şükela:  tümü | bugün
 • suat sinanoğlu na göre;

  "klasik uygarlığın özelliği evrim kuramını ortaya koymuş olması, dolayısıyla insanlığın fikir düzeyinde yola çıkmasını, ilerlemeye başlamasını sağlamış olmasıdır. her uygarlıkta bir iç olgunlaşma, belli sınırları aşmayan, aşmayı hedef almayan bir gelişme görülür. buna karşılık klasik çağ uygarlığı insanlığa sonu olmayan bir evrim yolunu açmıştır... o halde batılı nedir, sorusunun cevabı şudur: bu evrim processus'u -süreci- içine giren, ona katılan her insan, her toplum batılıdır; bu sürecin dışında kalan, onu benimsemeyen her insan her toplum batılı değildir. başka bir deyimle, akılcı ve insancı değerler sistemine dayalı düzen içinde yaşayan toplumlar, bu düzeni benimseyen insanlar batılıdır; onun dışındakiler ise batılı değildir."
 • eger bir sirlari varsa, bu da uygar/cagda$ olmalarindandir. i$guzarlik ortadunya insani icindir.
 • özdemir asaf'a göre*;

  - batılı kimdir?
  - doğudakine de önem veren,
  - doğulu kimdir?
  - batıdakine de önem vermeyen
  [...]
 • şunlara biraz fazla yalakalık yapılıyor. batılıysa batılı. ne yapalım yani? kafamızı kesip altın tepside hediye mi edelim? hiç sevmediğim bir insandan bile bazen olumsuzlayıcı bir cümle duyunca bunlarla ilgili içim rahat ediyor. batılı derken türkiye'nin batısındakiler değil. doğu avrupalılar da değil. kuzey avrupa ve abd'yi kastediyorum. sıktı bunlara yapılan methiyeler. kulağımızı tırmalıyor onları öven her cümle. yemedikleri halt kalmadı. dünyayı yaşanmaz bir hale getirdiler. içine ettiler. hala öven var bunları.
 • ruslar da türkler gibi hem doğulu hem batılı, köprü kültür halkıdır. onlarla doz ve bileşim farkı gösteriyoruz. olasılıkla bu yüzden türklerle rus kadınları genellikle uyumlu evlilik kurabiliyor; rus erkeklerle türk kızları** uyumlu evlilik kuramıyor veya o taraf denenmemiş olarak bekliyor. (bkz: kültür farkı/@ibisile)