediler bi şey yapmıyo ama fare falan öldürüyorlar yoksa otoparklarda sıkıntı olurdu baya :)"

  bunların dışında köpeklere sövenler de var onları eklemiyorum.

  - duyar kasmak bir tarafa olumsuz eleştirilerde bulunanlar ve tehdit eden de olmuş. önce tehdit edenden bahsedeyim. bir arkadaş, batı ataşehir'de köpeklere zarar verirsem köpeği kurtarmak için beni yaralarsa suçlusu ataşehir belediyesi olur demiş. sanal ortamdan tehdit edilmeyeli epey olmuştu. hayırlısı olsun. severim challengeları.

  - yaşım 32. evet saçlar biraz kır. aracım bmw değil. iş yerim olduğu için özür dilerim. benimle birlikte çalışan arkadaşlar da personel olmaktan çok ailem gibidirler o bakımdan birçok konuda kendimi sorumlu hissediyorum. köpeklerin saldırısına uğrayan ajans müdürüm 112'den önce beni arayabiliyor en azından. siz peki? bugün nasılsınız, biraz daha iyi oldunuz mu?

  - toplu konut ya da site çocuğu falan değilim. hem de hiç değilim. güldürdünüz :)

  - bir hayvana sebepsiz yere zarar vermek isteyecek kadar manyak da değilim. ama zaten sorunum hayvanla değil anlatıyorum işte. biliyorum anlayışınız kıt ama tekrar okuyun isterseniz: suçlusu ataşehir belediyesi'dir diyorum çünkü ilgilenmiyorlar. hayvanlara da zul bu durum. hayvan belli ki hasta, bi sıkıntısı var, normal değil. saldırgan diyorum yahu. birlikte yaşıyor bu hayvanlar. diyelim biri kuduz ve diğerlerine de bulaştırdı. nasıl yapalım o zaman? her siki ne kadar da biliyorsunuz.

  - kendimi savunmaktan mı acizmişim... fesuphanallah...
 • ataşehir belediyesini konuyla ilgili bir kere aradım.
  - gopekleri alıyok 1-2 gün tedavi sonra aldığımız yere goyuyok.
  - ee ? başka ?

  ulan bu itler ne ara ikametgahı bizim kapının önüne aldırdı ? hepsini geçtim elinde şekil olsun diye canavar tipli köpek gezdiren tirekler sırf aksiyon olsun diye köpeklerini bu sokak köpeklerine saldırtıyor hayvanlar yaralanıyor vs ataşehir belediyesi ağaoğluna çalışacağına biraz bu işlere baksın.
 • civar ilçelerde biri olarak bizzat görmesem abartıyonuz derdim ama adam haklı beyler.bunlar oç hayvanlar.yarın öbürgün millet zehir atarsa yapacak bisey yok.
 • atasehir'de birkaç isletmesi olan birisi buraya sikayet etmek yerine belediye ve hayvan hakları kurumlarinda daha yapıcı ve özendirici faaliyetlerde bulunabilir, girisimci ruhunu gösterebilir diye dusunuyorum, yav arıyorum ilgilenmiyolar demek isin bahanesi.
 • bu olay cidden can sıkıcı. geçen seneye kadar ofisimiz sheraton yanındaki varyap’taydı. köpekler o zaman bu kadar fazla değildi ama arkadaki açık otoparka yürürken bir kaçıyla muhatap olmak zorunda kaldıydım. müdahale edilmediğine göre sayıları artmış. yakında binli rakamlara ulaşılır. mutlaka medeni bir şekilde barınaklara alınıp kısırlaştırılmaları gerekiyor.
  bunu bir hayvansever olarak yazıyorum . böyle bir rezalet olmaz.
 • ıki tane kocaman yenisahra ve mustafa kemal gecekondu bolgelerinin yaninina kurulan zamaninda kimsenin gecekondu bile kurmadigi çöplük ruzgarlik alana siteler yapilinca adina bati atasehir denilen beton cöplük ama pahali olan yerde isyerleri olan kisilerin yerin kalitesinden sikayet etmeleridir simdilik kopekleri kastediyorlar ama zamanla bati atasehire gelen cingen cocuklarida belediyeye sikayet edeceklerdir bu isveren canlilari sokakta musteri haric canli sevmez. sevin lan kopekleri canlilari musteriniz ve calisaniniz olmayan insanlari nereye kadar paraya kopeklik edeceksiniz
 • başlığı ilk gördüğümde edebi bir eser sandım tıkladım ama durum farklıymış. hayvanları özellikle de köpekleri inanılmaz sevsem de bu sokak köpeklerinin sayısının çok abuklaştığı bölgeler var. hepsi de insan dostu değil ne yazık ki. bizim burada da geceleri 20 - 30 arası köpeğin çete gibi dolandığı oluyor ama alıştım artık. fareli köyün kavalcısı gibi arkama takıp dolanıyorum. bizim hikayenin adı da "kuzey çankaya'da köpekler ve cesaret".
 • simdi gelir bi tane moron, yok ora aslinda kopeklerin. biz insanlar olarak isgal etmisizdir orayi. colugunuzu cocugunuzu, sevgilinizi bir gun travma yaratip isirinca gorusuruz.