şükela:  tümü | bugün
  • european defense community başarısızlığının ardından almanya'nın nato dahilinde yeniden silahlandırılmasını kontrol etmek amacıyla 1954'te alelacele tasarlanan ve 1955'te de resmen çalışmalarına başlayan örgüt. bu öncelikli amacını yerine getiren örgüt, yasal ve operasyonel yetersizlikleri sebebiyle hiç bi zaman abisi nato kadar ön plana çıkamamıştır. kendisine bi ara avrupa birliği'nin savunma kanadını oluşturma gibi bi misyon yüklenilmeye çalışıldıysa da, örgüt ab içinde son 4-5 yılda gerçekleşen değişiklikler sonucu artık tamamen sembolik bi kurum halini almıştır
  • ing. west europe union
    ingilizce kısaltması "weu" olan, 1948 brüksel antlaşmasının değiştirilmesi sonucu imzalanan ve yürürlüğe giren 1954 değiştirilen brüksel antlaşması ile oluşturulmuş avrupa güvenlik ve savunma poitikalarının fiileşmesinin öngörüldüğü fakat bosna savaşı'ndan sonra bunun için daha 40 fırın ekmek yemesinin gerektiği anlaşılan, günümüzde ise adından tekrar bahsettirmeye başlayan örgüt.
  • nato sınırları dışında kalan topraklardaki; barışı koruma, kriz durumları, insani yardım gibi konularda sorunu çözme ile görevli olan hem avrupa birliği hem de nato üyesi şartı koşulan ülkelerin oluşturduğu topluluk. yapılan anlaşmalar gereğince birlik gerektiğinde nato askerlerini kullanma yetkisine sahiptir. birliğin asıl üyeleri ispanya, ingiltere, fransa, almanya, portekiz, italya, belçika, hollanda, lüksemburg ve yunanistandır. türkiye de ortak üyedir. (bkz: batı avrupa birliği ortak üyeleri)
  • 2011 temmuzu itibariyle brüksel merkez camii önünden kalktı cenazesi. darısı nato'un başına inşallah. ruhuna el fatihhaaaa.