şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ordunun gericiler, seriatcıların guclenmesini, buyumesini engellemek icin kurdugu grup...
  son derece ilerici, cagdas komutanlardan olusur bu grup
  velhasıl keske boyle birseye hic ihtiyacımız olmasa derim ben...
  bir yandan iyi ki varlar aslında diyip bir yandan da kalbimin sıkışmasını engeleyemiyorum başımızda hööt diyen komutanların bulunmasından dolayı...
 • (bkz: 28 şubat)
 • memleketteki bütün "mürteci"leri fişlemek gibi altından kalkması pratikte mümkün görülmeyen bir işe kalkışan ve bu iş için subay eşlerini altın günlerine salıp kimin eşi kapalı kimin evinde stv açık diye kontrol etme prensibine dayalı bir çalışma grubuydu.sonra bu vazifesini mesut yılmazın önderliğinde sivil çalışma grubuna devretti.hasan celal güzel bu grubun çalışmalarını ve yöntemlerini açıkladığı için hapse girmişti.
 • muntazaman* batılılaştığımızın* resmî elbiseli resmidir.
 • derin devletin ordu şubesidir..
  made in 28 subat
 • (bkz: andic olayi)
  (bkz: cevik bir)
 • 28 şubat 1997 milli güvenlik kurulu toplantısındaki 18 maddeden biri de toplantıda alınan kararların uygulanıp uygulanmadığının denetlenmesi için mgk bünyesinde bir çalışma grubu oluşturulmasıdır. bu grup da batı çalışma grubudur. deniz kuvvetleri bünyesinde kurulmuştur. emekli tümgeneral erol özkasnak a göre grubun oluşturulması çevik bir 'in fikridir. çevik bir 'e göre amaç irticai faaliyetlerle ilgili bir bilgi bankası oluşturmaktır. valiler, devlet memurları, işadamları, gazeteciler, üniversite öğretim üyeleri (kemal gürüz başkanlığında yök'ün tuttuğu dosyalar aracılığıyla) irtica ile mücadele adına fişlenmiştir. bazı öğretim üyelerinin ünvanları alınmış, bazılarının görev yerleri değişmiştir. kurulduğu dönem içinde hiçbir yasal dayanağı olmayan bu grup mesut yılmaz döneminde yasallaştırılmış, daha sonra ise başbakanlık takip kuruluna dönüştürülmüştür.
 • kullandığı yöntemlerin veya hukuki zemininin meşruiyeti tartışmaları bir yana, 28 şubat 1997 tarihini takip eden 11 yıla bakıldığında, amacına ulaşmakta hepten başarısız kalmış, ne yaptıysa misliyle ters tepmiş bir fiyaskonun can alıcı ayaklarından birisidir. istemediğiniz yabani otlardan kurtulmak için onları budamak ne kadar etkin bir yöntemse, batı çalışma grubu merkezinde gerçekleştirilen icraatlar da o kadar etkin olmuşlardır.