şükela:  tümü | bugün
  • diyalektik'den giyotine uzanan , etkileyici olmasada etikleyici bir karmaşadır efendim...
  • (bkz: mülkiye) hocalarının oturup siyasi düşünceler tarihi alanını domine etmek için çıkardıkları kitap. her bölümün de kendi içinde 4 ayrı bölümü olmak üzere 4 ana bölümden oluşmaktadır. ilk ana bölümünün başlığı "yurttaş: siyaset" tir. bu bölüm, antik yunan polisinin ve düşüncesinin doğuşundan roma'nın çöküşüne kadar geçen süredeki önemli durakları içerir. ikinci ana bölüm "tanrı: iktidar" ismini taşır. bu bölüm orta çağ ve feodal düzenle başlar ve machiavelli ile biter. üçüncü bölüm "egemen: devlet" olarak adlandırılmıştır ve bu bölümde de ulus devlet fikrini hazırlayan düşünürlerden bahsedilir. dördüncü ve son ana bölümün ismi "halk: devrim" dir. bu bölüm aydınlanma ile başlar, montesquieu ve rousseau ile devam edip fransız devrimi ile sonlanmaktadır.
    siyasi düşünceler alanında herhalde en derli toplu ve kapsamlı kitaplardan biridir. hem sosyal bilimler alanında olmayan fakat bu konularla ilgilenen birisi için idealdir hem de birincil kaynaklar ile alanda derinleşmek isteyenler için çok doğru bir kılavuz kitaptır.
  • siyasi düşünce tarihinin gelişimini oldukça sade bir dille anlatan, mülkiyeli beş akademisyenin ortak ürünü, okuması oldukça zevkli bir kitaptır.