şükela:  tümü | bugün
 • dunya'nin ebesininin gobeginde erik yiyen yaka! her turlu fitne fucur, emperyalizm ve her turlu seytanligin peydahlandigi yer.
 • sanatın insanı adam etmediğini anlamanız için örnek olarak varolan bölge.
 • coğrafi bir bölgeyi tanımlamaktan çok gelişmişlik düzeyini ifade eden, bu yüzden ispanya, portekiz gibi ülkeleri anlamına dahil etmeyen daha çok, ekonomisi gelişmiş dünya siyasetinde etkin olan ingiltere, almanya, fransa, hollanda, belçika gibi ülkeleri tanımlamak için kullanılan söz öbeği.

  (bkz: muasır medeniyetler)
 • batı avrupa aslında dünya üzerindeki cennet diyebileceğimiz yerdir. burada uzun uzadıya gelişmiş ve gelişmemiş ülkeleri kıyaslamanın çok anlamı yok ama en azından hukuki ve ekonomik sistemi oturmuş olduğu için burada yaşayan insanlar gelecek kaygısı taşımadan lüks hayatlar sürerler ve devlet onların hayatlarını onlar istemese bile planlar. üçüncü dünya ülkesi vatandaşları ise ömür boyu çırpınıp dururlar ama yine de bir şey elde edemezler. yani 1-0 geride başlarlar hayata ve beraberliği sağlamaları için bir ömür kasmaları gerekir. tam rahata erdiklerinde ömür biter. zevk sefa yaşama işi yalan olur.
 • avrupa kıtasının batısında yer alan bölgeye verilen isim. hangi ülkelerin batı avrupa bölgesi içinde kaldığına dair değişik görüşler vardır.batı avrupa, güneyde ispanya ve akdeniz doğuda almanya,isviçre ve italya kuzeyde kuzey denizi batıda ise atlas okyanusu ile çevrilidir. bölgede yükselti fazla değildir ve okyanus iklimi görülmektedir. yıllık sıcaklık farkları azdır ve her mevsimde nem yüksektir. tarım alanlarının dışında bitki örtüsü bol yapraklı ormanlar ve çayırlardan oluşur
 • amerika'ya rağmen dünyanın merkezi halen burasıdır. burada cereyan etmeyecek bir savaş dünya savaşı sayılamaz.
 • yeni kıtalar keşfettiler.

  kara ölüm'ü atlattılar.

  inebahtı deniz savaşı ile osmanlılar'ı yendiler. ispanya'yı perişan ettiler. osmanlı ve ispanya dönemlerini kapattılar.

  hindistan ile zenginleştiler.

  ingiltere ve fransa'da kralları astılar.

  makineye örme ve dokuma öğrettiler.