şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ekşi sözlükte batı lehine olan neredeyse bir çok olay kötü niyetli olmadığını düşündüğüm şekilde savunuluyor. gerekçeler hep falanca da şöyle yapmasıydı filan. iyide yapılan hatalar türkiye'nin aleyhine olan olayları savunmayı nasıl haklı kılıyor? mesela kudüs'ten bize ne diyenler sanırım kudüs'ün sadece dini duygularla savunulduğunu sanıyor. oysa bunun siyasi, tarihi, ekonomik bir sürü gerekçesi var. en önemlisi tarihi motivasyon gereği savunulması gerekiyor.

  yukarıda da belirttiğim gibi bu durumun kötü niyet taşımadığını, bir öfke, bir intikam duygusu içerdiğini düşünüyorum, ama bu rasyonel değil.
 • (bkz: hangi batı)

  rasyonel olmayan , milliyetçi, dini veya herhangi bir gruba aidiyet taşıyan kişilerde görülen ağırlıklı düşünce hastalığının tam teşhisi ; kendilerinin birebir aynısı olmayan herkesin karşı grup olması düşüncesidir.

  bizde islamcılar için bu karşıt grup son yıllarda batı olarak karşımıza çıkar.

  kudüsten bize ne ? biz o toprakları 1900 yılların başında yerel halkın osmanlı ve türk düşmanlığı sayesinde büyük bedel ödeyerek kaybettik.

  bu toprakların yeni sahibi olan arap ve ingilizler kendi aralarında aldıkları kararlarla yahudi yerleşimcileri kabul ettiler. sonradan ortakların çıkarları çatıştı ve araplar bu sürecin kaybedeni oldu.

  eğer o topraklarda bir kültürel , sosyolojik ekonomik bağ aranıyorsa emin olun ordaki yahudilerle daha çok bağımız vardır.

  israile giden yahudilerin bir kısmı türkiyeden göçmüştür. hala türkçe konuşur hala istanbulu , izmiri özlerler.

  türkiye aleyhine ne sosyal ne kültürel bir düşmanlıkları yoktur. dahası adamların bizlere kültürel güvenleri tamdır ve hiç ihanet etmemişlerdir.

  eğer tarihi motivasyonla savunacaksak kardeşim kusura bakmayın ama ben israili savunuyorum.

  bunun batıcılıkla veya yahudi olmalarıyla değil , inandıkları doğruları kancıklık yapmadan savundukları , türlü eziyetlere ragmen bunu kabullenip yollarına devam ettikleri ve içinde bulundukları toplumu geliştirdikleri için yapıyorum.

  iki tarafın da caniliklerini lanetliyoruz , ancak bu bize filistini savunma gerekçesi vermiyor maalesef , veremezde.

  bu tarz durumlarda taraftar toplamak için ellerindeki tek argüman olan ajitasyondan başka bir şeyi kalmamış sahte müslüman toplulukların da duyar kasmayı bırakması gerek. kabullenip yollarına devam etmeleri daha mantıklı bir hamle olacaktır. aksi takdirde filistinin düştüğü girdaba diğer topluluklarda düşecektir.
 • kan ağlatır.

  böylesine kenarlarda
  açmazlı köşelerde
  umutsuz düşüncelerde
  yıkma öyle kendini

  balık suda diridir
  çiçekler toprağında
  insanoğlu böylesine
  kaybolmuşun içinde
  bilmeden beklediği
  karşılıksız sevgidir

  anlatabilsek
  kanat gibi umutlara
  bu sevdalı duyuşlara
  bakılamaz bakışlara anlatabilsek

  öylesine haklıyız ki
  öylesine güçlüyüz
  top tüfekle bombalar
  susar düşlerimizde

  galile'nin dürbününde
  bir ufacık ghandi'yiz
  olur gibi olmazlarda
  sabır taşı gibiyiz
  çoluk çocuk toplanınca
  devleri alt etmişiz

  anlatabilsek
  kanat gibi umutlara
  bu sevdalı duyuşlara
  bakılamaz bakışlara anlatabilsek