şükela:  tümü | bugün
  • batıdan silah satın alıp birbirini öldüren, kız çocuklarının alınan veballerini dinin emri diye gösteren, belirli san'at dallarına din adına(!) karşı olan, pek sevgi dolu (!) biz müslüman medeniyeti mi yükseleceğiz o düşünce?

edit: başlık üstüme mi kalmış, bana mı öyle geliyor?
  • batı medeniyetinin çöküşü inşa ettikleri konumsal üstünlükleri yüzünden pek olası değil gibi görünüyor.

tek bir ihtimal vardı belki, bu konumu yapısöküme uğratmak ve bir daha inşa edilemeyecek şekilde söyleme egemen olmak.

ancak batı-dışı medeniyetlerde böylesi bir iktidar kurma seçeneğine sahip ne akademiya, ne öğrenciler, ne siyasetçiler ne ekonomistler var... batı kendi söylemini yine kendi yapı söküme uğratıyor yine kendi yeni söylemlerini üretiyor, medeniyet ulaşılamayacak başka bir boyuta taşınıyor. batı-dışı medeniyetler de batı'nın 30 yıl önceki hallerini yeni yeni takip ediyor... takip etme batı medeniyetinin çöküşü diye bir durumun olamayacağının da kanıtı, pekiştirilen bir medeniyetten bahsediyoruz.

yine batı tarafından özellikle yeni sömürgecilik faaliyetlerinin batı'dan aktığı yükselen pazarlar olarak etiketlenen kadim medeniyetler, derin bir geçmişe ve felsefeye sahip toplumlar, mesela çin, batının suyuna gittiği takdirde bu etikete haiz oldu kendi söylemini ve modelini yaratmanın eşiğinden dönerek... wb ve imf gibi kurumlar olduğu sürece bu çöküş, yahut periyodik krizler kendisine her daim deva bulacak. yani başlık içerdiği peşin hükümle birlikte güme giden bir ütopyayı temsil ediyor
  • kafa siken sağcı zırvalarından yalnızca bir tanesi. he amk he götlerini bile yıkamıyorlar zaten. sen 2000 yıldır yıkıyorsun da ne oluyor sanki.
  • ben hep 50 liralık çöktüğüm için beni etkilemeyen çöküş.
  • bana nasreddin hoca'nın "biraz da biz ölelim" fıkrasını hatırlattı bu.

biraz da biz çökelim lan.

söz sende bilâl.
  • ak parti döneminde başlamıştır.
  • bizdeki batı özentisi gençlik izin vermez buna yani imkansızdır. şu batı merakını bi sonlandırın.
  • (bkz: yav he he)