şükela:  tümü | bugün
 • --- alıntı ---

  bireylerin geçmişte harcadıkları zaman, emek veya yatırdıkları para sebebiyle, yanlış bir yatırımı veya davranışı sürdürmekte ısrarcı olmaları, zararın daha başındayken zarardan dönme şansını kaçırdığımız anlarda battı balık yan gider anlayışıyla davranışlarımızı devam ettirme durumudur.

  örneğin uzun süredir devam eden bir ilişkiniz var ve her geçen gün artan olumsuzluklar yaşıyorsunuz. ama her defasında geçirdiğiniz onca zamana, karşınızdaki kişi için verdiğiniz emeğe bakarak diyorsunuz ki ileride düzelir belki. ilişkimi bu sebeplerden dolayı bitirirsem onca verdiğim emek boşa gidecek, geçirdiğim zamana yazık olacak, öyleyse sabredeydim.

  batık maliyet yanılgısı aslında hiç de rasyonel olmayan bir karar verme şeklidir. kişiler aldıkları kararları gelecekte sağlayacağı fayda ve zarardan ziyade karar alınacak konuya ilişkin geçmiş dönemde yaptıkları deneyimi dikkate almaktadırlar.

  --- alıntı ---

  (bkz: batık maliyet)

  kaynak
 • misal 250 sayfalık kitabın 50 sayfasını okudunuz ve inanılmaz derecede sıkıldınız, kitabı hiç beğenmediniz ama okuduğunuz 50 sayfa boşa gitmesin diye kendinizi zorlayarak kitabı bitirme yanılgısına düşmek buna en güzel örneklerdendir.

  gelinen noktada alınacak en güzel karar kitabı yarıda bırakmak ve size zulüm gibi gelecek kalan 200 sayfaya ayıracağınız zamanı başka bir kitap için harcamak olacaktır.
 • (bkz: concorde yanılgısı) ya da (bkz: concorde yanılımı teorisi) olarak da geçer.
hesabın var mı? giriş yap