şükela:  tümü | bugün
  • diyalektik'den giyotine uzanan , etkileyici olmasada etikleyici bir karmaşadır efendim...
  • (bkz: mülkiye) hocalarının oturup siyasi düşünceler tarihi alanını domine etmek için çıkardıkları kitap. her bölümün de kendi içinde 4 ayrı bölümü olmak üzere 4 ana bölümden oluşmaktadır. ilk ana bölümünün başlığı "yurttaş: siyaset" tir. bu bölüm, antik yunan polisinin ve düşüncesinin doğuşundan roma'nın çöküşüne kadar geçen süredeki önemli durakları içerir. ikinci ana bölüm "tanrı: iktidar" ismini taşır. bu bölüm orta çağ ve feodal düzenle başlar ve machiavelli ile biter. üçüncü bölüm "egemen: devlet" olarak adlandırılmıştır ve bu bölümde de ulus devlet fikrini hazırlayan düşünürlerden bahsedilir. dördüncü ve son ana bölümün ismi "halk: devrim" dir. bu bölüm aydınlanma ile başlar, montesquieu ve rousseau ile devam edip fransız devrimi ile sonlanmaktadır.
    siyasi düşünceler alanında herhalde en derli toplu ve kapsamlı kitaplardan biridir. hem sosyal bilimler alanında olmayan fakat bu konularla ilgilenen birisi için idealdir hem de birincil kaynaklar ile alanda derinleşmek isteyenler için çok doğru bir kılavuz kitaptır.
  • tam adı "sokrates'ten jakobenlere batı'da siyasal düşünceler" olan mehmet ali ağaoğulları'nın derlediği tuğla gibi kitap. daha birkaç bölüm okudum ama sevinçten gözlerim yaşardı. buradan bir eser okurken ben şöyle soruyorum: "dünya standardında mı? batılılar daha iyisini yapar mıydı?" testi geçen eseri ayakta alkışlıyorum. özellikle ders kitabı niteliğinde böyle kapsamlı giriş kitapları yazmak bizim kültürde çok zayıf. ağzımızın suyu aka aka batılıların yaptıklarına bakıyor, keşke bizde de olsaydı diyoruz. işte bu öyle bir kitap. "daha iyisi olamaz" dedirtecek kadar iyi. 2011'den beri 7 baskı yapmış. bizim ülkeye göre iyi ama, az. halbuki şu kitaba girişmekten daha zevkli olacak az şey vardır! bende resmen kitap fetişizmini tetikledi şu an.