şükela:  tümü | bugün
 • toplumca yaşadığımız batı kuşkuculuğu, abd'nin ortadoğu planları vs. bizi bu sonuca mahkûm ediyor bence. avrupa'daki hiçbir ülke şu konjonktürde türkiye'nin kötülüğünü isteyebilme lüksünde değildir. şu anda merkez sağ ve solun hükümet lideri olduğu siyasi iklimin hakimiyetindeki ab'nin en büyük tehdidi yükselen aşırı sağ partilerdir ve hepsi de göçmen karşıtlığından besleniyorlar. ab bir göçmen dalgasını daha soğurabilecek güce sahip değil. bu bağlamda ab, türkiye'den nefret dahi etse de türkiye'nin yıkılmasını ticaret yapamayacağı hale gelmesini kaldırabilecek durumu yoktur. iktidar partisinin ve milliyetçi hareket partisinin illegal hale gelmiş yönetiminin duruşunun bir gerçekliği yoktur.
  4 milyon suriyeli'yi absorbe eden ülkenin yıkılmasını hangi salak ister?
 • batıdan(batı medeniyeti) anlaşılan her daim ab, abd, kanada, avustralya gibi komünizmin, şeriatın, diktanın uğramadığı blok olarak düşünülmemeli. batının da kendi içinde ayrıştığı zamanlar olmuştur ve olacaktır. özellikle arap baharı'nda gün yüzüne çıkan ve sonrasında da hızla yükselen ayrışma/içe dönüş, bugünün batısını kutsal ittifakmış gibi algılamamamız gerektiğinin en büyük göstergesi.

  nitekim arap baharı'nda fransa'nın abd'den yediği tokadı bugün abd'yi en çok eleştiren ülkeler bile yemedi. (kuyuyu birlikte kazmış olmalarına rağmen)
  avrupa'nın yutkunup suriye iç savaşında çekimser kalmasının en büyük sebeplerinden biri de abd'nin bu fazla bencil tutumu oldu. abd'nin hamallığını yapıp yanı başındaki savaşlardan yeterince çıkar sağlayamayan ab ülkeleri, yetmezmiş gibi bir de terör ve mülteci sorunu ile başbaşa kaldı.

  özetle ab ile abd'nin çıkarları eskisi kadar örtüşmediği gibi kaygıları da ayrışıyor.
  yani ab'nin bölünmemizden kaynaklı göreceği zararla, abd'nin göreceği zarar arasında uçurum var. türkiye'nin bölünmesi; abd'nin sadece türkiye'yi değil, aynı zamanda ab'yi de tekrar hizaya sokmak için kullanabileceği iyi bir fırsat.

  konu çok dallı budaklı yazdıkça uzar gider ama kısaca; "batı bizi bölmek istiyor" söylemi fazla iddialı olsa da, sadece ab'nin işine gelmez diye "yok öyle bişey" diyebilmek de zannımca en az o kadar iddialı. ve esas anlamamız gereken "batı" denildiği zaman ne anladığımz.
 • batı'nın, ortadoğu'nun çoktan gerçekleştirdiği şeyi istemesi..