şükela:  tümü | bugün
 • iki almanya` :doğu almanya`` :batı almanyabirleşmeden önce,batı almanya'ya ait olan ancak tamamendoğu almanya` sınırları içinde kaldığı için batıdan ulaşımın, doğu almanya toprakları üzerinden, etrafı dikenli tellerle çevrili raylardan giden ve hedefe* kadar hiç durmayan trenlerle mümkün olduğu kent.
  ilgili olarak; (bkz: almanya nin birlesmesi)
 • batı berlin almanya'nın ayrı olduğu sürece üç garantör ülkenin (ingiltere, fransa, abd) askeri kontrolü altında, şehir devlet benzeri özel bir statüyle yönetilmiş ve sadece de facto olarak batı almanya'ya bağlı kalmış bir şehirdir. batı berlin belediye başkanının bir devlet başkanına yaklaşan yetkileri mevcut olmuştur. almanya toprağının tümünü temsil ettiği konusunda hak iddia eden ve bunu anayasalarına koymuş iki devletin arasında batı berline layık görülmüş bu üç devletin kontrol bölgesine ayrılmış yarı bağımsız şehir statüsü soğuk savaşın ısınmasını önleyen faktörlerden olmuştur. konuyla ilgili ikonlar olarak (bkz: ernst reuter) (bkz: willy brandt)
  batı berlin batı alman parlamentosunda temsil edilmemekteydi, şehir meclisi batı alman yasama organının aktivitelerini tek taraflı olarak kabul etmekteydi. doğu almanya ve büyük ağabeyi sovyet rusya, çeşitli zamanlarda batı berlini ilhak için hazırlıklar yapmış, başka bir zamanda şehri ablukaya almış ve berlin bunalımına sebep olmuştur. bu diken üstünde yaşam yüzünden berlin'de yaşayan halk ve burada ikamet eden endüstri ise doğu berlin'deki gibi etraflarına duvar çekmektense (bkz: berlin duvarı), batı almanya ve diğer garantör ülkeler tarafından oldukça yüksek miktarda mali sübvansiyonlara tabi tutularak (özel maaş, vergi azaltımı vesaire) şehri terketmelerinin önüne geçilmiştir.
  birleşmeden sonra ise endüstri bu subvansiyonların bitişiyle hızlıca şehri terketmiştir. günümüzde berlinin iflasına yol açanın da bu mali sübvansiyondan normal duruma geçişte yaşanmış aksaklıklar olduğu söylenir.
  konuyla ilgili tarihte benzer örnekler arayanlar için hatay'ı, danzig serbest şehrini ya da sevr antlaşmasıyla ortaya çıkmış boğazlar bölgesi mevhumunu gösterebiliriz.
 • (bkz: west berlin)
hesabın var mı? giriş yap