şükela:  tümü | bugün
39 entry daha
  • yapmasını çok sevdiğim ve şaheserler yarattığım sanatsal kumaş etkinliği.shibori tekniği olarak da bilinen batik boyama hem yaratıcılığınızı konuşturmanıza hem de gerçekten eşi benzeri olmayan ürünler tasarlamanıza vesile oluyor. batik boyamanın birçok tekniği var. düğme tekniği, sarma tekniği , mumlu olanı.

    boyanın püf noktası
    seçtiğiniz renkteki kumaş boyasını hazırlamak için genişçe bir leğen ya da kova tercih edin. yaklaşık beş litre civarındaki ılık suyun içine boyayı dökün. kullanacağınız boyanın özelliğine göre bu karışıma tuz eklemeniz gerekebilir. ardından sabitleyiciyi de ekleyerek iyice karıştırın, sabitleyici tuz veya sirke olarak kullanıyorum.

    işörtü ön yüzü masaya denk gelecek şekilde yerleştirin ve hem sol hem de sağ taraftan katlayın. elde ettiğiniz dikdörtgen şeklindeki tişörtü adeta yufka açıyormuş gibi ince oklavaya sıkı sıkı sararak yuvarlayın. ardından tişörtü hasır ip ile sıkıca sarın. boyalı suya koyduğunuzda ipin çözülmemesi için başına ve sonuna sıkıca düğüm atmayı unutmayın.

    tişörtü önce ıslatın ardından da kumaş boyasının bulunduğu leğen ya da kovanın içine koyun ve 20 dakika kadar bu suda bekletin. ardından fazla boyayı akıtmak için tişörtü sopadan çıkarmadan önce soğuk suyun altında iyice durulayın. ipi dikkatlice çözün ve tişörtü kurumaya bırakın.