şükela:  tümü | bugün
 • turkiye'de oldugu gibi, sozlukte de yukselen deger olmus gibi gozuken, turkiye'nin yerinde saymasina ve kendi icine cekilmesine yol acan, batili degerlere karsi asiri supheci veya toptan reddedici tutumlari barindiran, asiri sol ve asiri sag kesimleri birlestiren, ancak kendini toplumsal merkez olarak gorenlerin de, politik merkez olmamalarindan dolayi icine suruklenebilecegi veya manipule edebilecegi tutumdur.
  hakkinda henuz 1 (bir) tane bile entry olmamasi ise saskinlik verici. yazilacak cok sey var... to be continued.
 • azgelismislikten dogan asagilik kompleksi ve osmanli'dan kalma yari-ustunluk kompleksinin de etkisiyle 21. yy.da bile kendini gosterebilen sosyokulturel tutum. ezberlenmis bir "antiemperyalist" soylemden "kutsallastirilmis" bir dini yaklasima, irkcilikla dolu bir yabanci dusmanliginin genelliginden kemalist "bagimsizlikciliga" kadar uzanan formlariyla kendini gosteriyor bu durum turkiye'de.

  isin en komik tarafi ise, ne yazik ki demek lazim aslinda, dunyayi goren, yurtdisinda bulunmus insanlarin bile, ve hatta iyi egitimli kesimlerin dahi bu tur bir yaklasimi sergilemeleri. belki de kendini daha da cok gosteren bir asagilik kompleksinin etkisiyle, kim bilir.
 • kimsenin erişemeyeceği bir zalimlikle elde edilmiş bir servetin sonucu olan refahla gelen medeniyetin içine sıçayim.

  ben susayım zarifoğlu konuşsun:

  hani dengeler kuracaktık
  batının kızıl ulusları bindokuzyüz seksen kölelik yapmak istemiyorum

  bu kahveniz
  yıldızlarınız şapkanız
  buyrun unutmuş olmalısınız dehanız şerefiniz
  buyrun cep feneriniz
  buyrun boynumuzdaki halkayı tutunun
  ve semirin

  hani dengeler kuracaktık
  hani çağdaş uygarlıklardan tutunacaktık
  hayır batının ulusları kızıllarla karışık
  bin dokuz yüz seksen bay batıya buna şuna
  cennetlik yapmak istemiyorum
  çevir tarihi çevir
  bindörtyüzbir
 • hakikaten aşağılık kompleksi ile gerçeklerden kopuk bir mastürbatif şişinmenin karışımıdır. türkiye'de her ideolojiden insanda mevcut bir histir. işin tuhafı, hayatımda türkler kadar bu doğu-batı meselesine takık ikinci bir halk tanımadım.
  bu tür önyargılı tavırların bir başka besleyicisi de türkiye kültüründe çoğu zaman şiirin felsefe, şairin fikir adamın görülmesidir. (bunu ilber ortaylı da bir kere söylemişti.) iki mısra-yı berceste ile tüm siyasi mevzuları karara bağlıyoruz. solcu musun patlat bir nazım, sağcı mısın arif nihat asya'lar, necip fazıl'lardan birer mısra yumurtla! her mesele çözülüyor böylece. düşünmeye ne hacet, her mısra bir hikmet...
 • batinin saldirgan politikalari karsisinda dogu ulkelerinde gelisen ve yakin tarihte artarak devam eden tepki.
 • artik akp icin de soylenebilecek hale gelen tutum. basligi actigimda belli gelismeler sonrasi akp'nin de (kendi siyasal islamci kokenleri sonucu) bati karsitligini acikca siyasi araclarindan biri yapabilecegini ongormustum. ne yazik ki hakli ciktigimi goruyorum. beni akp'nin bir siyasi parti olarak boyle talihsiz bir zemine kaymasi uzmez. ancak bu partinin iktidar partisi olarak ulkenin gelecegine yon vermesi ve lideri olan mevcut basbakanin da yabanci dusmani ve bati karsiti bir retorige (gezi olaylari sonrasi olusturdugu bol hayalguclu ve yabanci karsiti komplo teorileri kapsaminda) kaymasiyla, turkiye de uluslararasi alanda putin ve orban rusyasi ve macaristani gibi garip ve yari-izole bir alana kayabilir. iste bu hepimizi endiselendirmeli.
  kendi kisa vadeli siyasi cikarlari icin gelistirecegi bati karsiti soylem ve tutumlar bir halk demagogu ( alm. volkstribun) olarak erdogan'in sahip oldugu gucten dolayi ulke icin zarar verici olacaktir. umulur ki boyle bir siyaset daha fazla surdurulmez.
  erdogan karsiti genis cepheler ise, batinin gerektiginde akp'nin anti-demokratik uygulamalari da elestirdigini sanirim not etmislerdir. cok elestirilen swoboda burada ilkeli bir tutum izlemis, ab ve abd ankara'ya gerekli uyarilari diplomatik sinirlar icerisinde yapmislardir.
  umulur ki bu durum, bati karsitligina bir aralar fazlasiyla suruklenmis olan ulusalci ve benzeri orta sinif laik kesimleri onceki hatalarindan dondurur ve bati'ya yaklastirir. ayni sey akp icindeki ilimli gruplar ve bati'dan uzaklasmaya karsi cikanlar acisindan da gecerli.
 • türkiye'deki tüm siyasi eğilimleri bi masaya oturtsak, hangi konuda anlaşabilirler diye düşündüğümde ilk sırada batı karşıtlığı geliyor.

  gerçekten solcusundan milliyetçisine, islamcısından radikal düşüncelere, batıya olan düşmanlık farklı boyutlarda önplana çıkıyor.

  çok analiz yapmadan içimden gelenleri yazayım: batı ananızı sikti orospu çocukları!
 • dünya'da ne kadar gereksiz adam varsa savunduğu ideoloji.
 • gerizekalilik ornegidir.

  genellikle hayattaki tum guzel eglenceli ve estetik seyelre dusman olan yobaz piclerde gorulur.

  bati kulturu ve medeniyetini cok seviyorum. sevmeyenlere de agiz dolusu sovuyorum hayat seklimizi degistirmeye calistiklarindan dolayi. su an zaten istanbul'un guzel semtlerinde bu kultur yasaniyor.