• ankara'da müstakil ev almak istiyorum. (2 köpeğim var ) hep çayyolu , koru vs taraflarına baktım. bir de incek. ama imkanı yok paramız yetmiyor oraya. batıkentte ise fiyatlar oldukça uygun ve bir sürü müstakil var.

ancak, nasıl bir muhittir, 2 köpekle sorun yaşar mıyız, neden fiyatlar bu kadar uygun, hangi mahalleleri iyidir şeklinde sorular var kafamda. muhite objektif olarak bakabilecek bilgili yazarlardan yardım bekliyorum.
  • ankara'da çalıştığım 1 yıl boyunca oturduğum semt..

evlerin ucuz olmasının ana nedeni çok kaliteli malzemeden yapılmamış olmaları öncelikle.. baya böyle sıradan kooperatif işi yapılar, öyle olunca izolasyon için biraz uğraşmak gerekiyor zira ankara'nın soğuğu malum..

ardından bazıları epey küçük, benim oturduğum ev de dubleksti ama 100 metrekare miydi ne, gerçi epey büyükleri var..

kitle, ankara'nın en önde gelen kitlesi değil, ya emeklilikte kafayı sokacak bir yer bulabilmiş emekli memurlar ya da anadolu'nun bağrından kopup gelmiş kavruk kiracılar vardı o zamanlar.. belki değişmiştir bu biraz..

ancak metro bağlantısı iyidir, caddeleri geniştir, bolca market çarşı alternatifi vardır, düzgün sakinleri olan bir site bulursanız fiyat görece pahalıdır ama emsal semtlerden ucuzdur..

temelli taşınmak düşünülüyorsa biraz sokaklarında dolaşmak lazım sanki, mümkünse emlakçı olmayan bir bilenle..
  • şu an bulunduğum yer,istanbul'dan kaçınca yerleşebileceğim bir yer,çocuk büyütmek için ideal bir ortam var, bir de atlantis avm'deki ot'ta bira içmek çok keyifli,güzel mekan deneyin derim
  • son yıllarda iyice betona boğulan ankara'da yerleşimin imar planları yapıldıktan sonra başladığı nadide semtlerindendir. tabi bu planlarla yıllar içinde oynandı. imar yoğunluğu artırıldı ,park yeri olarak planlanan yerler imara açıldı ,yollar daraltıldı. ben çocukluğumdan beri (6 yıllık izmir maceramı saymazsak) nispeten eski mahallelerinden birinde oturduğum için ara sokaklar bile en az 4 şerit ama daha yeni bölgelerinde dar sokaklara rastlıyorum artık buna üzülüyorum.son yıllarda sosyal hayatı da yeterince olmasa da bir nebze canlandı. orta direk atatürkçü bir halkı vardır. genel olarak iyidir insanı. başkaları da yazmış çocuk büyütmek için en ideal yerleşim birimlerinden biridir. belediye başkanı fethi yaşar klasik chp'li belediye başkanları gibi değildir. çalışmayı sever yatmayı değil.
  • sokak köpeği cenneti. bosna koşu yolundaki yaklaşık 40 sokak köpeği yüzünden senelerdir yürüyüş yapamadığım yer. kimse bana “ama onlar zararsız “ gibi şeyler söylemesin. gözümün önünde kaç tane çocuğa saldırdığını gördüm. parçaladıkları kedilerden bahsetmek istemiyorum bile. seçim için kapıya gelen chp’li hanımefendiye sorunu anlattığımda cevap şuydu: “evet burası için herkes şikayetçi ama yapacak bişey yok” aynen böyle cevap verdi. yapacak bişey yokmuş. zaten birkaç gün sonra da internette yayılan katliam görüntüleri ortaya çıktı. herkes duyarlı sözler paylaştı. peki ya sonra? hani barınak sözleri? hani hayvan hakları? şu köpek sorununu çözmezlerse bir daha oy falan yok bunlara!
  • yeni taşındım. müstakil iki katlı yeni ve temiz bir ev ve kirası çok uygun. komşularım harika insanlar. esnaf ankaranın geneline göre çok daha medeni, güleç ve samimi. sokağa çıkınca heryer çiçek yeşillik. gerektiği zaman şehir merkezine çok uzak değil. kafa dinlemek şehirden uzaklaşmak isteyenler için harika bir semt.

kısacası gelmeyin bu taraflara biz böyle çok iyiyiz.
  • ankara'nın en yaşanası yerlerinden biri. yenimahalle ilçesinin içinde kalan bir semt. yenimahalle içinde kalan öyle yaşanmaz semtler var ki, bunlardan birinde oturuyorsanız eğer, gelip- geçerken batıkent' e gıpta ediyor olmanız çok olasıdır.
  • adı üstünde kenttir. türkiyede kentler içinde semtleri barındırır.semt olan ilkyerleşim'dir, batıkent değil.

arkadaş mesaj alımına kapalıydı buraya yazıverdim.
  • kasım 1997'den ekim 2014'e tam 17 yılımın soluksuz geçtiği yer batıkent.
    ne atlantis avm ne meydan ne ali dinçer parkı ne de devlet hastanesi vardı zamanında.
    carrefoursa'nın yapıldığını hatırlıyorum. sanki toprağı kazdılar da içinden ışıklı binalar çıktı gibi gelmişti. şimdilerde yıkılmış gitmiş.
    sonrasında yapılan binalar da dolayısıyla hep topraktan çıkmış gibi gelmeye başladı.
    arsaya daha bi' alışkındı gözümüz anlayacağın. şimdi ışıl ışıl her yer şehir oldu.
    hala aile ve arkadaş ziyaretleri sebebiyetiyle sık sık gidip gelirim.
    yılda birkaç kez de olsa batıkentli dostlarla bir araya gelip anıt iş merkezi'nin yanındaki minik parkta köpeklerle gece içmeceleri yapıyoruz.
    meydan'da takılan çeteyle, evet.
    gerçi bu yıl yapmadık. herkes taşınıyor bir bir. batıkent'te yaşayıp da batıkent'i seven bir arkadaşım bile olmadı nedense.
    son olarak, yaşarken hep söylerdim, her gidişimde de tekrarlarım:
    ah bir de kekolar olmasa...
  • ankara'nın ilk gettosu. yapılmasına karar verildiği zaman, ki bu 40 yıldan daha da önceydi, dev gibi 1000 küsur hektarlık arazisinde sadece tek bir ağaç varmış.

şimdi nasıldır acaba? ben hiç gitmedim. ankara'nın hiç bilmediğim bir bölgesi.
hesabın var mı? giriş yap